Gratë shtatzëna duhet të përdorin antibiotikë – Lajmi.net
Gratë shtatzëna duhet të përdorin antibiotikë
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 1:41, 14 September 2017
Të gjitha gratë shtatzëna të cilat lindin para kohës do të duhej të përdorin antibiotikë në mënyrë që të mbrojnë foshnjat e tyre nga infeksioni vdekjeprurës “Group B Strep” (GBS), thuhet në udhëzimet e reja.

Qindra foshnja të lindura para kohës në Britani janë të rrezikuara nga ky infeksioni, i cili mund të kurohet në qoftë se trajtohet me shpejtësi.

Kolegji Mbretëror për Obstetër dhe Gjinekolog dëshiron të ulë këto shifra.

Nga ky kolegj është thënë që çdo grua që hyn në lindje para javës së 37-të duhet të marrë antibiotikë si masë parandaluese.

Bakteret “Group B Strep” mund të jetojnë pa shkaktuar dëme në traktin e poshtëm vaginal dhe një në katër gra janë bartëse të saj, edhe pse shumica prej tyre nuk janë në dijeni.

 

Fjalët kyçe: shtatzënë

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play Stealth Sniper
  • Play Bike Rivals
  • Play Urban Basketball