Fshati i grave me këmbë të lidhura – Lajmi.net
Fshati i grave me këmbë të lidhura
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 14:10, 17 May 2017
Femrat e një fshati kinez vuajnë pasojat e dhimbshme të një tradite 1000-vjeçare që ka të bëjë me lidhjen e këmbëve dhe përdorimin e këpucëve shumë të ngushtë në majë.

Më shumë se 100 femra (sot rreth 70 vjeç) të fshatit Liuji, në provincën Junan, që në moshë të vogël kanë lidhur fort shputat e këmbëve për t’i ndryshuar atyre formën. Ky ka qenë një zakon i femrave të pasura, të cilat nuk kishin nevojë të punonin dhe për këtë arsye nuk kishin nevojë të përdornin këmbët.

Këmbë të tilla si në fotot e mëposhtme konsideroheshin edhe si një shenjë bukurie.

Lidhja e këmbës bëhej gjatë dimrit te femrat e moshës 4-9 vjeç. Zgjidhej pikërisht kjo stinë për shkak se i ftohti bën që të ndihet më pak dhembja që shkakton një lidhje e fortë te këmba.

Kjo praktikë është ndaluar në vitin 1912 pasi u konsiderua “prapanike”, ndërsa regjimi komunist e ka shuar fare.

Fjalët kyçe: Fshat, gra, kembe te lidhura

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Bow Master
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Supercar Showdown