Kuriozitete – Page 3 – Lajmi.net

Aktuale

Vendet ku agjërimi do të zgjasë deri në 22 orë

Myslimanët që jetojnë në qytetin Kiruna, në veri të Suedisë, do të agjërojnë rreth 20 deri në 22 orë gjatë Ramazanit këtë vit. ...

14 May, 2018Lexo më shumë

Shkencëtarët më në fund shpjegojnë se përse qentë hanë jashtëqitje

Të gjithë e dimë se miqtë tanë më të ngushtë – pra qentë – ndonjëherë hanë jashtëqitje!...

14 May, 2018Lexo më shumë

Lamtumirë Londër! Ja se si do të dukej bota, sikur akulli të shkrihej

Nëse bota vazhdon djegien e lëndëve djegëse fosile dhe lëshon emetimet e karbonit për një kohë të pacaktuar, ndryshimi i klimës përfundimisht do të shkrijë të gjithë akullin në polet dhe në male, sipas National Geographic....

14 May, 2018Lexo më shumë

Ja pse disa ndërtesa të Hong Kongut kanë vrima të hapura

A i keni parë ndonjëherë se rrokaqiejt në Hong Kong kanë vrima në to?...

14 May, 2018Lexo më shumë

Në Prishtinë shpërndahet bakllava gjigante në prag të Ramazanit

Pak ditë para fillimit të muajit të shenjtë të Ramazanit në Prishtinë kanë filluar përgatitjet....

14 May, 2018Lexo më shumë

Drejt riprodhimit të trurit të neandërtalit

Një grup shkencëtarësh e biologësh gjermanë janë në fazën e fundit të procesit për “riprodhimin” e trurit të neandërtalit....

14 May, 2018Lexo më shumë

Vajza akuzon fqinjin se shfrytëzoi shkopin për ‘selfie’ që ta filmojë në banesë (Foto)

Banorja e një lagjeje të pasur në Sydney të Australisë, pretendon se fqinji saj ka shfrytëzuar shkopin për ‘selfie’ të kapur për një shufër, që ta filmonte derisa ajo po bënte ushtrime fizike. Por, Philliph Manwarring ka thënë se po i shikonte plasaritjet në tulla dhe punën e riparuesve....

13 May, 2018Lexo më shumë

Veshi i maces është një mekanizëm i përkryer

Macja kjo kafshë e dashur dhe e qetë shtëpiake, është në gjendje të reagojë edhe ndaj tingujve, të cilët veshi i njeriut nuk i kap dot kurrë. Ato janë një oktavë e gjysmë mbi limitin e dëgjimit të njeriut....

13 May, 2018Lexo më shumë

Ja si mund të relaksoheni në punë gjatë fundjavës

Pavarësisht se dita e shtunë për shumë persona nënkupton pushim, për punonjësit e privatit kjo është një ditë si të tjerat pune....

13 May, 2018Lexo më shumë

Shtëpinë e kaplon flaka nga ngarkuesi i telefonit që e kishin blerë vetëm 1 euro

Një nënë dhe tre fëmijët e saj duhej të largoheshin nga shtëpia pasi një ngarkues telefoni me çmim të ulët prej 1 eurove u mbinxeh - duke shkaktuar një flakë masive....

13 May, 2018Lexo më shumë

Kjo është bota moderne sipas artistëve londinezë

John Holcroft është një karikaturist nga Anglia, i cili krijon art të thjeshtë, të bazuar në stilin e viteve 50, për të trajtuar çështje serioze të jetës moderne....

13 May, 2018Lexo më shumë

Horoskopi ditor

Njihuni me parashikimin për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do të ecë dita për të lindurit e çdo shenje....

13 May, 2018Lexo më shumë

Deti nxjerr në breg krijesën misterioze

Një krijesë gjigante misterioze ka dalë në breg të detit në një plazh në Filipine, duke shkaktuar frikë te banorët, të cilët mendojnë se është një shenjë se një katastrofë natyrore është duke ardhur në zonë....

12 May, 2018Lexo më shumë

Edukatorja urdhëron nxënësit ta godasin me gurë shokun, për t’i dhënë një “mësim” (Video)

Në një qendër kujdesi fëmijësh në Arkansas të Shteteve të Bashkuara, edukatorja detyroi nxënësit ta godasin me gurë shokun e tyre, i cili nuk bindej që të ulej....

12 May, 2018Lexo më shumë

8 shpatat vdekjeprurëse më të famshme në histori – Foto

Shpata e parë u shfaq gjatë Epokës së Bronzit. Ajo u bë prej bakri dhe u zbulua në vendet Harapan, në Pakistanin e sotëm....

12 May, 2018Lexo më shumë

Parisi shet skeletin e dinozaurit për miliona euro

Çdokush që ka kursyer disa miliona euro do te ketë mundësinë që ta posedojë skeletin të species unike – një dinozaur që për vite kishte zënë vend në muzeun e Parisit – species unike....

12 May, 2018Lexo më shumë

Këto shenja horoskopi nuk do të jenë kurrë të lumtur bashkë!

Disa kombinime të shenjave të horoskopit janë ideale për miqësi, disa megjithatë për dashuri, ndërkaq të tjerat janë partnerë afaristë idealë dhe bashkë do të fitojnë një mal me para....

12 May, 2018Lexo më shumë

NASA dëshiron të eksplorojë Marsin me helikopter

Agjencia amerikane e hapësirës NASA dëshiron të eksplorojë Marsin për herë të parë me një helikopter. Helikopteri autonom do të përdoret që nga viti 2021. ...

12 May, 2018Lexo më shumë

Shpatat më të famshme në botë

Shpata e parë u bë prej bakrit dhe u u ndërtua në Epokën e Bronzit....

12 May, 2018Lexo më shumë

Dhuroi gjak për 60 vite duke i shpëtuar më shumë se 2.4 milionë foshnje

Australiani James Harrison, apo njeriu “me krahun e artë” siç njihet ndryshe, ka dhuruar gjak për gati 60 vjet....

12 May, 2018Lexo më shumë

Zhytet në një nga pishinat më të thella në botë me vetëm një frymë

Pamjet e mahnitshme tregojnë një rekorde të ri, mbi 100 metra në fund të një prej pishave më të thella të botës - vetëm me një frymë....

12 May, 2018Lexo më shumë

Zhvilluesja 83-vjeçare e aplikacioneve: “Kompjuteri më dha krahë”

Si "programuesja më e vjetër në botë" Masako Wakamiya u bë e famshme në botë. ...

12 May, 2018Lexo më shumë

Horoskopi ditor, e shtunë 12 Maj 2018

Njihuni me parashikimin për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do të ecë dita për të lindurit e çdo shenje....

12 May, 2018Lexo më shumë

Babai beson se diçka nuk është në rregull në dhomën e djalit, shkon në dhomën e djalit – gjen atë që është makthi më i keq i të gjithë prindërve

Është e vështirë të jesh një adoleshent - dhe kushdo që ka ngritur një fëmijë në atë moshë, e di se adoleshentët mund të jenë më të vështirët. ...

11 May, 2018Lexo më shumë

Eskorta fiton 60 000 $ në javë, por diçka nuk e bën kurrë (Foto)

Një punonjëse seksi nga shtëpia publike më e madhe në botë ka treguar punën e saj në një intervistë ekskluzive për tabloidin “Daily Star”. ...

11 May, 2018Lexo më shumë

Njihuni me Noah Wall: ‘Djalin e i lindur pa tru’

A keni menduar ndonjëherë se çfarë do të kishte nëse njerëzit nuk kanë një tru? E pra, ne të gjithë e dimë se praktikisht nuk është e mundur, por ka pasur një rast prapa në 2012, ku një djalë me emrin Noe Muri lindi pa një tru. ...

11 May, 2018Lexo më shumë

Rasti i çuditshëm i një burri të lindur me dy fytyra

Edward Mordrake një njeri që vuan nga një çrregullim i pabesueshëm. ...

11 May, 2018Lexo më shumë

Vajza më e bukur e botës është vetëm 6 vjeç, por ka diçka të egër rreth saj

Anastasia Knyazeva ishte 12 vjeçe ajo kishte fituar dallimin e të qenit vajza më e bukur në botë. ...

11 May, 2018Lexo më shumë

Rusi, boredello me kukulla seksi për Botëror

Një bordello me kukulla seksi në Rusi do të tërheqë tifozët e futbollit që do të udhëtojnë për të parë Botërorin e kësaj vere....

10 May, 2018Lexo më shumë

Hajnat i vodhën nga oborri shtresën e barit artificial (Foto)

Sue Scorer nga Livingston i Skocisë, nuk mund të besonte kur pa se i kishin vjedhur nga oborri, shtresën e barit artificial....

10 May, 2018Lexo më shumë

Ky po që është një peshk i madh! (Foto)

Gjithçka doli jashtë parashikimeve, por fundi ishte i mrekullueshëm....

10 May, 2018Lexo më shumë

“Gjumë” në mes të rrugës, por britaniku e pëson keq në Ibiza

Një turist britanik është sulmuar në mënyrë brutale nga disa kalimtarë dhe shoferë në Ibiza, pasi u shtir sikur po flinte gjumë në mes të rrugës....

10 May, 2018Lexo më shumë

Leopardi i fshehur sulmon lejlekun, i shpëton për pak milimetra (Video)

Një lejlek i ka shpëtuar sulmit të befasishëm të leopardit të uritur....

10 May, 2018Lexo më shumë

Çelësi i lumturisë dhe suksesit, sipas Richard Branson

Çelësi i lumturisë dhe suksesit, sipas miliarderit Richard Branson, nuk është të pushosh i lumtur në një ishull privat. Sipërmarrësi i pasur mendon se ju duhet të shkëputeni nga telefoni juaj....

10 May, 2018Lexo më shumë

Avansohen njerëzit karizmatikë, jo ata të zgjuar

Nëse ju ka ndodhur të shikoni se si një kolegu juaj karizmatik, por aspak i zgjuar të ngrihet në detyrë, atëherë keni kuptuar që niveli inteligjencës nuk është gjithçka. Psikologët janë gjithashtu dakord: “Niveli i inteligjencës konsiderohet vetëm si 10% e recetës së suksesit tuaj. Zakonisht është inteligjenca emocionale (EQ), aftësia për të identifikuar dhe menaxhuar emocionet ajo që ndikon në fitimin e një pozicioni pune apo të ngritjes në detyrë”....

10 May, 2018Lexo më shumë

Gjërat që nuk duhet t’i bëni kur ka vetëtima

Kur bëhet fjalë për sigurinë gjatë vetëtimave, me siguri se shumicës prej jush gjëja e parë që ju shkon ndërmend është ti hiqni nga rryma të gjitha pajisjet shtëpiake....

10 May, 2018Lexo më shumë

Kompania e uli orarin e saj të punës deri në 5 orë dhe u bë shumë më produktive

Shkurtimi i ditës së punës mund të ketë një ndikim pozitiv: ai mund të çojë në punësime të reja, mund të zvogëlojë numrin e të punësuarve për pushimin e sëmundjes dhe mund të çojë në përmirësime në produktivitet. ...

10 May, 2018Lexo më shumë

Kjo video tregon se si janë përhapur fetë në të gjithë botën

Hinduizmi, budizmi, krishterimi, judaizmi dhe islami janë pesë nga fetë më të mëdha në botë. ...

10 May, 2018Lexo më shumë

Horoskopi ditor

Njihuni me parashikimin për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do të ecë dita për të lindurit e çdo shenje....

10 May, 2018Lexo më shumë

Së bashku peshojnë 350 kg, asnjë taksist nuk dëshiron t’i ketë në veturë

Çifti i zemëruar nga Birmingham, pesha e kombinuar e të cilit ishte mbresëlënëse £ 350, u gjendën në listën e zezë të kompanive të taksive që vendosën të mos ti bartnin me taksitë e tyre....

10 May, 2018Lexo më shumë

Duhani, ta lini menjëherë apo gradualisht?

Shkencëtarët prej kohësh po kërkojnë përgjigjet për mënyrën më të mirë për të ndihmuar njerëzit të lënë duhanin. Shpesh, ka dy mundësi: Duke e lënë në mënyrë drastike, apo gradualisht këtë ves. Por kush prej tyre funksionon më mirë?...

9 May, 2018Lexo më shumë

“Ndaloni së mbyturi kafshët”, mijëra dele pjeken të gjalla në një anije

Një anije duke i transportuar dele, i ka mbytur mijëra prej tyre nga nxehtësia e madhe që ishte në anije....

9 May, 2018Lexo më shumë

Shikoni se cilat vende i godet më së shumti rrufeja, i rrezikuar edhe rajoni jonë (Foto)

Shumica e sulmeve kanë qenë të regjistruar në lindje të Indisë dhe Bangladeshit, Azia Juglindore, Australi, bregun lindor të Shteteve të Bashkuara ... në Evropë, megjithatë, shumica e rrufe të regjistruar janë në juglindje, duke përfshirë edhe rajonin tonë ......

9 May, 2018Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play 8 Ball Pool
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Bow Master Japan
  • Play Zombie Big Trouble