Gjashtë ushtrime që këshillohen për muskujt e barkut – Lajmi.net
Gjashtë ushtrime që këshillohen për muskujt e barkut
Autori: Lajmi.net FitLifestyle 21:20, 13 April 2017
Ushtrimet për muskujt e barkut janë nga më të vështirat, të lodhshmet dhe, rrjedhimisht më të mërzitshmet. Veçanërisht kur je në mbipeshë dhe ke pak bark.

Më poshtë janë gjashtë ushtrime që këshillohen për to dhe, veç tyre, i bëjnë mirë edhe përmirësimit të ekuilibrit, drejtqëndrimit të trupit si dhe dhimbjeve të shpinës.

1. Pozicioni i qenit

Favorizon qëndrueshmërinë e zonës lumbare

2. Mbaj ekuilibrin me top. Forcon rezistencën

Forcon rezistencën

3. Ushtrime për barkun vetem me një këmbë

Në këtë rast do të mobilizoni edhe muskujt e këmbës tjetër për të qëndruar në ekuilibër

4. Beni lëvizje rrethore

Bëni nga pesë rrotullime për secilin kah të lëvizjes

5. Pozicioni i Spiderman-it

Vazhdoni për 30 sekonda për secilën nga këmbët

6. Ushtrime për muskujt e barkut me dy këmbë

Përsëriteni ushtrimin 10 herë. /Telegrafi

Fjalët kyçe: ushtrimet e barkut

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Urban Basketball
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Bubble Trouble