Gërhitja ndikon në zhvillimin e Alzheimer – Lajmi.net
Gërhitja ndikon në zhvillimin e Alzheimer
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 23:02, 10 November 2017
Persona të cilët vuajnë nga apnea e gjumit janë më të rrezikuar për zhvillimin e sëmundjes së Alzheimer.

Studime të reja tregojnë që personat që vuajnë nga apnea e gjumit kanë ndërtuar një proteinë toksike në trurin e tyre që quhet beta-amyloid, e cila nxitë Alzheimer, e cila shkakton dëmtime në memorie dhe funksionet kognitive.

Kjo proteinë formohet si pasojë e pengesave në frymëmarrje, që shkaktohet nga gërhitja e cila vjen nga apnea e gjumit.

Megjithatë tretmanet që përdoren për të qetësuar gërhitjen dhe për të rritur qarkullimin e oksigjenit parandalojnë sëmundjen e Alzheimer.

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Supercar Showdown
  • Play Stealth Sniper
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Zombie Big Trouble