Është bërë ekosistemi artificial për herë të parë në botë (Video) – Lajmi.net
Është bërë ekosistemi artificial për herë të parë në botë (Video)
Autori: Lajmi.net FunKurioziteteTeknologji 15:24, 17 May 2017
Në mes të Atlantikut, kulmi më i lartë i një ishulli të vogël vullkanik është i mbuluar me gjelbërim të harlisur.

Por eksperimenti i parë shkencor në terrenformim u bë në fillim në shekullin e 19-të, transmeton lajmi.net

Mijëra milje nga çdo kontinent, është një ishull si asnjë tjetër. Ndodhet në territorin amerikan, është sikurse një fiksion shkence erdhi në jetë.

Fillimisht, ishulli vullkanik ishte i shkretë, e kishte vetëm një pemë.  Jo disa lloje të pemëve, apo disa pemë, por vetëm një trung.

Por në shekullin XIX, natyralisti Joseph Hooker filloi të transformojë ishullin, duke sjellur bimë të ndryshme dhe kafshë.
Kështu, ai e bëri ekosistemin artificial për herë të parë në botë.

Tani, është ballafaqimi mes të vjetrës dhe të resë, shikoni videon më poshtë për ta kuptuar. /Lajmi.net/

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bubble Trouble
  • Play Bow Master
  • Play 8 Ball Pool
  • Play World Soccer Champion