Fëmijë të mençur – ushqimet që ju duhen para lindjes – Lajmi.net
Fëmijë të mençur – ushqimet që ju duhen para lindjes
Autori: Lajmi.net Lifestyle 8:38, 27 January 2018
Femrat që presin fëmijë mund të rrisin inteligjencën e të vegjëlve të tyre duke ngrënë më shumë fruta.

Sipas një studimi të fundit të Universitetit të Albertës në Kanada thotë se çdo frut i konsumuar gjatë shtatëzënisë rrit nivelin e zgjuarsisë te fëmijët.

Deri më sot njihej vetëm peshku si ushqimi që lidhej me rritjen e zgjuarsisë. Acidet yndyrore omega-3 që gjenden te ai ndërtojnë membrana të shëndetshme në qelizat e trurit dhe shkencëtarët kërkonin të dinin nëse edhe frutat e bënin këtë gjë.

Rezultati i studimit tregoi se edhe frutat ndihmojnë në këtë aspekt.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO