Gjakderdhja nga mishi i dhëmbëve, rrezikon meshkujt nga impotenca – Lajmi.net
Gjakderdhja nga mishi i dhëmbëve, rrezikon meshkujt nga impotenca
Autori: Lajmi.net LifestyleLoveSexShëndeti 1:59, 4 May 2017
Sipas hulumtimeve më të fundit, ekspertët paralajmërojnë meshkujt që vuajnë nga gjakderdhja e mishrave janë më të rrezikuar nga impotenca.

Hulumtimi i botuar në revistën ‘Sexual Medicine’, shpjegon se kur njerëzit vuajnë nga sëmundja dhe përdorin çamçakëz, bakteret nga goja mund të hyjnë në gjakun e tyre. Kështu, bakteret mund të ndikojnë në enët e gjakut dhe arterieve.

Ky efekt rrit rrezikun e mosfunksionimit të eksitimit, transmeton Telegrafi.

Në të vërtetë, më shumë hulumtime dhe më shumë po tregon se disfunksioni erektil është një shenjë e hershme paralajmëruese e sëmundjeve të zemrës.

Kjo ndodh për shkak se trupi ka nevojë për një furnizim të mirë të gjakut për një mbledhje dhe enët e gjakut në atë rajon, janë më të vogla se ato në afërsi të zemrës.

Disa nga shenjat e sëmundjes së “çamçakëzit” janë gjakderdhja e mishrave të dhëmbëve, era e keqe e gojës, dhëmbë të lirshme.

Sugjerimet thonë se bakteret mund të shkaktojë një përgjigje të dëmshme sistemit imunitar, duke shkaktuar enët e gjakut që të bëhet i përflakur, ose të kontribuojnë në depozitat yndyrore në arterie.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Bike Rivals
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Bow Master