Gjysma e punëtorëve në ndërtimtari janë pa kontrata dhe shumë pak profesionistë – Lajmi.net
Gjysma e punëtorëve në ndërtimtari janë pa kontrata dhe shumë pak profesionistë
Autori: Lajmi.net EkonomiLajme 16:48, 5 July 2017
Puna pa kontrata vazhdon të jetë një nga problemet që përcjell Kosovën në rrafshin e ekonomisë dhe punës

Sipas Bankës Botërore, informaliteti në Kosovë është ndër më të lartët në Evropë, me rreth 36% të punonjësve në sektorin informal.

“Informaliteti në Kosovë është veçanërisht i lartë në bujqësi(78.8%) dhe ndërtim (54.7%), në sektorët ku vendet e punës kanë tendencë të kërkojnë një personel më pak të kualifikuar, punë të rastësishme. Bazuar në përkufizimin ligjor, gjysma e punëtorëve të ndërtimit në Kosovë punojnë pa kontratë pune, si dhe  në prodhim dhe shërbime, rreth 16%  punonjësve janë joformalë”, thuhet në raportin e Bankës Botërore./Ndertimi.info

Firmat janë përpjekur të punësojnë punonjës profesionist  gjatë viteve të fundit mirëpo këto përpjekje të punësimit ishin më të vogla në sektorë të ndërtimit.

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bow Master Japan
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Supercar Showdown