Kuriozitete – Page 246 – Lajmi.net

Aktuale

Bie në kafazin e tigrit, gjen vdekjen

Një i ri indian gjeti vdekjen në një kopësht zoologjik të Nju Delhit, kur nga pakujdesia ra brenda pjesës së rrethuar ku mbahej një tigër i bardhë. ...

24 September, 2014Lexo më shumë

Lëshohet poshtë vullkanit eksplodues (Video)

George Kournounis qëndron buzë një liqeni të nxehtë me lavë....

23 September, 2014Lexo më shumë

Fortuna e shiut solli disa skraja të pazakonshme (Video)

Shiu i rrëmbyeshëm që kaploi një pjesë të Prishtinës dhe komunës së Lipjanit në orët e mbrëmjes solli edhe disa skraja të shumta në numër në rrugët e një fshati në Lipjan dhe të pazakonshme nga madhësia....

23 September, 2014Lexo më shumë

Ja çfarë ndodh kur vallëzon anash një ndërtese të lartë duke qëndruar në ajër (Video)

Një çift ka zgjedhur një formë të rrezikshme të vallëzimit. Ata kanë vallëzuar në ajër, anash dritareve të një ndërtese të lartë në Kaliforni....

22 September, 2014Lexo më shumë

Vendi më i lumtur i botës

Deri tani Danimarka është njohur si vendi më i lumtur në botë, por siç duket tani kjo ka ndryshuar. Lexoni cili është vendi më i lumtur në botë tani....

19 September, 2014Lexo më shumë

Merimanga gjigante pritet ta pushtojnë Britaninë pas dy jave

Arachnofobia godet Britaninë: Merimanga gjigante pritet ta pushtojnë shtëpitë në Mbretërinë e Bashkuar në javët e ardhshme, paralajmërojnë ekspertët....

19 September, 2014Lexo më shumë

Ky është “Tarzani i Kosovës” (Video)

Ha hithra dhe i duken si sallatë. E ftoh hekurin e skuqur, cigaren e fik me gjuhë dhe nuk digjet. Thotë edhe se e kanë goditur me çekan në bark, por nuk i është ndalur fryma....

15 September, 2014Lexo më shumë

Peshku “monstër” në ujërat e Mesdheut (Video)

Një grup i zhytësve ka përjetuar takim shumë interesant me peshkun në dukje monstër, që quhet mola-mola në bregdetin e Maltës. Buzë këtij peshku në formë të ngjashme me fluturaken zepelin, zhytësit rreth tij duken si xhuxhë....

14 September, 2014Lexo më shumë

Fakte marramendëse për Dubain

Vendi më i shtrenjtë në botë natyrisht që ka edhe gjërat më interesante e më befasuese në të. Këto janë disa fakte mjaft të çuditshme që vijnë nga vendi Arab i kurioziteteve dhe rekordeve....

13 September, 2014Lexo më shumë

Pas 72 viteve bashkë, martohen lezbiket

Një çift i lezbikeve në të nëntëdhjetat e tyre kanë vendosur që të martohen, pas 72 viteve bashkë....

13 September, 2014Lexo më shumë

Kërcen nga lartësia me parashutën e ngjitur në lëkurë! (Video)

Një kërcimtar ka marrë guximin të përballet me një rrezik të vërtetë, pasi ka kërcyer nga një lartësi e madhe me parashutën e ngjitur vetëm në lëkurë....

11 September, 2014Lexo më shumë

Shkencëtarët gjerman dëshmojnë se ka jetë pas vdekjes

Një ekip i psikologëve dhe mjekëve në Universitetin e Berlinit kanë bërë të ditur se bazuar në eksperimentet klinike që ata kanë kryer, kanë arritur të dëshmojnë për ekzistencën e disa formave të jetës edhe pas vdekjes....

9 September, 2014Lexo më shumë

Stephen Hawking: Fundi i botës është afër

Nëse profesori dhe fizikanti i njohur Stephen Hakwing ka të drejtë, atëherë mund të ndodhë që ne jemi duke jetuar momentet e fundit në tokë....

8 September, 2014Lexo më shumë

Thithësja robot (Video)

Dyson ka zbuluar thithësen e tij të parë robot, pas 16 vite të hulumtimeve dhe krijimeve në robotikë....

5 September, 2014Lexo më shumë

Kur Imami e pranon sfidën me kovë me akull (Video)

Imami britanik, Sh Abu Eesa, ka mbështetur kauzën për të pranuar sfidën me ujë të akullt, në ndihmë të të sëmurëve me ALS. Ai mes tjerash shpjegon pse e ka bërë këtë dhe në fund e kryen sfidën....

22 August, 2014Lexo më shumë

Michael Jackson “nominon” Elvis Presley, Janis Joplin e Amy Winehouse

Në rrjetet sociale po qarkullon një video ku një person që i ngjan shumë Michael Jackson kryen sfidën e Ice Bucket Challenge dhe 'nominon' Elvis Presleyn, Janis Joplin e Amy Winehousen....

21 August, 2014Lexo më shumë

Kur sfida me ujë të akullt shkon keq (Video)

Tashmë me gjasë keni dëgjuar për sfidën e famshme me ujë të akullt (nëse jo e keni përshkrimin më poshtë). Kjo sfidë megjithatë ka shkuar "katastrofë" për dy vajza. Shikoni videon e tmerrshme, që të kuptoni se çfarë ndodhë kur kjo sfidë nuk shkon fare mirë (kujdes, pamja mund të jetë e rëndë)....

21 August, 2014Lexo më shumë

Një i ri pyet Sirin ku të fshehë trupin e shokut të tij të pajetë

20 vjeçari nga Florida, i akuzuar për vrasjen e shokut të tij, thuhet se ka pyetur Sirin në iPhone se ku të fshehë trupin....

14 August, 2014Lexo më shumë

Pema që duket si Kosova

Një kapje mjaft e bukur nga fotografi sllovak, Peter Majkut, i cili arriti që të kapte një pemë që ngjason shumë me hartën e Kosovës....

13 August, 2014Lexo më shumë

Bijnë nga shkëmbi dhe vdesin duke bërë foto ‘selfie’

Një çift polak, derisa ishin duke bërë foto në një shkëmb, kanë rënë dhe janë gjetur të vdekur....

12 August, 2014Lexo më shumë

Kur të pasurit kërkojnë lëmoshë! Shikoni reagimin e qytetarëve

Një i pastrehë është veshur me rroba të shtrenjta dhe ka dalur në rrugë të kërkojë lëmoshë, e më pas edhe me rrobat e tij të përditshme. Kë kanë ndihmuar qytetarët më shumë?...

11 August, 2014Lexo më shumë

Dashuria në të mirë dhe në të keq

Ky burrë nga Tailanda bën gjënë më të mrekullueshme në botë duke u kujdesur për gruan e tij me Alzheimer....

9 August, 2014Lexo më shumë

Steve Jobs është gjallë dhe po fshihet në Brazil (Foto)

Më herët Tupac, tani Steve Jobs. Një selfie e postuar në internet, ka hapur teori konspirative që themeluesi i Apple, Steve Jobs, i cili vdiq nga kanceri në vitin 2011 është aktualisht gjallë....

8 August, 2014Lexo më shumë

Ja si ndikojnë emocionet në trupin tonë

Një grup i inxhinierëve bio-mjekësorë nga Universiteti Aalto, kanë bërë një hulumtim me 700 vullnetarë nga Finlanda, Suedia dhe Tajvani për të realizuar një pasqyrë të ndjesive trupore të njeriut të lidhura me emocione të caktuara....

7 August, 2014Lexo më shumë

Të martuar për 62 vite, vdesin në të njëjtën kohë

Don dhe Maxine Simpson nuk kanë mundur të kalojnë as disa orë larg njëri tjetrit, kështu duke vdekur të dytë në të njëjtën ditë, brenda pak orëve....

4 August, 2014Lexo më shumë

Kjo mace e do shumë pronarin e saj (Video)

Edhe nëse ju nuk keni mace nëpër shtëpitë tuaja, pasi ta shikoni këtë video, ju sigurisht do të dëshironi ta keni ndonjë në shtëpi....

3 August, 2014Lexo më shumë

Fermerët shijojnë për herë të parë çokolatë, shikoni reagimin në fytyrën e tyre (Video)

Me një prodhim prej 1.6 milion ton, Bregu i Fildishtë është eksportuesi më i madh i fasuleve të kakaos. Por edhe pse është eksportuesi më i madh, fermerët të cilët e mbledhin këtë farë të kakaos nuk kanë shijuar çokolatë asnjëherë më parë....

2 August, 2014Lexo më shumë

Të mbijetosh duke të kaluar treni mbi trup (Video)

Një video e shfaqur dje në Youtube tregon dy gra indiane duke vrapuar pasi që e kanë parë trenin duke ardhur në drejtim të tyre. Ato fillojnë të vrapojnë dhe fatmirësisht shpëtojnë....

31 July, 2014Lexo më shumë

Japonezët e këndojnë “Shotën” (Video)

Se folklori shqiptar ka këngë të mrekullueshme këtë askush nuk e vë në dyshim. Por, shqiptarët nuk janë të vetmit që e adhurojnë muzikën e tyre....

30 July, 2014Lexo më shumë

Një grua vendos pranë shtëpive kukulla të porcelanit, tmerron banorët

Në Kaliforni një grua e moshur ka lënë para 11 shtëpive të lagjes kukulla porcelani që përngjajnë me vajzat 10 vjeçare që banonin aty....

27 July, 2014Lexo më shumë

Lumi në Kinë merr ngjyrë gjaku

Në Kinë një lum brenda natës ka marrë ngjyrë të kuqe, duke krijuar një mister për gjithë qytetin....

26 July, 2014Lexo më shumë

Vogëlushet mbajnë shenjën ‘Përqafo një terrorist’, ja çfarë ndodh pastaj (Video)

Këto dy vajza muslimane (në Kanada) mbajnë pllakatën ‘Përqafo një terrorist’ dhe shallin palestinez në rrugë, duke rritur vetëdijësimin për atë se çfarë po ndodh në Palestinë....

25 July, 2014Lexo më shumë

Makina që ushqen qentë endacakë në këmbim të shisheve të plastikës (Video)

Kjo makinë vendos ushqim në enë sapo një shishe e plastikës vendoset në të, duke u përdorur për reciklim....

24 July, 2014Lexo më shumë

Artistja braziliane bën fustane vetëm me kondomë

Brazilianja Adriana Bertini krijon fustane të bëra të gjitha me kondomë....

24 July, 2014Lexo më shumë

Fotografi gjen fotot e tij të humbura pas 50 vitesh

Një fotograf 83 vjeçar është befasuar kur ka gjetur foto që ai i ka bërë 50 vite më parë, foto të bukura të nënave me fëmijët e tyre....

24 July, 2014Lexo më shumë

9 vjeçari martohet për herë të dytë me gruan e tij 62 vjeçare (Video)

Ky djalë 9 vjeçar ëstë ri-martuar me gruan e tij 62 vjeçare në Afrikën Jugore....

22 July, 2014Lexo më shumë

Kalon 7 kilometra çdo natë për të marrë ushqim për shokët (Video)

Lilica, një kudër në qytetin Sao Carlos në Brazil, ishte qen rruge. Atë e gjeti Nele Vanya, pronarja e një pike të grumbullimit të mbeturinave teknike. Prej atëherë kudra jeton me të dhe me familjen e saj shumanëtarëshe, të cilën pos fëmijëve e përbëjnë edhe një qen, maçorr, një pelë dhe disa pula. ...

20 July, 2014Lexo më shumë

Peshkaqeni ngordh shkaku i kafshatës tepër të madhe (Video)

Një peshkaqen i bardhë është ngufatur pas tentimit për të përpirë gjahun e tij, një luan të madh deti. ...

17 July, 2014Lexo më shumë

29 kafshë që sillen si njerëz (Video)

Një video që tregon 29 kafshë që bëjnë sjellje të ndryshme të njerëzëve po qarkullon në internet....

17 July, 2014Lexo më shumë

Vajza 3 vjeçare zgjohet në funeralin e saj (Video)

Një vajzë 3 vjeçare nga Filipinet e cile mendohej se kishte vdekur, është zgjuar duke e përgatitur për funeralin e saj....

16 July, 2014Lexo më shumë

Njihuni me njeriun më të vjetër në botë

Braziliani Jose Aguinelo dos Santos, prindërit e të cilit ishin skllavë afrikanë, është personi më i vjetër që është dokumentuar ndonjëherë. Ai pretendon se ka lindur me 7 Korrik të 1888 dhe i ka plot 126 vjet....

16 July, 2014Lexo më shumë

Filmi më i gjatë në botë tani nxjerr trailerin e parë

Filmi që po synon rekordin botëror për filmin më të gjatë në botë - plotë 720 orë - tani ka dalë me trailerin e parë....

12 July, 2014Lexo më shumë

Mijëra punëtorë të Apple nga gjithë bota mblidhen për paradën ‘Pride’

Apple ka mbajtur paradën ‘Pride’ për homoseksualët dhe ka mbledhur mijëra punëtorë dhe familjet e tyre nga gjithë bota....

11 July, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Supercar Showdown
  • Play Bow Master Japan
  • Play Stealth Sniper