Kuriozitete – Page 143 – Lajmi.net

Aktuale

Këta janë fëmijët më të pasur në botë (Video)

Fëmijët e aktorëve të famshëm, të cilët kanë hyrë në botën e aktrimit apo të muzikës, janë bërë milionerë. ...

23 November, 2016Lexo më shumë

Shkenca e konfirmon: Njerëzit shkëmbejnë energji me njëri tjetrin

Një grup biologësh të Universitetit Bielefeld, kanë bërë një zbulim mjaft të rëndësishëm, duke treguar se, për bimët, mund të jetë një burim alternativ energjie, edhe bima tjetër....

23 November, 2016Lexo më shumë

Si do të ishte bota nëse njerëzit do të zhdukeshin? (Video)

Nëse fundi i botës do të vinte dhe njerëzit do të zhdukeshin nga faqja e Tokës, çfarë do të ndodhte me planetin? ...

23 November, 2016Lexo më shumë

10 fjalët që asnjëherë nuk duhet ti përdorni për ta përshkruar veten

Konsideroni fjalën “karizmatik”. Nëse ndokush më quan “karizmatik”, unë do të isha tepër i kënaqur (dhe i befasuar njëkohësisht). Por, nëse unë e quaj vetveten karizmatik, ju do të mendoni se jam një budalla krenar – dhe keni të drejtë....

23 November, 2016Lexo më shumë

Njihuni me gruan 210 centimetra të gjatë, që dikur e fyenin duke e quajtur “Godzilla” (Foto)

Një grua shumë e gjatë të cilën dikur e tallnin dhe fyenin duke e quajtur përbindësh dhe “Godzilla”, më në fund ka mësuar ta dojë veten dhe për këtë tani po shërben si frymëzim për të tjerët....

23 November, 2016Lexo më shumë

Gazeta zvicerane, reportazh me Kalashët e Adem Salihajt

Gazeta zvicerane nzz.ch ka bërë një reportazh për fisin Kalash që jetojnë në Afganistan, disa javë pasi në Kosovë, deputeti i LDK-së, Adem Salihaj ftoi mediat për të folur se “ka zbuluar një fis me origjinë ilire”....

23 November, 2016Lexo më shumë

Çka përmbajnë pas shkronjave logot e famshme? (Video)

-M- qëndron për MacDonalds, VAIO ndahet mes dy shkronjave të para dhe të dyta, duke dhënë pjesën analoge (VA) dhe digjitale (IO)....

23 November, 2016Lexo më shumë

10 destinacionet më të rrezikshme të turistëve (Video)

Peru bën pjesë ndër vendet turistike më të mira në botë, mirëpo është gjithashtu në top dhjetëshen më të rrezikshme, shkruan lajmi.net...

23 November, 2016Lexo më shumë

Si të ndezim zjarr vetëm me një limon (video)

Në këtë video do të shihni se si mund të përdorim një kokërr limon për të ndezur një zjarr. Na duhen: një kokërr limon, pesë kapëse metalike, pesë thumba, dy fisha dhe pak letër e fije për t'u djegur. ...

23 November, 2016Lexo më shumë

Shi artificial për luftimin e thatësirës

Shiu artificial është një nga zgjidhjet më premtuese për problemin e thatësirës, i cili do të lejojë që në të ardhmen ta çojë ujin aty ku shiu nuk është i pranishëm. Risi e rëndësishme për disa vende të botës. ...

23 November, 2016Lexo më shumë

3 vjeçari hero, shpëton babain e tij duke e ushqyer me kos (FOTO)

Një 3 vjeçar i quajtur Lenny-George Jones është bërë hero i babait të tij që vuante nga diabeti pasi i ka shpëtuar jetën duke e u ushqyer me forcë me kos frutash, kur ai ishte rrëzuar në dysheme. ...

23 November, 2016Lexo më shumë

10 shprehitë ditore që stërvitin zgjuarsinë e trurit tuaj

Ju gabimisht mund të mendoni se inteligjenca është diçka statike, e përcaktuar që nga lindja jonë. Mirëpo realiteti qëndron ndryshe. Mënyra se si ne iu qasemi situatave dhe ajo se çfarë bëjmë të ushqejmë trurin tonë, mund të rrit dukshëm kapacitetin tonë mental, shkruan “Time”. ...

23 November, 2016Lexo më shumë

Shkenca e konfirmon: Njerëzit shkëmbejnë energji me njëri tjetrin

Një grup biologësh të Universitetit Bielefeld, kanë bërë një zbulim mjaft të rëndësishëm, duke treguar se, për bimët, mund të jetë një burim alternativ energjie, edhe bima tjetër. ...

23 November, 2016Lexo më shumë

Macja që nuk largohet nga varri i pronares së saj

Një maceje i është thyer zemra nga vdekja e pronares së saj, kështu që ka mbi një vit që nuk largohet nga varri i saj ...

23 November, 2016Lexo më shumë

Misteret e kafshëve që shkenca s’mund t’i shpjegojë (Video)

Derisa ne përballemi me kafshët, ne arrijmë t'i njohim ato, por s'do të thotë që mund t'i njohim 100%....

23 November, 2016Lexo më shumë

Kjo shtëpi duket e vogël nga jashtë, por shikojeni brenda

Shtëpitë e vogla po bëhen gjithnjë e më shumë të popullarizuara në vende të ndryshme të botës. ...

23 November, 2016Lexo më shumë

Këto janë kafshët më të egra në planet (Video)

Të vogla apo të mëdha, janë disa kafshë të cilave nuk dëshironi t'ju afroheni....

22 November, 2016Lexo më shumë

10 kafshët më të mëdha në planet (Video)

Gjirafa, elefanti, balena, foka, arinjtë, krokodili, janë vetëm disa prej kafshëve të cilat janë më të mëdhatë në planet....

22 November, 2016Lexo më shumë

Francezi zbulon ari me vlerë 3.5 milionë euro

Pasi u fut në shtëpinë që e trashëgoi, një francez kishte befasinë më të mirë që mund ta priste...

22 November, 2016Lexo më shumë

Njihuni me femrën që është alergjike në çdo gjë, duke përfshirë edhe burrin e saj

Është një lloj shakaje të qenit "alergjik në gjithçka". Por një grua amerikane, këtë shaka e ka të vërtetë të jetës, ajo me të vërtetë është alergjike në gjithçka....

22 November, 2016Lexo më shumë

8 detërat më të rrezikshëm në botë (Video)

Deti në Florida bën pjesë në top tetëshen e detërave që janë më të rrezikshmit në planet, shkruan lajmi.net...

22 November, 2016Lexo më shumë

Zbuloni se cilat insekte sulmojnë për vdekje njeriun (Videon)

Disa kafshime të insekteve janë të dhimbshme, disa vdekjeprurëse; ka prej tyre që bartin sëmundje, infektojnë trupin dhe mund të ju vrasin....

22 November, 2016Lexo më shumë

10 pishinat më të mira në botë (Video)

Doni ta dini se si duken pishinat më të mira në botë dhe në cilat vende janë ato?...

22 November, 2016Lexo më shumë

10 shtëpitë më të bukura të ndërtuara nën tokë (Video)

Që prej shtëpive të hobitëve e deri tek shtëpia e teletabistëve, do të shihni 10 shtëpitë që janë më të bukurat, shkruan lajmi.net...

22 November, 2016Lexo më shumë

Zhvendosja e 1400 makinave dhe një anijeje të fundosur në thellësi të detit (Video)

Me 5 dhjetor 2012, makina transportuese Baltic Ace u përmbyt së bashku me 1400 makina në bord....

22 November, 2016Lexo më shumë

Njihuni me gjeniun e verbër të pianos (Video)

Derek Paravicini është i verbër, me autizëm, por ai është gjeni në piano.  ...

22 November, 2016Lexo më shumë

Momenti kur thyhet një ajsberg i madh (Video)

Doni të shihni se si thyhet një ajsberg?...

22 November, 2016Lexo më shumë

Keni dëgjuar për ishullin lundrues? Ai mbahet nga 100.000 shishe të plastikës (Video)

Artisti britanik Richard "Rishi" Sowa kishte ndërtuar një ishull lundrues artificial në Meksikë. ...

22 November, 2016Lexo më shumë

13 gjërat kreative që mund t’i bëni me balona (Video)

Shumë gjëra kreative mund të bëni me balonë. Të jepni ngjyrë çelësit tuaj të preferuar, me balonën që ka ngjyrën tuaj të parapëlqyer....

22 November, 2016Lexo më shumë

Shtatë qytetet Evropiane më të lira për të jetuar

Çmimet fluturuese të banesave kanë bërë që londinezët të largohen nga kryeqyteti....

22 November, 2016Lexo më shumë

Qyteti eksperimental ku njerëzit jetojnë pa fe, pa politikë dhe pa para (Foto)

Sapo të lexoni për këtë qytet, do të mendoni se ai ekzistoi shumë kohë më parë, por jo....

22 November, 2016Lexo më shumë

Dashuria nuk ekziston më, ja çfarë po bëjnë vajzat e virgjëra japoneze (Foto)

Kur Ayumi Saito ishte 22 vjeçe, u nda nga i dashuri i saj....

22 November, 2016Lexo më shumë

Ja çfarë ka shkaktuar tërmeti nepër lokale në Japoni, pamje nga kamerat e sigurisë

Termeti i cili ka goditur Japoninë mbrëmë ishte 7.4 shkallë të rihterit dhe ka shkaktuar jo pak dëme....

22 November, 2016Lexo më shumë

Shkëmbinjtë në Japoni që rrjedhin ‘gjak të kaltër elektrik’ (Foto)

Në bregdetin e Okamajas, Japoni, ekzistojnë disa shkëmbinj të mrekullueshëm që duken sikur rrjedhin gjak të kaltër elektrik. ...

22 November, 2016Lexo më shumë

Kjo kompani e fillon punën në 9:06 – kjo është arsyeja

Nuk ka shumë kompani që kërkojnë që stafi të fillojë punë në këtë orë, si Pivotal Software. ...

22 November, 2016Lexo më shumë

Shenjat se ju ka vizituar engjëlli juaj rojtar

Disa njerëz besojnë se engjëlli i tyre rojtar është qenie shpirtërore, që punon për të mirën e tyre, derisa të tjerët besojnë se engjëlli rojtar i çdo personi është ndonjë i dashur i tij, që tanimë ka ndërruar jetë...

22 November, 2016Lexo më shumë

Toka është e përbërë nga dy planete

Toka është e përbërë nga dy planete që u bënë bashkë për shkak të një përplasjeje që ishte aq e fortë sa krijoi Hënën. Ky është përfundimi i shkencëtarëve. ...

22 November, 2016Lexo më shumë

Trump do ta kthejë Amerikën në hënë

Zgjedhja e Donald Trump si presidenti i ardhshëm i SHBA-ve mund të bëjë që astronautët amerikanë të kthehen në sipërfaqen e hënës. ...

22 November, 2016Lexo më shumë

Një piramidë misterioze del në sipërfaqen e Antarktidës

Ky është vendi i zbuluar me Google Earth, në të cilin teoricienët konspirativ pretendojnë se është shfaqur një piramidë misterioze. ...

22 November, 2016Lexo më shumë

Videoja e tropojanit në Irlandë që ka marrë 5 milionë shikime dhe 33 mijë ‘share’

Videoja e momentit kur një shqiptar që jeton në Irlandë shtrin përtokë dy persona ka bërë xhiro në Facebook. Deri tani ajo ka marrë mbi 5 milionë shikime, mbi 33 mijë share dhe mbi 30 mijë komente....

21 November, 2016Lexo më shumë

Shkoi në plazhë vetëm pak ditë para lindjes, ndërsa atje ndodhi diçka interesante

Ajo shkoi në plazhë kur ishte vetëm pak ditë para ditës së lindjes dhe ajo që ndodhi i ka lënë të habitur....

21 November, 2016Lexo më shumë

E gjeti të lënduar rëndë në rrugë këtë qen, e mori dhe u kujdes për të – ja si duket tani qeni (FOTO)

Njerëzit janë të mrekullueshëm, në momentin kur shfaqin humanitetin dhe njerëzinë e tyre pa asnjë rezervë....

21 November, 2016Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play World Soccer Champion
  • Play Urban Basketball