Festivali i “qenit-Zot” (Foto) – Lajmi.net
Festivali i “qenit-Zot” (Foto)
Autori: Lajmi.net ArgëtimFun 1:05, 7 September 2017
Në një fshat të Kinës është ruajtur brez pas brezi legjenda, sipas të cilës banorët e parë të zonës ishin duke vdekur nga etja dhe u shpëtuan nga një qen që i drejtoi tek një burim uji.

Që prej asaj kohe, çdo vit në fshatin Jiaobang të provincës Guizhou banorët vendas organizojnë një festival ku nderohen qentë.

Gjatë festivalit, qentë merren, vishen me rroba njeriu, vendosen në një fron prej druri dhe shëtiten për orë me radhë në shenjë nderimi për shpëtimin e të parëve të tyre.

Njerëzit mblidhen në anë të rrugës ku kalon karvani me “qenin-zot” dhe luten për të korra të mbara në vitin pasaardhës. /Lajmi.net/

Fjalët kyçe: Festival, Kinë, Qeni, Zoti

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master
  • Play Bubble Trouble
  • Play Urban Basketball
  • Play Supercar Showdown