Kuriozitete – Page 178 – Lajmi.net

Aktuale

7 vendet me ndëshkimet më brutale në botë ndaj përdhunuesve

Përdhunimi konsiderohet si krimi më fyes në çdo shoqëri, dhe masat që merren kundër këtij krimi të tmerrshëm janë brutale. ...

22 July, 2016Lexo më shumë

Menduan se kishte një cifël të vogël druri në mish, por ajo që doli i shokoi të gjithë

Momenti kur në mish na futet një cifël e vogël druri, dhimbja është e papërshkrueshme. ...

22 July, 2016Lexo më shumë

Qyteza me më pak se 10 mijë banorë ruan fotot tuaja të Facebook

Qyteza ka më pak se 10 mijë banorë, por ngaqë Facebook ka ndërtuar aty bazën e parë të të dhënave, ku mbledh fotot e statuset tuaja, infrastruktura e qytetit është përshtatur me nevojat e kompanisë, duke bërë që edhe vendasit të gëzojnë internet tepër të shpejtë....

22 July, 2016Lexo më shumë

Çfarë ka ndodhur më 21 korrik?

356 pes – Tempulli i Dianës në Efes u shkatërrua nga një zjarrvënie. Tempulli ishte një nga shtatë mrekullitë e botës, Historiani Herodoti (484 pes – 425 pes) jep këtë listë të 7 mrekullive të botës klasike (të lashtë)....

21 July, 2016Lexo më shumë

Gruaja misterioze e Kim Jong Un-it (Foto)

Ri Sol Ju, bashkëshortja e Kim Jong Un-it mbetet një grua e veshur me petkun e misterit. Ajo ishte zhdukur në vitin 2012-të dhe në atë kohë spekulohej se ishte shtatzënë. ...

21 July, 2016Lexo më shumë

Kjo është pajisja shtëpiake e viteve të 80-ta që vazhdon të prodhohet edhe sot (Foto)

Shumica e gjeneratave të cilët janë rritur nga mesi i viteve 80 dhe viteve 90 shumicën e filmave me anë të video regjistratorit VCR. ...

21 July, 2016Lexo më shumë

Peshkaqenët në zhdukje në Afrikën Jugore

Numri i peshkaqenëve të bardhë në Afrikën Jugore, ka rënë shpejt duke krijuar dyshimet se ky lloj është në zhdukje e sipër....

21 July, 2016Lexo më shumë

Pesë vjet pasi varrosi djalin zbuloi diçka të tmerrshme për të (Foto)

Një nënë zemërthyer në Glasgo të Skocisë, e cila ka vajtuar vdekjen e djalit në lindje për pesë vite më radhë, vetëm tani e ka kuptuar nga mjekët se, në fakt, foshnja ishte vajzë dhe jo djalë. ...

21 July, 2016Lexo më shumë

Gruaja e rrah dashnoren e burrit në aeroport (Video)

Një grua ka rrahur dashnoren e burrit të saj pasi i ka zënë ata në aeroport derisa po shkonin në pushime....

21 July, 2016Lexo më shumë

Rreziku që vjen nga ripërdorimi i shisheve plastike të ujit

Në këto temperatura të nxehta është e rëndësishme të hidratohesh dhe nuk është i rrallë zakoni i ripërdorimit të shisheve plastike për të mbajtur ujin....

21 July, 2016Lexo më shumë

Ky burrë bënë seks me të gjitha gratë e vajzat e katundit (Foto)

E takova Eric Aniva-n në një oborr me pluhur të kasolles me tre dhoma në jug të Malavit. Ai mban veshur një këmishë jeshile dhe është i çalë (ka qenë me një këmbë që kur ka lindur)....

21 July, 2016Lexo më shumë

Gruaja e rrah dashnoren e burrit në aeroport (Video)

Një grua ka rrahur dashnoren e burrit të saj pasi i ka zënë ata në aeroport derisa po shkonin në pushime....

21 July, 2016Lexo më shumë

Ja si duket lindja e diellit nga të gjitha planetet (Foto)

Është e pamundur të imagjinojmë jetën pa diell në planetin tonë....

21 July, 2016Lexo më shumë

Zgjedhni një gur dhe mësoni çfarë do të thotë për juve

Ndiqeni instiktin tuaj, cilido të jetë guri i parë që u ka rënë në sy është guri juaj dhe zbuloni çfarë thotë për ju....

21 July, 2016Lexo më shumë

I vogël ëndërronte të bëhej polic, tash do të bëhet mbret

Për aq kohë sa ka qenë e mundur Prince William është lejuar të rritet pa e ditur se e ardhmja e jetës së tij ka qenë e hartuar. ...

21 July, 2016Lexo më shumë

Fiton punë të re, dehet dhe ja çfarë ka bërë ky njeri

Një punëtor duhej shpëtuar pasi e kishte zënë gjumi të dehur në një çati rreth 23 metra të lartë....

21 July, 2016Lexo më shumë

Askush nuk mund t’a kuptojë këtë rrugë biçikletash, e kuptoni ju?

Ne përballemi shpesh me shenja rrugore që nuk i kuptojmë, por sa i përket komunikacionit kjo është si duket njëra ndër më të pakuptueshmet....

21 July, 2016Lexo më shumë

ARSYET/ 10 librat e famshëm që u ndaluan

Në vitin 1557 Papa Pali IV krijoi i pari Listën e Librave të Ndaluar, për të mbrojtur katolikët nga idetë kontroverse. Katërqind e nëntë vite më vonë, Papa Pali VI do ta shfuqizonte. Por përpjekjet për të ndaluar dhe censuruar librat nuk u ndal. Dhe tashmë jo më nga Kisha Katolike....

20 July, 2016Lexo më shumë

E frikshme, ariu polar tenton të hajë fëmijën (Video)

Video tregon momentin kur kafsha tenton ta gëlltisë fëmijën, në një kopsht zoologjik në Misuri të SHBA-së. Fatmirësisht, ariu ndodhet nga ana tjetër e xhamit të akuariumit....

20 July, 2016Lexo më shumë

19-vjeçarja që jeton në një enë plastike, historia e trishtë e Rahmës (Foto)

“Filloi kur ishte vetëm 6-muajshe. Sapo kishte nisur të rrinte ulur. Gjithçka nisi me temperaturë dhe dhimbje barku. Më pas me trupin, duart dhe këmbët.”...

20 July, 2016Lexo më shumë

Turisti ia dhuron këpucët endacakut, largohet zbathur (Video)

Një veprim humaniteti që rikthen besimin tek njerëzimi, në ditët e sotme....

20 July, 2016Lexo më shumë

E mbani mend Borëbardhën? Ja si duket ajo pas 46 vjetësh (Foto)

Zeynep Degirmencioglu quhet aktorja e cila ka luajtur rolin e Borëbardhës në filmin me të njëjtin titull në vitin e largët 1970 dhe Hirushen një vit më vonë. ...

20 July, 2016Lexo më shumë

Ja si do të duken kabinat në aeroplan në një të ardhme të afërt (Foto)

E ardhmja e aviacionit shqyrton disa hapa të përparueshëm në botën e udhëtimit ajror, nga teknologjia tek përvoja e paharrueshme e pasagjerëve....

20 July, 2016Lexo më shumë

Migrimi në Evropë i shpjeguar në katër harta (Foto)

Vendi më i zakonshëm për emigrant në Britani është India, kjo sipas Kombeve të Bashkuara....

20 July, 2016Lexo më shumë

Psikologët: Leximi i librave iu ndihmon të bëheni njeri më i mirë

​Bota sociale është komplekse, andaj edhe pse njerëzit janë të mirë në të kuptuarit e të tjerëve, ne nuk jemi gjithmonë aq të mirë; simulimet letrare na ndihmojnë për t’u përmirësuar....

20 July, 2016Lexo më shumë

Kur arkitektët bëjnë mrekullira

Në ditët e sotme, arkitektët janë duke e bërë më mirë se kurrë punën e tyre dhe arti i ndërtimit nuk ka të ndalur....

20 July, 2016Lexo më shumë

Në Indi, urina e lopës kushton më shumë se qumështi

Urina e lopëve në Indi është një biznes i vërtetë. Në vendin ku lopa konsiderohet e shenjtë, urina e saj e distiluar ka të njëjtin çmim me qumështin. ...

20 July, 2016Lexo më shumë

Fisi më i vjetër në botë

Fotografi irlandez, Trevor Cole, me anë të aparatit të tij fotografik, tregon jetesën e fisit më të vjetër në botë. ...

20 July, 2016Lexo më shumë

Porosit akullore dhe droni t’a sjellë atë

Një dyqan bregdetar i akulloreve në Britani, ka vendosur që porosinë e akulloreve t'a kryej në mënyrë të veçantë....

20 July, 2016Lexo më shumë

5 të vërteta, që askush nuk dëshiron t’i pranojë

Jeta është proces gjatë të cilit ne përballemi me gjëra të mira e të këqija, por si përballemi me të vërtetat, është një enigmë tjetër....

20 July, 2016Lexo më shumë

Bëhuni njerëz të mirë, duke lexuar më shumë

Bota sociale është komplekse, andaj edhe pse njerëzit janë të mirë në të kuptuarit e të tjerëve, ne nuk jemi gjithmonë aq të mirë; simulimet letrare na ndihmojnë për t’u përmirësuar....

19 July, 2016Lexo më shumë

Pse kjo vajzë akuzohet për pedofili

Kërcimi që njihet si “twerk” nuk është shumë i përshtatshëm në mjedise familjare. Ndaj në rrjetet sociale ka shpërthyer një lumë kritikash ndaj një vajze braziliane e cila nxori në facebook një video ku ajo performon kërcimin para një fëmije....

19 July, 2016Lexo më shumë

Pse është kaq e vështirë të kujtohet fëmijëria

Kujtimet e hershme janë të rëndësishme në formësimin e “të rriturit” që bëhemi, dhe dallimet kulturore në stilin prindërorë mund të ketë një ndikim në atë që ne kujtojmë....

19 July, 2016Lexo më shumë

Droga ‘krokodil’ që i kthen njerëzit në zombi! (Foto+16)

Droga “mishngrënëse”, i kthen përdoruesit në zombi të gjallë. Ajo kalb mishin e atyre që e përdorin dhe autoritetet policore të Austrisë paralajmërojnë se ajo do të tregtohet edhe atje....

19 July, 2016Lexo më shumë

Kur aeroplani niset nga plazhi (Video)

Turistët në ishullin grek të Skjatosu janë përshkuar nga pluhuri, rëra dhe gurët, pasi një aeroplan aderoi nga plazhi....

19 July, 2016Lexo më shumë

Koreja Veriore e sanksionuar? Jo, 1 miliard dollarë nga kumari online

E në epokën e sanksioneve të import-eksportit, Peniani është duke shfrytëzuar terrenet ku këto sanksione nuk kanë efekt; në botën online. Sipas Koresë së Jugut, fqinji verior organizon dhe drejton një rrjet të gjerë faqesh kumari online nga të cilat përfiton thuajse 1 miliard dollarë në vit....

19 July, 2016Lexo më shumë

Arrestohet pas kalimit në territorin ushtarak duke luajtur Pokemon Go

Një person është arrestuar pas kalimit në territorin e bazës së ushtrisë indoneziane derisa ishte duke luajtur Pokemon Go....

19 July, 2016Lexo më shumë

Udhëtim në hotelet më mahnitëse nëpër botë (Foto)

Hotel pa mure në Alpet italiane, në një pemë, në tren, aeroplan, në një banesë eskimeze, madje edhe dhoma që lundrojnë në ujë. Për pushime sa më origjinale, ideja e këtyre personave ka krijuar vende pushimi nga më të veçantat. ...

19 July, 2016Lexo më shumë

Binjaket çmendin botën me mënyrën se si flasin (VIDEO)

Këto vajza janë binjake identike dhe në këtë video shihet se si ato arrijnë të flasin të dyja njëkohësisht, të njëjtën gjë....

19 July, 2016Lexo më shumë

E tmerrshme se çka i bën dadoja një 2 vjeçari (Video)

Nëna e fëmijës, Cristina Ceril, kishte dyshuar pasi kishte parë disa shenja në trupin e fëmijës dhe kishte vënë kamera të fshehta në dhomë. ...

19 July, 2016Lexo më shumë

Tetovari i ‘ha’ cigaret dhe i nxjerrë prap nga goja (Video)

Një video e cila qarkullon në rrjetet sociale shihet një burrë nga Tetova duke i gëlltitur cigaret e ndezura në gojë ku më pastaj pi ujë dhe në fund sërish i nxjerrë cigaret e ndezura....

19 July, 2016Lexo më shumë

Përse mbyllim sytë kur puthim?

Ia keni bërë ndonjëherë vetes këtë pyetje? Përgjigja vjen nga ana e shkenctarëve… ...

19 July, 2016Lexo më shumë

Ja si të largoni energjitë negative

Nganjëherë arrijmë në një pikë të caktuar kur duhet ta pranojmë se në jetën tonë janë mbledhur shumë gjëra negative, të cilat nuk mund t’i trajtojmë menjëherë. ...

19 July, 2016Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Bubble Trouble
  • Play Zombie Big Trouble