Gjevreka – Lajmi.net
Gjevreka
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 8:27, 11 April 2017
Përbërësit:

2 gota qumësht
gjysmë gote vaj vegjetal
125 gr gjalpë ose margarinë
1 vezë
gjysmë majë të thatë
3 lugë të gjellës sheqer
1 lugë të gjellës kripë
miell

Hapat:

I përziejmë të gjithë përbërësit dhe brumin e lëmë në pritje rreth 45 minuta.Pastaj i ndajmë në kulaçe të vegjël, e hapem kulaçin, ia japim formën e rrumbullakët. I zhytim në ujin me marmelate, i lyejmë me susam. Fillimisht në temperature 70 grade i pjekim pastaj e rrisim temperaturën në 200 gradë celsius. /kuzhinashqiptare/

Fjalët kyçe: Gjevrek

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Rock Wheels
  • Play Bow Master Japan
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Urban Basketball