Kuriozitete – Page 178 – Lajmi.net

Aktuale

Apple Watch i shpëton jetën një të moshuari

Apple Watch është pajisja më e re nga gjiganti i Kupertino-së, e cila nuk shërben vetëm si orë inteligjente që lidhet me iPhone-in, por edhe për të monitoruar gjendjen shëndetësore të përdoruesit. Pajisja është e pajisur me një sensor që mat rrahjet e zemrës. Ka qenë pikërisht kjo veçori që i ka shpëtuar jetën një të moshuari....

6 August, 2015Lexo më shumë

Çka është kjo krijesë e çuditshme në planetin Mars? (Foto)

Disa teoricienë konspirativ thonë se kanë parë diçka të çuditshme në një shpellë në planetin Mars....

6 August, 2015Lexo më shumë

Heq 100 ml yndyrë nga fytyra, ndërhyrja e 35 për Ken-in njerëzor

Duke gjykuar nga fotografia e publikuar prej tij në Instagram ku duket i ënjtur, thuajse nuk njihet dhe nuk mund të thuhet se sapo ka bërë një liposucion në fytyrë....

6 August, 2015Lexo më shumë

Festivali i pazakontë ku meshkujt iu masin femrave gjoksin (Foto)

Në Hangzhou të Kinës, zhvillohet për çdo vit një festival, ku mblidhen beqarë e beqaresha nga vende të ndryshme....

6 August, 2015Lexo më shumë

Gruaja 91 vjeçare që i zgjati shtatzënia 60 vjet

Doktorët në një qytet të vogël të Kilit, në barkun e një gruaje të moshuar kanë gjetur një fetus e cila asnjëherë nuk e ka vërejtur që ka qenë shtatzënë. Gjatë gjithë jetës ajo dhe bashkëshorti i saj kishin besuar se nuk mund të kenë fëmijë. ...

5 August, 2015Lexo më shumë

Kjo pemë 390 vjeçare i ka mbijetuar edhe bombës atomike |FOTO|

Moses Weisberg ishte duke ecur me bicikletën e tij ndërmjet oborrit të kopshtit botanik në Washington kur e vërejti një pemë në formë këpurdhe, gjëja e parë që i kishte rënë në sy ishte trashësia e trungut, diametri afërsisht rreth 40 cenitmetër, dhe kurora e saj e shëndoshë, e çuditshme kjo për një pemë të vjetër 390 vjeç....

5 August, 2015Lexo më shumë

A është ky restauranti më i bukur në botë !? |FOTO GALERI|

Me pamje nga Deti Adriatik, puhizë të një mbrëmje të ngrohtë vere, dhe ushqim të klasit botërorë - e vetmja gjë që mungon në 'Grotta Palazzese' janë katër mure....

5 August, 2015Lexo më shumë

Kjo hardhucë pengon investimin prej 12.2 miliard dollarëve! |FOTO|

Hardhuca e cila njihet me emrin 'yakka' mund të mos njihet nga e gjithë bota, por ky zvarranik vendas i Australisë është duke shkaktuar probleme shumë të mëdha për një nga konglomeratet më të mëdha nga India....

5 August, 2015Lexo më shumë

Ky është personi më fatlum, i shpëton vdekjes për pak sekonda (Video)

Një person i shpëton vdekjes pak sekonda para se ai të largohej nga vendi kur një veturë përfshihet në aksident....

5 August, 2015Lexo më shumë

Modelja që sfidoi kancerin pozon me djalin e saj (Foto)

Elizaveta Bulokhova është një modele nga Ontario e Kanadasë....

5 August, 2015Lexo më shumë

Ish-snajperisti zbulon trikun për të qenë të përqendruar

Ja disa pyetje për ju: A e kontrolloni ditën tuaj, apo thjesht reagoni natyrshëm ndaj saj? Sa shpesh ndjeheni sikur gjithçka çfarë keni bërë ishte mbajtja e kokës mbi ujë? ...

5 August, 2015Lexo më shumë

Vatikani thotë se alienët ekzistojnë

Kanë kaluar 380 vite nga ekzekutimi në turrën e druve të Galileo Galileit për herëzi. Ky i fundit kundërshtonte Kishën Katolike të asaj kohe duke thënë se Toka nuk ishte qendra e gjithësisë....

