Gjysma e grave viktimizohen seksualisht online – Lajmi.net
Gjysma e grave viktimizohen seksualisht online
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 18:58, 17 July 2017
Afërsisht gjysma e grave kanë qenë të viktimizuara seksualisht online, kjo sipas studimeve të reja.

Rreth 46% e grave kanë thënë që ndaj tyre ka pasur një qasje seksuale jo-shoqërore, nëpër internet.

Eksperiencat më të shpeshta janë kërkesa për fotografi nudo, pranimi i pa dëshirueshëm i imazheve të tilla si dhe kërkesa të ndryshme për biseda seksuale.

Gratë të cilat kanë përjetuar gjëra të tilla kanë thënë nuk ndihen mirë për veten.

Mekanizmat mbrojtës sipas studiuesve përfshijnë humorin dhe rezistencën.

Ndërsa vetëm 13% të personave të përfshirë në këtë studim kanë pranuar se kanë viktimizuar seksualisht dikë në internet.

Fjalët kyçe: Gratë, Viktimizimi

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play Stealth Sniper
  • Play Bubble Trouble
  • Play Bow Master