Foto historike që nuk i keni parë kurrë – Lajmi.net
Foto historike që nuk i keni parë kurrë
Autori: Lajmi.net ArgëtimFun 23:03, 3 February 2018
Nga dy plumba që janë shkrirë në një, tek shiu i predhave që bien mbi Japoni janë disa foto të rralla historike që pas tyre fshihet edhe dhimbja e kujtimet e mijërave personave.

Këta dy plumba u gjetën pas betejës së Galipolit, e cila filloi në 1915 dhe përfundoi më 1916 gjatë Luftës së Parë Botërore. Forcat aleate të përbëra nga britanikët, francezët dhe australia luftuan kundër forcave turke. Beteja përfundoi me tërheqjen e forcave aleate, të cilat humbën 46 mijë njerëz ndërsa forcat turke 65 mijë.

Midis viteve 1946-1958 SHBA testoi 23 bomba me hidrogjen, duke dhuruar edhe një spektakël në oqeanin paqësor.

Shi predhash mbi Kobe. Bombardimi i Kobe në Japoni gjatë Luftës së Dytë Botërore, më 16-17 Mars, ishte pjesë strategjike e luftës së SHBA kundër shtetit aziatik.

Më 9 gusht 1945 SHBA hodhi bombën automike në Nagasaki, në këtë foto janë foto nga lart para dhe pas shpërthimit.

Kur në SHBA ndalohej prodhimi i alkoolit, foto pas zbulimit të një punishteje. Autoritetet po derdhin të gjithë alkoolin.

Afro 700 mijë persona morën pjesë gjatë festimeve në Buckeberg në 1934.

Kjo kartolinë besohej se ishte realizuar në Itali për shitjen e fëmijëve të padëshiruar, por në fakt ajo ishte ideuar dhe përdorur si një kartolinë humoristike në Francë.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO