Formula me spec djegës që shkrin dhjamin, rregullon metabolizmin… – Lajmi.net
Formula me spec djegës që shkrin dhjamin, rregullon metabolizmin…
Autori: Lajmi.net FitLifestyle 15:23, 23 April 2018
Ky lëng shumë i shëndetshëm do të duhej që pasi ta keni konsumuar, për një periudhë të caktuar kohore, t’jua shkrijë dhjamin e tepërt.

 

Këtë e arrin falë përbërësve të recetës.

Ky lëng do të ndikojë që të keni edhe punë më të përshpejtuar të metabolizmit tuaj, por në anën tjetër do të keni edhe një organizëm të pastruar nga helmet e grumbulluara.

Ajo që është më e rëndësishmja në gjithë këtë proces, është që t’u përmbaheni rregullave dhe udhëzimeve të shënuara dhe pijen shëruese ta konsumoni në mënyrë të rregullt, pa anashkalime dhe arsyetime që mund ta ngushëlloni veten tuaj.

Rezultatet e para, nëse e përgatisni si duhet dhe sipas udhëzimeve, do të duhej të jenë të vërejtura jo më larg se një muaj.

PËRBËRËSIT E NEVOJSHËM

  • Një spec pikant (ose gjysmë luge piper)
  • Një gotë lëng portokalli
  • 1/4 e gotës lëng limoni
  • 1 lugë xhenxhefil të bluar
  • Dy kërcej selino (të madhësisë mesatare)

PËRGATITJA E LËNGUT

Në fillim, ajo që duhet të bëni është të siguroheni që përbërësit të jenë të pastër dhe të mos jenë të dëmtuar.

Përzieni lëngun e shtrydhur nga portokalli, si dhe lëngun e shtrydhur nga limoni, pastaj shtoni edhe xhenxhefilin e gërryer, si dhe specin pikant të bluar.

Nga gjithë kjo përzierjeje do të fitoni rreth 220 mililitra lëng.

Më pas, lëngun e zhvendosni nëpër kavanoz prej qelqi, ndërsa lëngut ia shtoni edhe kërcejtë e selinos.

Selinon duhet ta konsumoni në mënyrë paralele, ndërsa në anën tjetër ta konsumoni lëngun.

Çdo ditë, midis vakteve, përgatitni rreth tri gota të tilla, që ndryshe njihet edhe si “lëngu që shkatërron dhe shkrin dhjamin”, por, nëse vendosni që paraprakisht të përgatisni më shumë lëng të tillë, atëherë duhet ta ruani në frigorifer.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO