Kuriozitete – Page 3 – Lajmi.net

Aktuale

La punën dhe 93 eurot e fundit i investoi në ëndrrën e tij, sot fiton 40 mijë në muaj

Emri i tij është John Ward, i ka 33 vjet dhe është dëshmia më e mirë se gjithçka mund të arrihet në jetë, nëse keni ndonjë ëndërr të cilën gjithmonë keni pasur dëshirë ta jetësoni, shkruan Daily Mail. ...

5 December, 2017Lexo më shumë

Kujdes/ Fakte të tmerrshme rreth magjisë së zezë…

Keni menduar që dini mjaftueshëm për magjinë e zezë? Lexoni faktet e mëposhtme për ta kuptuar se sa e frikshme është ajo. ...

5 December, 2017Lexo më shumë

Shqiptarët të parët në Europë, ja sa kanë marrë Green Card në SHBA

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) vijojnë të mbeten vendi i ëndrrave të mijërave shqiptarëve, që nuk heqin dorë vit pas viti nga lotaria që të mundëson të fillosh një jetë të re në kontinentin e largët....

5 December, 2017Lexo më shumë

Qani shumë? Ju e keni këtë karakteristikë unike!

Emocionet nuk janë të gjitha njësoj, dhe as pranohen njësoj nga shoqëria jonë. ...

5 December, 2017Lexo më shumë

Femrat i kujtojnë më shpejt fytyrat dhe emrat e të njohurve se sa meshkujt

Mesatarisht femrat i njohin fytyrat e shtatë të njohurve, ndërsa burrat do të njohin vetëm pesë ose gjashtë fytyra....

5 December, 2017Lexo më shumë

Pendohet që u ofroi pulëbardhave ushqim, shpëtoi vetëm pasi hyri në ujë (Video)

Adoleshentja e paemëruar nga Florida e Shteteve të Bashkuara, ka ngritur dorën ku mbante një çips dhe menjëherë është rrethuar nga një grup pulëbardhash....

5 December, 2017Lexo më shumë

Shikojeni mirë këtë foto, do ta dëgjoni një zë

Përdoruesit e internetit kanë mbetur të habitur nga një animacion pa zë të cilin në fakt “mund ta dëgjoni”....

4 December, 2017Lexo më shumë

Bregdeti mbushet në mënyrë misterioze me dhjetëra peshkaqenë (Video)

Lance Payne ka qenë duke shëtitur në një plazh të Queensland të Australisë, kur ka hasur në dhjetëra peshkaqenë që kishin dalë në bregdet....

4 December, 2017Lexo më shumë

Çfarë ndodh me vetëdijen tonë pasi të vdesim? Ja disa përvoja nga vdekjet klinike

Ne të gjithë e kemi parë jetën e përtejme... dhe kemi jetuar për ta treguar këtë tregim. Tre njerëz kanë ndarë eksperiencat e tyre pranë vdekjes. Misteri më i madh në jetë është çfarë ndodhë me ne kur vdesim....

4 December, 2017Lexo më shumë

Ja çfarë ndodh me trupin tonë pasi vdesim

Ndërkohë që sisteme të ndryshme besimi na ofrojnë shpjegime për eksperiencat metafizike që ndodhin, çfarë ndodh me anën fizike të trupit tonë pas vdekjes është vetëm diçka shkencore, dhe nuk është e bukur....

4 December, 2017Lexo më shumë

Ja përse qajmë edhe kur jemi të lumtur

Sipas disa psikologëve, shfaqja e disa reagimeve të kundërta me atë çka ndiejmë vjen për shkak të një përgjigjeje imunitare të trurit tonë. ...

4 December, 2017Lexo më shumë

Çfarë fshihet pas misterit të madh: Ku kemi jetuar para se të lindim?

Para-ekzistenca, ekzistenca, ekzistenca para lindjes ose ekzistenca para vdekjes - të gjitha këto terma i referohen besimit se çdo shpirt njerëzor individual ka ekzistuar përpara konceptimit mortal dhe në një moment para lindjes hyn ose vendoset në trup....

4 December, 2017Lexo më shumë

Këto janë gjërat që njerëzit i thonë 3 ditë para se të vdesin

Drejtpërdrejt para se të vdesin, njerëzit parandiejnë që po e lënë këtë botë, ndiejnë që do të udhëtojnë diku. Disa madje i shohin familjarët e tyre të cilët kaherë kanë vdekur – sikur kanë ardhur për t’i marrë ata. ...

4 December, 2017Lexo më shumë

Nata e fundit e këtij viti me hënë të plotë, koha për të shprehur dëshirën e madhe

E fundit “supermoon” e 2017-ës është pikërisht sonte, një fenomen që e bën Hënën të jetë më e ndritshme dhe të duket më e madhe në të gjithë botën....

4 December, 2017Lexo më shumë

Përse kemi qime?

Shkencëtarët pohojnë që “gëzofi i njeriut” shërben për mbrojtje nga insektet dhe parazitët....

4 December, 2017Lexo më shumë

Kapet miu i madh sa një mace shtëpiake

Daren George e ka kapur një mi gjigant, që besohet të jetë më i madhi ndonjëherë në Britani të Madhe...

4 December, 2017Lexo më shumë

Legjendat e Yeti bazohen në këto kafshë të vërteta, tregon ADN-ja

Pamja më e mirë në mostrat e supozuara të Yeti gjithashtu ofron një depërtim të vlefshëm në historitë gjenetike të arinjve të rrallë Himalaje. ...

4 December, 2017Lexo më shumë

Ja pse burrat nuk mund të thonë “të dua” me lehtësi

Burrat dhe gratë i përjetojnë ndjenjat në mënyra krejtësisht të ndryshme, aq sa përfaqësuesit e seksit mashkull e kanë shumë të vështirë të shqiptojnë fjalën e thjeshtë “të dua”. Arsyeja pse nuk mund të thonë është shumë e thjeshtë: le ta zbulojmë së bashku....

3 December, 2017Lexo më shumë

Gjërat që duhet t’i zëvendësojmë shpesh në tualet

Tualeti është një nga vendet ku kalojmë shumë kohë çdo ditë dhe është e domosdoshme që ta mbajmë pastër për të mos vënë në rrezik shëndetin tonë....

3 December, 2017Lexo më shumë

Sa i zoti je për të fituar para? E zbulon shenja juaj e horoskopit

E kujt nuk i ka ndodhur që të tundohet dhe të shpenzojë kursimet në shumë pak orë? Të menaxhosh paratë në mënyrën e duhur është një aftësi e madhe dhe është e nevojshme të jeni racional dhe të kujdesshëm që në fund ta ndjeni veten mirë dhe paratë të mos iu ikin. ...

3 December, 2017Lexo më shumë

Piramidat në një peizazh të akullt: A ekzistonte një qytetërim i lashtë në Antarktidë?

World Wide Web është gjithçka me imazhet e Google Earth të Antarktidës që duket se tregojnë piramidat në peizazhin e akullt. ...

3 December, 2017Lexo më shumë

‘Nuk kishte Big Bang’, shkencëtari bën zbulime të pabesueshme

Një zëdhënës i Hapësirës ka rrënuar teorinë që universi ka shpërthyer në ekzistencë në një ngjarje masive dhe ka propozuar që ai të besojë galaktikën në një mënyrë tjetër....

3 December, 2017Lexo më shumë

Zbulohet krijesa e çuditshme në thellësi të oqeanit

Zbulimi i një krijese të çiuditshme në thellësi të oqeanit ka habitur shkencëtarët....

3 December, 2017Lexo më shumë

Prova që Toka është e sheshtë, filmi shokues për të ndryshuar mitin e globit

Robbie Davidson është themeluesi i Konferencës Ndërkombëtare "Flat Earth" dhe i tha Daily Star Online se ai dëshiron që filmi i tij "Exposed Exposed 2" të bëjë njerëzit të bëjnë pyetje për gjithçka. ...

3 December, 2017Lexo më shumë

Peshkaqeni tigër noton në mes të plazhistëve, skena filmohet nga droni

Një peshkaqen tigër noton pranë zonës ku lahen plazhistët, të pavetëdijshëm për prezencën e tij....

3 December, 2017Lexo më shumë

9 kuriozitete që ende nuk i dinit për ëndrrat

E kujt nuk i ka ndodhur që të shohë ëndrra dhe pastaj të kujtojë imazhet që ka parë gjatë gjumit? Është një aktivitet që truri ynë e kryen çdo natë, por në shumicën e rasteve i kemi harruar kur zgjohemi. Bota e ëndrrave është bërë gjithmonë protagoniste e teorive të ndryshme, aq sa ka marrë edhe vëmendjen e mjekëve dhe psikologëve. Ja cilat janë 9 kuriozitetet që askush nuk i dinit për këtë temë....

3 December, 2017Lexo më shumë

‘Pizza Party’ në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar

Shefat e hapësirës kanë bërë astronautin italian Paolo Nespoli të lumtur, duke i dërguar atij dhe ekuipazhit në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar, disa pica. ...

3 December, 2017Lexo më shumë

Qeni robot takohet me qentë e egër, reagimi i tyre do t’ju habisë

A mund të pranohet një qen robot lehtë në tufën e egërsirave?...

3 December, 2017Lexo më shumë

Peshkatarët xhirojnë një krijesë ‘të pazakontë’ në liqenin e Badovcit

Një video e xhiruar nga një peshkatar në liqenin e Badovcit, që është publikuar në një faqe në Facebook që merret me aktivitetin e peshkimit, ka habitur shumë persona, të cilët në rrjetin social kanë shprehur dyshimet e tyre rreth llojit të gjallesës që shihet në video....

3 December, 2017Lexo më shumë

Fjalët e fundit të dashurisë u vulosën për 500 vjet

“Unë dua vetëm të vij tek ti. Të lutem më shpjer atje ku ndodhesh. Ndjenjat e mia ndaj teje nuk mund t’i harroj në këtë botë dhe dhimbja ime nuk njeh kufi. Ku do ta vendos zemrën tani dhe si mund të jetoj me fëmijën, që i mungon … Kur unë të lind fëmijën brenda meje, si duhet ta quaj atë?”...

3 December, 2017Lexo më shumë

Çka nuk durojnë meshkujt tek femrat

Ju mund të jeni më e bukura në botë, por në qoftë se ju i keni këto lloje të sjelljeve, bukuria nuk do të thotë asgjë. Bukuria nuk është vetëm diçka që duket jashtë, ajo rrezaton nga vetitë tuaja. ...

3 December, 2017Lexo më shumë

A mund ta shohesh këtë? Ky iluzion optik i pabesueshëm zbulon shumë për personalitetin tuaj

Ky iluzion optik i trurit i fundit i ka lënë njerëzit të shohin dyfish. ...

2 December, 2017Lexo më shumë

Mendoi se ishte një shtëpi e braktisur, kur hyri brenda i ndryshoi jeta përgjithmonë

Një vajzë nga Nevada në Shtetet Bashkuara të Amerikës ka bërë një udhëtim aspak të zakontë, për të gjetur një shtëpi, për të cilën gjyshi i saj i kishte treguar kur ajo ishte e vogël. ...

2 December, 2017Lexo më shumë

Fenomen i rrallë natyror, vorbull i madh uji formohet në bregdetin italian dhe kalon nëpër qytet

Një video është publikuar në internet në të cilën shfaqet një vorbull uji duke u formuar në bregdetin italian, para se të kalojë nëpër qytet. ...

2 December, 2017Lexo më shumë

A e keni ditur pse në reklamat e çamçakëzëve gjithmonë merren dy dhe jo një

Zakonisht në reklamat e çamçakëzëve “Orbit” merren dy dhe jo një, dhe kjo sipas kompanive të çamçakëzëve ka një qëllim....

2 December, 2017Lexo më shumë

Nuk jemi të vetmit në këtë Univers: NASA ka vendosur t’i gjejë jashtëtokësorët

NASA planifikon ta dërgojë roverin në Mars me shpresë se do t’i gjejë jashtëtokësorët. ...

2 December, 2017Lexo më shumë

Gjashtë vjeçari, gjeni i aviacionit

Gjashtë vjeçari .Adam Mohammad Amer gjithnjë ka qenë i apasionuar pas aviacionit dhe avionëve. Madje ëndrra e tij është të jetë kapiteni i A380 Airbus....

2 December, 2017Lexo më shumë

26 vjeçarja rrit mjekrën për një arsye prekëse

“Është normale që meshkujt të jenë pjesë e ‘No-Shave November’ , por unë personalisht nuk kam parë kurrë një femër ta bëjë këtë por është gjithnjë mirë që të bësh diçka ndryshe,” – u shpreh Nova Galaxia për pamjen e saj të pazakontë. ...

1 December, 2017Lexo më shumë

Ujit të lumit iu ndryshua ngjyra në mënyrë misterioze (Video)

Natalia Maca kalon për çdo ditë afër lumit Ouse në Cambridgeshire të Anglisë, i cili tash më tepër se një muaj ka marrë ngjyrë të kaltër në mënyrë misterioze....

1 December, 2017Lexo më shumë

7 arsye përse nuk duhet të jesh i ‘burgosur’ nga mendimet e të tjerëve e t’ju interesojnë ato

Një nga liritë më të mëdha është të mos të të interesojë se çfarë mendojnë të tjerët për ty....

1 December, 2017Lexo më shumë

Përse mësuesit ndjehen të lodhur pas mësimit?

Mësuesit punojnë me fëmijët! Mësuesit kanë orar fiks prej 8 orësh. Mësuesit kanë në dorën e tyre oraret dhe agjendën. Mësuesit gjithashtu kanë pushime verore. Por si është e mundur që kanë një lodhje të tillë në fund të ditës?...

1 December, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

‘’Në makinë, ka njerëz që nuk do të takohen kurrë më!’’
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Supercar Showdown
  • Play iStunt 2