Gjendet ilaçi që shëron sklerozën – Lajmi.net
Gjendet ilaçi që shëron sklerozën
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 11:57, 10 March 2018
Dihet se skleroza është një sëmundje e cila prek kryesisht moshat e treta.

Por edhe pse një sëmundje mjaft e përhapur në mbarë botën ende nuk ka një kurë për luftimin e saj. Edhe pse një studim i fundit jep shpresë për pacientët.

Një proteinë e zbuluar është në gjendje të pengojë imigrimin e qelizave imune në tru, që sjell për pasojë sklerozën e shumëfishtë. Rezultatet e studimit të ri të publikuar në revistën “Nature Communications”, flasin për një qasje të re se si mund të trajtohet sëmundja.

Në njerëzit e prekur nga skleroza, qelizat “T” kalojnë pengesën hematoencefalike mes sistemit të qarkullimit të gjakut dhe sistemit nervor qendror. Kjo sjell probleme në mbulesën mbrojtëse të fibrave nervore, problem i cili dëmton funksionin e qelizave nervore

Fjalët kyçe: Ilaç, Skleroza

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master Japan
  • Play Bike Rivals
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Urban Basketball