Femrat me të pasme të mëdha janë më të shëndetshme, dhjami është mbrojtja e tyre – Lajmi.net
Femrat me të pasme të mëdha janë më të shëndetshme, dhjami është mbrojtja e tyre
Autori: Lajmi.net FunKurioziteteLifestyleShëndeti 8:46, 15 May 2018
Jo të gjitha yndyrat janë krijuar në mënyrë të barabartë. Yndyrë shtesë në kofshë dhe mollaqe ka një qëllim krejtësisht të ndryshëm nga ai në abdomen - roli i tij është pozitiv për shëndetin.

Femrat që kanë të pasme të mëdha janë më të shëndetshme, ky është studimi i fundit i publikuar në revisten Cell Metabolizmi. Të pasmet e mëdha parandalojnë yndyrat të mos depërtojnë më larg në organet e brendshme, zemra dhe mushkëritë dhe në këtë mënyrë mbrojnë ato.

Hulumtuesit erdhën në këtë përfundim pas monitorimit në shpërndarjen e yndyrës në trup nëpërmjet një skaner MRI dhe kontrolle të rregullta shëndetësore.

Norbert Stefan shtoi se jo të gjitha yndyrna janë krijuar të barabartë dhe se yndyrë shtesë në kofshë dhe mollaqe (i quajtur edhe yndyrë nënlëkurës) ka një qëllim krejtësisht të ndryshme se sa ai që gjendet në bark – kjo është yndyrë organeve të brendshme.

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO