Kulturë/Arte – Page 33 – Lajmi.net

Aktuale

David Bowie hap librat

Jack Kerouac, Truman Capote, Mikhail Bulgakov, Vladimir Nabokov, George Orwell, Anthony Burgess, Yukio Mishima, revista të stripave, histori alternative... Këto janë rekomandimet letrare të David Bowie....

4 October, 2013Lexo më shumë

Ndalim qarkullimi, lejim inspirimi

Një artist misterioz i grafiteve në Angli po e transformon shenjën “Ndalim qarkullimi”, duke ndërhyrë artistikisht për të krijuar imazhe zbavitëse. Askush nuk e di identitetin e personit që mban autorësinë....

3 October, 2013Lexo më shumë

Addio Giuliano

Ishte idhulli i djemve adoleshentë kosovarë, në gjysmën e dytë të viteve 1960. Shkonin në kinema vetëm për ta parë atë. Aktori italian Giuliano Gemma, i njohur me rolet në filmat “spaghetti western”, ka vdekur të martën në mbrëmje, në moshën 75 vjeçare....

2 October, 2013Lexo më shumë

Arti i të pasuruarit

Eric Clapton sërish do të bëhet pjesë e botës së artit vizuel. Heroi i kitarës synon ta shesë veprën e artistit Gerhard Richter, të titulluar \"Abstraktes Bild (809-1)\", për të cilën llogaritet se në auksionin e Christie’s do ta arrijë çmimin 25 milionë dollarë...

30 September, 2013Lexo më shumë

Komandant Shkrimtari

Shkrimtari i famshëm amerikan, Philip Roth (80), prej mbrëmë edhe zyrtarisht është - Komandant. I Legjionit të Nderit. “Franca po ju jep atë që ju i keni dhënë asaj”, tha Ministri i Jashtëm Francez....

29 September, 2013Lexo më shumë

Muzika na bën më inteligjentë

Sipas një hulumtimi të realizuar në Skoci, personat të cilët luajnë në ndonjë instrument muzikor kanë predispozita për t’i zgjidhur problemet jetësore më mirë se të tjerët. ...

29 September, 2013Lexo më shumë

Njeriu vs. Kompjuteri

Në vitin 1997, Deep Blue, superkompjuteri i IBM, e mundi kryemjeshtrin e kryemjeshtërve – Garry Kasparov. Rrëfimi për këtë garë historike do të ekranizohet nga Disney....

27 September, 2013Lexo më shumë

Trokitja në Portat e Hekurta të Bob Dylan

Ekspozita \"Mood Swings\" do t'i përmbajë shtatë porta të hekurta, të cilat këngëtari legjendar i ka bërë nga përpunimi i hekurit të vjetër. “Përherë kam qenë i fascinuar me saldimin dhe përpunimin e metalit”. ...

25 September, 2013Lexo më shumë

Na duhet investimi social

Në një intervistë me Rudina Xhungën, babai i “Rrugës së Tretë” ka folur për ideologjinë, globalizimin, Europën, të majtën, kapitalizmin, industrializmin, mediat, komunikimin, Margaret Thaçerin, etj. E ka vlerësuar mikpritjen dhe miqësinë shqiptare....

24 September, 2013Lexo më shumë

Liberace bën show edhe në Emmy

Behind the Candelabra, Breaking Bad, Modern Family, Michael Douglas dhe Claire Danes ishin fituesit e Çmimeve Emmy. ...

23 September, 2013Lexo më shumë

Rikthehen Fleetwood Mac

36 vjet pas publikimit të albumit të famshëm Rumours, i cili u shit në 40 milionë ekzemplarë, bendi do të rikthehet. Pas disa rimasterizimeve të albumeve në vitet e fundit, të martën, në Londër, Fleetwood Mac do të fillojnë turneun e tyre....

22 September, 2013Lexo më shumë

I dashuri im, Nobel

Edhe sivjet, shumë emra shkrimtarësh do të përmenden si kandidatë për ta fituar Çmimin Nobel për Letërsi. Haruki Murakami ka filluar të spikatet si kandidati më i mundshëm. Njëjtë si vjet. Kur s'fitoi....

20 September, 2013Lexo më shumë

Roger Waters pishmanli

“Kur shkuam te juristët dhe u thamë: ‘Shikoni, ne jemi ndarë, nuk ka më Pink Floyd’, ata u përgjigjën: ‘Si po mendoni? Kjo që thoni ju është e parëndësishme. Pink Floyd është brend, ka vlerë komerciale. Nuk mund të pushojë së ekzistuari\"....

19 September, 2013Lexo më shumë

Revolucioni i fshehtë i Madonnës

Projekti Art for Freedom (Art për Liri) është krijuar nga Madonna në formatin e projektit të artit publik që promovon shprehjen e lirë si mënyrë për t’i adresuar persekutimet dhe padrejtësitë në botë....

18 September, 2013Lexo më shumë

Elton John: Kërcimi mjeshtëror

Elton John: The Diving Board...

17 September, 2013Lexo më shumë

Dëshmitari Henry Moore

Artisti tiranas, Maks Velo, këtyre ditëve po e përmend me kënaqësi emrin e njërit prej kryeskulptorëve të shekullit XX, Henry Moore. Paradoksalisht, dekada më parë, ky emër ishte pjesë e aktakuzës të cilën regjimi shqiptar e kishte ngritur kundër Velos....

17 September, 2013Lexo më shumë

Foto Warhol

John Lennon, Mick Jagger, William Burroughs, Lou Reed, Madonna, Bruce Springsteen dhe Sting, janë disa prej artistëve që janë përzgjedhur nga Andy Warhol për t'u shndërruar në foto-personazhe të tij....

15 September, 2013Lexo më shumë

Mbreti ëndërronte Filmin

“Nëse nuk koncentrohem në film, nuk do të bëhem i pavdekshëm”, shkroi Jackson në ditarin e tij. “Më i mirë se Gene Kelly dhe Fred Astaire. Më i madhi i të gjitha kohërave”....

14 September, 2013Lexo më shumë

Yeah, Yeah, Yeah… Album i ri i The Beatles

Adhuruesit e bendit më të famshëm të të gjitha kohërave kanë arsye të madhe për festë. Në muajin nëntor do t’i dëgjojnë disa këngë të papublikuara deri më tash. ...

13 September, 2013Lexo më shumë

Tortura muzikore

Lëshimi i muzikës me zë të lartë ishte pjesë e planit për të shkaktuar vuajtje psikike gjatë sesioneve torturuese. Këtij eksperimenti u janë nënshtruar një pjesë e mijëra kundërshtarëve politikë që ishin burgosur kur Pinochet erdhi në pushtet, në vitin 1973. Dr. Katia Chronik, hulumtuese në Universitetin e Manchester’it, është duke e studiuar përdorimin e […]...

11 September, 2013Lexo më shumë

Borges për Librin

Jorge Luis Borges Ndërmjet veglave të ndryshme që përdor njeriu, vegla më e çuditshme është libri. Të gjitha të tjerat mund t’i quash zgjatime të tij fizike. Mikroskopi dhe teleskopi janë vazhdimësi e syrit, telefoni – vazhdim i zërit, plugu dhe shpata – i duarve. Por libri është një punë krejt tjetër, libri është vazhdim […]...

10 September, 2013Lexo më shumë

The Butler

Lee Daniel’s The Butler është i bazuar në ngjarjen e vërtetë të shërbëtorit afro-amerikan Cecil Gaines (Forest Whitaker), i cili ka punuar në Shtëpinë e Bardhë gjatë tri dekadave, duke shërbyer në tetë administrata presidenciale. Filmi e ka kryesuar listën e fitimeve për tri javë me radhë, me fitime totale prej më shumë se 90 […]...

10 September, 2013Lexo më shumë

Gënjeshtra Klasike

Dëshira për t’u dukur të mençur i shtyn më shumë se 60 për qind të njerëzve të gënjejnë se i kanë lexuar romanet klasike. Një ekip hulumtues i ka anketuar 2.000 britanikë për t’i mësuar taktikat më të shpeshta për t’u treguar më të mençur se ç’janë vërtet. Shprehia më shpeshtë është shtirja për leximin […]...

10 September, 2013Lexo më shumë

Margaret Atwood: “MaddAddam”

Për çfarë bëhet fjalë? Pjesa e tretë e trilogjisë së Atwood, me të njëjtin titull – “MaddAddam”, vazhdon aty ku e kishin lënë “The Year of the Flood” dhe “Oryx and Crake”. Dy veprat e para janë kronika të një katastrofe biologjike, parë prej dy perspektivave: atë të qytetarëve të privilegjuar, përfshirë edhe shkencëtarin e […]...

9 September, 2013Lexo më shumë

Franz Ferdinand: Të gjitha gjërat e duhura

Morën një pushim të gjatë. Djemtë skocezë krijuan tre rock albume të jashtëzakonshme të dekadës së kaluar gjatë një yryshi pesëvjeçar, prandaj nuk është për çudi nevoja për t’u mbushur frymë. Albumi Right Thoughts, Right Words, Right Action, është i pari në katër vitet e fundit. Kthehen të uritur për gjak, me punk glamurin e […]...

6 September, 2013Lexo më shumë

Vajzë Islande

Bjork Guðmundsdóttir, (47), këndimin profesional e filloi në moshën 11 vjeçare, kur e publikoi albumin e parë Bjork (1977). Pas shpërbërjes së bendit të saj Sugarbabes, në 1992, u shpërngul në Londër, ku punoi në albumet Debut (1993) dhe Post (1995). Në vitin 2000 u shpërblye me çmimin e aktores më të mirë në Festivalin […]...

3 September, 2013Lexo më shumë

Ndahen rolet për Fifty Shades of Grey

Britaniku Charlie Hunnam dhe aktorja amerikane Dakota Johnson kanë marrë rolet kryesore për versionin bestsellerit erotik. Autorja EL James zbuloi se Christian Grey dhe Anastasia Steele kanë marrë rolet kryesore për filmin “Fifty Shades of Grey” duke i dhënë kështu fund spekulimeve të disa muajve rreth kësaj çështjeje. Hunnam 33, është më i njohur për […]...

3 September, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play 8 Ball Pool
  • Play Berry Rush
  • Play World Soccer Champion
  • Play Bike Rivals