Facebook: Kështu manipulojnë qeveritë me publikun përmes rrjeteve shoqërore – Lajmi.net
Facebook: Kështu manipulojnë qeveritë me publikun përmes rrjeteve shoqërore
Autori: Lajmi.net FunRrjetet Sociale 15:34, 1 May 2017
Facebook është shndërruar në poligon për manipulimin e mendimit publik dhe qeveritë në gjithë botën këtë e keqpërdorin për shumë arsye, thuhet në raportin më të ri.

Rrjeti shoqëror do të definojë planet e veta në luftën kundër asaj që quhet “operacion i informacioneve”, të cilin e financojnë shtetet, thuhet në raport, transmeton Reuters.

“Operacionet e informacioneve” fshihen mbrapa lajmeve të rreme, me të cilat merren profesionistët e paguar dhe zyrtarët shtetërorë duke përdorur llogari të rreme për të shtuar qarkullimin e storieve nacionaliste dhe raciste.

Në Facebook thonë se njerëzit me dijeni relevante për “situatën politike” qëndrojnë mbrapa shumicës së operacioneve.

Fjalët kyçe: Facebook, Rrjetet sociale

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Rock Wheels
  • Play Bow Master Japan
  • Play Supercar Showdown
  • Play Stealth Sniper