5 August, 2015Lexo më shumë

Përbindëshi shfaqet në plazhin e liqenit! |FOTO|

Fotot e publikuara në Facebook u shpërndanë me shpejtësi të erës të kësaj bishe me gjatësi rreth 2 metra e cila ishte gjetur në brigjet e liqenit 'Rochdale' në Manchester, dhe shumë njerëz menduan se ishin duke parë një krijesë të lashtë që kishte dalur nga thellësia e liqenit....

4 August, 2015Lexo më shumë

164 parashutistë tejkalojnë rekordin që e vendosën në vitin 2012 |VIDEO|

Me ndihmën e njëri tjetrit 164 manjakë të sporteve ekstreme kanë thyer rekordin për numrin më të madh të njerzve që janë lëshuar me parashutë për të formuar një një simbol në qiell....

4 August, 2015Lexo më shumë

Një gropë e madhe misterioze hapet në Nju Jork! |FOTO|

Një gropë e madhe është hapur në zonën afër ‘5th Avenue’ dhe rrugës 64 në Sunset Park, Brooklyn – New York në mëngjesin e ditës së sotme. Nuk ka raporte për ndonjë të lënduar, kurse rrugët që kalojnë nga jo zonë janë të bllokuara dhe mjetet e motorizuara janë këshilluara që të mos qarkullojnë në […]...

4 August, 2015Lexo më shumë

Ishujt e Pablo Escobarit janë shëndrruar atraksion turistik |FOTO GALERI|

Tani vilat, pishinat, kopshtet janë lënë në mëshirën e egër të natyrës dhe janë pjesë e 'Turi i Pablo Escobarit' të cilat janë bërë të popullarizuara për turistët pas tërheqjes së kartelit kolumbian....

4 August, 2015Lexo më shumë

Vajza që ia kalon Ajnshtajnit dhe Hawking për nga testi inteligjencës

Nicole Barr, 12 vjeçare, nga Harlow – Essex (Angli), ka arritur 162 pikë në testin e inteligjencës, duke e renditur atë në krye të personave më inteligjent në botë....

4 August, 2015Lexo më shumë

AquaDom: Akuariumi më i madh në botë (Foto)

Ky akuarium është i vendosur brenda hotelit Radisson Blu në Gjermani dhe është aq i madh sa që duhet të pastrohet tre deri në katër herë në ditë....

4 August, 2015Lexo më shumë

Pasi t’a lexoni këtë libër, mbilleni – ai do të rritet si një pemë |FOTO & VIDEO|

Fëmijët në Argjentinë pasiqë t'a kenë lexuar librin 'Babai im ishte në xhungël' ata mund t'a mbjellin këtë libër në tokë dhe ta përcjellin se si me kalimin e kohës ajo rritet në një pemë. Libri është i dedikuar për fëmijë të moshës 8 - 12 vjeç, dhe narracioni është bërë nga një djalosh i cili rrëfen tregimin për aventurat e babait të tij në xhunglën ekuadoriane. /lajmi.net...

4 August, 2015Lexo më shumë

NASA dhe ESA përgatiten për t’i dhënë botës një lajm përfundimtar mbi alienët

Rusia madje ka kërcënuar SHBA-të, duke thënë, “tregoji botës për alienët ose do t’i tregojmë ne”....

4 August, 2015Lexo më shumë

21 vendet më të mira në botë për të moshuarit

Indeksi botëror i pensionimeve ka hulumtuar vendet më të përshtatshme për të kaluar kohen e pas pensionimit. Ajo ka rekomanduar vendet më të mira për të pensionuarit, ku 8 të parat zënë vendet e Evropës Veriore, Zvicra të parën....

4 August, 2015Lexo më shumë

Vajzat e bukura muslimane të cilat inspirohen nga moda japoneze |FOTO GALERI|

Kulture shumë-ngjyrëshe japoneze ka kapluar gjithë botën në forma të ndryshme si: shfaqje televizive, modë, lojëra, filma të animuar, video-lojëra, film etj. Nuk ka rëndësi se a është ndonjë produkt i ri në brendin e 'Hello Kitty' apo ndonjë video-lojë e re, ndikimi shumë i shpejtë i Japonisë është shumë i shpejtë në kulturën perëndimore....

4 August, 2015Lexo më shumë

Zbulohet oqean nëntokësor në shkretëtirën e Kinës

Kur mendojmë për shkretëtirat në botën, prezenca e ujit është ndër gjërat e fundit që na vjen ndërmend. Por kjo mund të ndryshojë për shkretëtirën Taklamakan në veriperëndim të Kinës....

3 August, 2015Lexo më shumë

Gjyshja vjedh 500 mijë funte nga puna, ia dërgon dashnorit më të ri

Gruaja britanike, e cila ra në dashuri me një djalë të ri gjatë pushimeve në Egjipt, ka vjedhur 500 mijë funte nga puna për t’ia dhënë të dashurit të saj për të blerë një pronë....

3 August, 2015Lexo më shumë

Njihuni me fshatin italian të fshehur mes shkëmbinjve (Video)

Fshati Furore në Itali, është një perlë e vërtetë e fshehur mes të qarave të shkëmbinjve, të cilat dikur ofronin mbrojtje për banorët ndaj banditëve detar. ...

3 August, 2015Lexo më shumë

Ja si duken tre vite shëtitje rreth botës të përmbledhura në 4 minuta |VIDEO|

Ai kishte planifikuar që të ikte për tremuaj - por tre vite më vonë ai ishte duke e bërë të njejtën gjë. Në fund ai kishte vizituar më shumë se 60 shtete anembanë botës, nga 'Mali Everest' deri në Varnasi të Indisë....

3 August, 2015Lexo më shumë

20 universitetet më të mira në botë: Harvard humb primatin

Ndonëse për vite më radhë zinte vendin e parë në renditjen e universiteteve më të mira në botë, Universiteti i Harvardit tani gjendët në vendin e katërt. Vendin e parë aktualisht e mban Instituti për Teknologji i Massachusetts. ...

3 August, 2015Lexo më shumë

Peshonte mbi 450KG, nuk do ta besoni se si duket tani! |FOTO|

Mayra Rosales nga SHBA peshonte gati gjysëm tonelate saktësisht 470 kilogram ishte pesha më e madhe që ajo kishte arritur, por ajo ka bër një ndryshim të pa-imagjinueshëm duke humbur 80% të asaj peshe. Gruaja nga Teksasi për një kohë ishte emëruar ‘gruaja më e trashë në botë’ por fotot e peshës që ajo ka […]...

3 August, 2015Lexo më shumë

E TMERRSHME: Gjahtarja publikon në facebook fotot e shtazëve që i vret |FOTO|

 Harrojeni dentistin Walter Palmer i cili e vrau luanin e quajtur 'Cecil', një amerikane tjetër është futur në skenë e cila po kryeson garën e njeriut më të urryer në 'Botën e Gjahut'. Ajo është Sabrina Corgatelli, një kontabiliste nga Idaho SHBA....

3 August, 2015Lexo më shumë

‘Çajtore’ në majë të malit 2133 metra lartësi |FOTO GALERI|

Ky mal nuk krahasohet me malet më të larta në botë, ajo gjendet vetëm 2133 metra lartësi, por ajo që e karakterizon atë është se në qendër kur arrihet te maja gjendet një tempull budist i cili tani është shëndrruar në 'çajtore', dhe turistët janë duke e vësrshuar këtë lokacion pikërisht për këtë arsye....

3 August, 2015Lexo më shumë

E PABESUESHME: Kjo motoçikletë ecë edhe nëpër ujë! |VIDEO|

Me siguri se kjo mund të jetë gjëja më e bukur që kemi mundur të shohim deri tani. Kjo video me protagonist sportistin ekstrem Robbie Madison do t'ju lë pa frymë. ...

3 August, 2015Lexo më shumë

Minifundi që iu ndriçon kofshët! (Foto)

Moda më e re që vjen nga Japonia e largët është ajo e këtyre minifundeve me dritë që iu ndriçojnë kofshët femrave....

2 August, 2015Lexo më shumë

Mjeku gjerman, shpalli vdekjen e pacientes, plaka e tmerruar zgjohet në morg!

