Kuriozitete – Page 205 – Lajmi.net

Aktuale

Dashuria në të mirë dhe në të keq

Ky burrë nga Tailanda bën gjënë më të mrekullueshme në botë duke u kujdesur për gruan e tij me Alzheimer....

9 August, 2014Lexo më shumë

Steve Jobs është gjallë dhe po fshihet në Brazil (Foto)

Më herët Tupac, tani Steve Jobs. Një selfie e postuar në internet, ka hapur teori konspirative që themeluesi i Apple, Steve Jobs, i cili vdiq nga kanceri në vitin 2011 është aktualisht gjallë....

8 August, 2014Lexo më shumë

Ja si ndikojnë emocionet në trupin tonë

Një grup i inxhinierëve bio-mjekësorë nga Universiteti Aalto, kanë bërë një hulumtim me 700 vullnetarë nga Finlanda, Suedia dhe Tajvani për të realizuar një pasqyrë të ndjesive trupore të njeriut të lidhura me emocione të caktuara....

7 August, 2014Lexo më shumë

Të martuar për 62 vite, vdesin në të njëjtën kohë

Don dhe Maxine Simpson nuk kanë mundur të kalojnë as disa orë larg njëri tjetrit, kështu duke vdekur të dytë në të njëjtën ditë, brenda pak orëve....

4 August, 2014Lexo më shumë

Kjo mace e do shumë pronarin e saj (Video)

Edhe nëse ju nuk keni mace nëpër shtëpitë tuaja, pasi ta shikoni këtë video, ju sigurisht do të dëshironi ta keni ndonjë në shtëpi....

3 August, 2014Lexo më shumë

Fermerët shijojnë për herë të parë çokolatë, shikoni reagimin në fytyrën e tyre (Video)

Me një prodhim prej 1.6 milion ton, Bregu i Fildishtë është eksportuesi më i madh i fasuleve të kakaos. Por edhe pse është eksportuesi më i madh, fermerët të cilët e mbledhin këtë farë të kakaos nuk kanë shijuar çokolatë asnjëherë më parë....

2 August, 2014Lexo më shumë

Të mbijetosh duke të kaluar treni mbi trup (Video)

Një video e shfaqur dje në Youtube tregon dy gra indiane duke vrapuar pasi që e kanë parë trenin duke ardhur në drejtim të tyre. Ato fillojnë të vrapojnë dhe fatmirësisht shpëtojnë....

31 July, 2014Lexo më shumë

Japonezët e këndojnë “Shotën” (Video)

Se folklori shqiptar ka këngë të mrekullueshme këtë askush nuk e vë në dyshim. Por, shqiptarët nuk janë të vetmit që e adhurojnë muzikën e tyre....

30 July, 2014Lexo më shumë

Një grua vendos pranë shtëpive kukulla të porcelanit, tmerron banorët

Në Kaliforni një grua e moshur ka lënë para 11 shtëpive të lagjes kukulla porcelani që përngjajnë me vajzat 10 vjeçare që banonin aty....

27 July, 2014Lexo më shumë

Lumi në Kinë merr ngjyrë gjaku

Në Kinë një lum brenda natës ka marrë ngjyrë të kuqe, duke krijuar një mister për gjithë qytetin....

26 July, 2014Lexo më shumë

Vogëlushet mbajnë shenjën ‘Përqafo një terrorist’, ja çfarë ndodh pastaj (Video)

Këto dy vajza muslimane (në Kanada) mbajnë pllakatën ‘Përqafo një terrorist’ dhe shallin palestinez në rrugë, duke rritur vetëdijësimin për atë se çfarë po ndodh në Palestinë....

25 July, 2014Lexo më shumë

Makina që ushqen qentë endacakë në këmbim të shisheve të plastikës (Video)

Kjo makinë vendos ushqim në enë sapo një shishe e plastikës vendoset në të, duke u përdorur për reciklim....

24 July, 2014Lexo më shumë

Artistja braziliane bën fustane vetëm me kondomë

Brazilianja Adriana Bertini krijon fustane të bëra të gjitha me kondomë....

24 July, 2014Lexo më shumë

Fotografi gjen fotot e tij të humbura pas 50 vitesh

Një fotograf 83 vjeçar është befasuar kur ka gjetur foto që ai i ka bërë 50 vite më parë, foto të bukura të nënave me fëmijët e tyre....

24 July, 2014Lexo më shumë

9 vjeçari martohet për herë të dytë me gruan e tij 62 vjeçare (Video)

Ky djalë 9 vjeçar ëstë ri-martuar me gruan e tij 62 vjeçare në Afrikën Jugore....

22 July, 2014Lexo më shumë

Kalon 7 kilometra çdo natë për të marrë ushqim për shokët (Video)

Lilica, një kudër në qytetin Sao Carlos në Brazil, ishte qen rruge. Atë e gjeti Nele Vanya, pronarja e një pike të grumbullimit të mbeturinave teknike. Prej atëherë kudra jeton me të dhe me familjen e saj shumanëtarëshe, të cilën pos fëmijëve e përbëjnë edhe një qen, maçorr, një pelë dhe disa pula. ...

20 July, 2014Lexo më shumë

Peshkaqeni ngordh shkaku i kafshatës tepër të madhe (Video)

Një peshkaqen i bardhë është ngufatur pas tentimit për të përpirë gjahun e tij, një luan të madh deti. ...

17 July, 2014Lexo më shumë

29 kafshë që sillen si njerëz (Video)

Një video që tregon 29 kafshë që bëjnë sjellje të ndryshme të njerëzëve po qarkullon në internet....

17 July, 2014Lexo më shumë

Vajza 3 vjeçare zgjohet në funeralin e saj (Video)

Një vajzë 3 vjeçare nga Filipinet e cile mendohej se kishte vdekur, është zgjuar duke e përgatitur për funeralin e saj....

16 July, 2014Lexo më shumë

Njihuni me njeriun më të vjetër në botë

Braziliani Jose Aguinelo dos Santos, prindërit e të cilit ishin skllavë afrikanë, është personi më i vjetër që është dokumentuar ndonjëherë. Ai pretendon se ka lindur me 7 Korrik të 1888 dhe i ka plot 126 vjet....

16 July, 2014Lexo më shumë

Filmi më i gjatë në botë tani nxjerr trailerin e parë

Filmi që po synon rekordin botëror për filmin më të gjatë në botë - plotë 720 orë - tani ka dalë me trailerin e parë....

12 July, 2014Lexo më shumë

Mijëra punëtorë të Apple nga gjithë bota mblidhen për paradën ‘Pride’

Apple ka mbajtur paradën ‘Pride’ për homoseksualët dhe ka mbledhur mijëra punëtorë dhe familjet e tyre nga gjithë bota....

11 July, 2014Lexo më shumë

Dorëza e kristaltë e derës shkakton zjarr në shtëpinë 1.5 milion dollarëshe

Dorëza e kristaltë në derën e një dhome të gjumit ka reflektuar rreze të diellit në fustanine varuar dhe ka bërë që dhoma të marrë flakë në shtëpinë me vlerë 1.5 milion dollarë....

10 July, 2014Lexo më shumë

Vajza me sëmundje të rralla poston video me foto të saj për 6 vite

Një vajzë i ka bashkuar në një video të gjitha fotot ‘selfie’ që ka bërë gjatë 6 viteve të fundit, duke treguar transformimin që i kanë shkaktuar sëmundjet mentale....

9 July, 2014Lexo më shumë

Dy aeroplanë për pak sa nuk përplasen në Barcelonë

Aeroplanët në Barcelonë për pak sa nuk përplasn në aeroportin që siç duket i ka ikur koordinimi....

8 July, 2014Lexo më shumë

Një notues kafshohet nga peshkaqeni i bardhë në plazhin Kalifornian

Në plazhin Manhattan në Kaliforni disa notues janë sulmuar nga një peshkaqen i bardhë dhe mjaft i madh, madje njëri edhe është kafshuar....

6 July, 2014Lexo më shumë

Shkakton aksident dhe largohet nga vendi i ngjarjes (Video)

Një shofer i një veture është treguar mjaft i "paedukatë" në rrugë, duke shkaktuar aksident me qëllim dhe duke u larguar....

5 July, 2014Lexo më shumë

Gjashtë kalimtarë shohin vdekjen me sy (Video)

Ky është një moment i tmerrshëm kur një kamion godet një grup të njerëzve të cilët po kalonin në “zebra”....

5 July, 2014Lexo më shumë

Të luash Tetris në maicë (Video)

Ky njeri ka ndërtuar një maicë në të cilën mund të luhet njëra nga lojërat më të famshme, Tetris....

4 July, 2014Lexo më shumë

Kur ndeshen Jaguari me Aligatorin

Apo thënë më mirë "kur Jaguari merr rolin e Aligatorit". Shikoni videon e ndeshjes midis këtyre dy kafshëve të fuqishme....

3 July, 2014Lexo më shumë

Nuk do ta besonit se ky është një vizatim (Video)

A mendoni se shishja që shihni në foto është e vërtetë? Epo, e keni gabim....

2 July, 2014Lexo më shumë

Filmohet duke vrapuar pasi vodhi iPhonen, ajo çfarë i ndodhi është e tmerrshme (Video)

Një video e publikuar në youtube tregon se si një personi i vidhet telefoni. Ai në ato momente në trupin e tij po mbante një kamerë për të bërë xhirime për vete....

2 July, 2014Lexo më shumë

17 nënshkrimet më interesante të njerëzve të famshëm gjatë historisë

Në ditët e sotme, shumica prej nesh firmosim emrat tonë nëpër çeqe dhe dokumente të ndryshme me shkronja të thjeshta të shkrimit....

28 June, 2014Lexo më shumë

Robotët e parë si prezantues televiziv që lexojnë lajmet pa ndonjë vështirësi

Androidët e gjallë të komanduar me telekomandë do të garojnë me njerëzit për t'i thënë titujt kryesor....

26 June, 2014Lexo më shumë

Shikoni \’Këmbëmadhin\’ të fshehur në errësirën e pyllit teksa një çift po kalonte me makinë natën vonë

Pamjet e jashtëzakonshme tregojnë një krijesë në formë gorille që qëndron pa lëvizur në errësirë duke shikuar prej një rreshti me pemë në Sundance të Utah....

23 June, 2014Lexo më shumë

Shikoni videon e \’përbindëshit të detit\’ e cila kishte habitur shkencëtarët për vite të tëra

Biologët detar tani thonë se krijesa misterioze ka qenë në fakt një kandil deti duke notuar përpara lentes së kamerës....

21 June, 2014Lexo më shumë

Duke shkuar për në punë e gjeti dhelprën të vdekur, por kur u kthye e gjeti të gjallë

Një burrë ishte duke shkuar në punë me biçikletë një ditë kur ai kishte vërejtur në anën tjetër të rrugës një dhelpër të gjorë që qëndronte e ngordhur në tokë....

20 June, 2014Lexo më shumë

Frikësuese: 100,000 pata që sulmojnë çdo gjë para vetes (Video)

I ashtuquajturi stampedo i kafshëve nuk është argëtues, madje shpesh mund të jetë edhe shumë i rrezikshëm. ...

20 June, 2014Lexo më shumë

Testimi i Kamerave Kurth në Bjeshkët e Nemuna

Disa fotografi të kafshëve të egra fotografuar nga ERA group, si pjesë e testit te kamerave kurth në kuadër të projektit \"Programi per Rimekëbjen e Rreqebullit të Ballkanit\" në rajonin e Bjeshkëve të Nemuna....

17 June, 2014Lexo më shumë

Njeriu me krahun e tij gjigant

Krahu i MatthiasSchlitte ka masën 46 cm dhe e ka udhëhequr atë drejtë lavdisë në botën e mundjes së krahut....

17 June, 2014Lexo më shumë

A keni parë ndonjëherë kësi lloj këlyshi?

Ai është këlyshi i jashtëzakonshëm. Shikoni videon e këlyshit të lindur me gëzof të gjelbërt....

14 June, 2014Lexo më shumë

A e keni ditur se ekziston ky kompeticion për fotografi?

Ekziston një kompeticion ndërkombëtar për fotografi të bëra me iPhone....

14 June, 2014Lexo më shumë

Fansi i Batman-it ndërton Batmobilin e pabesueshëm

Zac Mihajloviç shpenzoi dy vite për ndërtimin e automjetit të librave komik dhe ka refuzuar ofertat deri në 1 milion dollarë nga blerësit e interesuar....

14 June, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master
  • Play World Soccer Champion
  • Play Bow Master Japan
  • Play Bubble Trouble