Një doktor në Essen të Gjermanisë, po akuzohet për neglizhencë, pasi një 92-vjeçare u zgjua në morg....

2 August, 2015Lexo më shumë

Krijohet lokali ku alkooli nuk pihet, merret me frymë (Foto)

I hapur prej pak ditësh, një lokal anglez në Londër është bërë mjaft i njohur. Arsyeja është se në këtë lokal në vend që të shërbehen cocktail me çadra dhe elementë të tjerë, alkooli vaporizohet në ajër përmes disa maskave që ju vendosen klientëve për të thithur ajër me alkool. ...

2 August, 2015Lexo më shumë

Vjedhin urnën duke kërkuar ar, por brenda ishte hiri i të vdekurit

Një qytetar në Jesolo të Italisë ka gjetur në rrugë urnën që mbante hirin e një të vdekuri disa vite më parë dhe ia dorëzon policisë. Christian Deryk Bastos Xavier, vdiq tragjikisht në 2010, kur ishte 20 vjeç dhe prindërit kishin marrë lejen e autoriteteve që urnën ta mbanin në shtëpi....

2 August, 2015Lexo më shumë

Kjo bimë mund të vrasë në më pak se një minutë!

“Unë kam humbur tashmë engjëllin tim në moshën 3 vjeçare. Ajo gabimisht gëlltiti një copë nga bima helmuese. Gjuha iu trash dhe brenda pak minutash ndërroi jetë. Kjo bimë helmuese i mori jetën fëmijës tim, ndaj dua të parandaloj këdo që të mos e mbajnë këtë, apo bimë të tjera të ngjashme me të në banesë, pasi mund t’i kushtojë jetën ju edhe personave të tjerë rreth jush”, tregon një nënë....

2 August, 2015Lexo më shumë

I vdes pronarja, qeni e pret 8 ditë jashtë spitalit (Video)

Prej 8 ditësh një qen ka qëndruar jashtë derës së spitalit për të pritur padronen e tij, e cila vdiq prej pleqërisë....

2 August, 2015Lexo më shumë

E doni gjelbërimin dhe qetësinë? Vizitoni këtë fshat të mbuluar krejtësisht nga gjelbërimi

Fshati i braktisur nga banorët për arsye ekonomike është mbuluar krejtësisht nga natyra. ...

2 August, 2015Lexo më shumë

A e ruan gjarpri pragun e shtëpisë tuaj?

Si çdo popull edhe shqiptarët kanë mitet dhe dogmat e tyre. Një nga to është besimi se gjarpri në shtëpi nuk duhet mbytur, sepse ai ruan pragun e shtëpisë. Por nga e ka origjinën ky besim dogmatik?...

2 August, 2015Lexo më shumë

BBC: Ja pse shqiptarët varin kukulla në shtëpi

Një traditë shqiptare, e cila i bën përshtypje shumë të huajve, por edhe vetë shqiptarëve, është në qendër të një reportazhi të përgatitur nga BBC dhe të shumëlexuar në portalin e tyre. ...

2 August, 2015Lexo më shumë

50 Cent mund të ketë falimentuar, por ai jeton ende si një mbret (Foto)

Curtis Jackson apo 50 Cent pretendon se nuk ka më asnjë cent, pasi që falimentoi pas humbjes së një rasti gjyqësor ndaj një gruaje me emrin Lastonia Leviston, për shkak të publikimit në internet të një videoje ku ai kishte bërë seks me të....

1 August, 2015Lexo më shumë

Shoferi britanik “nxehet” si të jetë nga Kosova (Video)

Ngasësit e konfliktuozë të veturave në Kosovë, tashmë mund të gjejnë ngushëllim, pasi që kanë “sozitë” e tyre edhe në botën e zhvilluar....

1 August, 2015Lexo më shumë

Miqësia e vajzës së lindur me një krah dhe qenit me tre këmbë (Foto)

Ajo do të përballet me shumë vështirësi kur të rritet dhe nuk do të jetë në gjendje që të vozisë një biçikletë si të gjithë moshatarët e tjerë të saj....

1 August, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Supercar Showdown
  • Play Bow Master Japan
  • Play iStunt 2