Kulturë/Arte – Page 32 – Lajmi.net

Aktuale

E tash… Rikthimi i gjenive

Nostalgjikët e Monty Python vështirë se do t’i besojnë këtij lajmi. Por, mirë bëjnë t’i besojnë. Mjeshtrit e komedisë do të kthehen. Faleminderit prej tyre. ...

19 November, 2013Lexo më shumë

Lamtumira e gjyshes së letërsisë

Vizionare, profete sociale, ikonë feministe, Nobeliste. Doris Lessing, e cila vdiq në moshën 94 vjeçare, ishte njëra ndër shkrimtaret më të rëndësishme në letërsinë botërore të shekullit 20. ...

18 November, 2013Lexo më shumë

Hobbesi si Kosovar

Lufta e të gjithëve kundër të gjithëve i paraprin shtetit. Tek Hobbesi. Lufta e të gjithëve kundër të gjithëve vjen pasi që të bëhet shteti. Tek ne. Në Kosovë. ...

16 November, 2013Lexo më shumë

Google ka të drejtë

Një gjykatë në New York e ka hedhur poshtë padinë ndaj Google të cilën një shoqatë e shkrimtarëve e kishte ngritur kundër gjigantit të internetit për shkak të kopjimit të miliona librave dhe krijimit të një mega-biblioteke online pa kërkuar pëlqimin e tyre....

15 November, 2013Lexo më shumë

I shtrenjti Art

Piktura e Francis Bacon, që paraqet mikun e tij Lucian Freud, është bërë vepra më e shtrenjtë e të gjitha kohëve. Ajo u shit sot për 142 milionë dollarë. Besohet se blerësi është Roman Abramovich....

12 November, 2013Lexo më shumë

Ditë e Zezë për Yellow Dogs

Dy anëtarë të grupit Yellow Dogs dhe një artist i tretë janë vrarë nga një tjetër muzikant, Ali Akbar Mahammadi Rafie, i cili më vonë i dha fund edhe jetës së tij. Policia beson se sulmi ndodhi pasi Rafie, 29 vjeç, ishte i zhgënjyer pasi ishte përjashtuar nga një tjetër grup muzikor. Dy prej të […]...

12 November, 2013Lexo më shumë

Gravity

I krijuar me anë të kombinimit të përpiktë të performansës fizike dhe digjitale, që shkrin kufirin mes aktrimit dhe animacionit, Gravity na fton që t’i kullotim sytë në spektaklin kinematografik të kozmosit dhe të mahnitemi me mrekullitë e tij. ...

11 November, 2013Lexo më shumë

Kufijtë kulturorë

Autori i Family Guy, Seth McFarlaine, do ta krijojë një serial të ri - Bordertown, me fokus në ndryshimet kulturore të Amerikës. Personazhet do të jetojnë në Texas, simbolin e kufijve....

10 November, 2013Lexo më shumë

Gratë e artit bashkëkohor

Historikisht, arti ka qenë hapësirë e rezervuar për burra. Por, në dekadat e fundit, gratë artiste kanë arritur të fuqizohen dhe të shndërrohen në promotore të trendeve bashkëkohore....

8 November, 2013Lexo më shumë

Supervasha Hallall

Marvel, njëri ndër botuesit më të mëdhenj të stripave në botë, ka një supervashë që dallohet prej të tjerave. Ajo i përket besimit islam. Përveç betejave kundër njerëzve të këqij, asaj i duhet të luftojë edhe ndaj stereotipeve....

6 November, 2013Lexo më shumë

Elektronika kundër Letrës

Gjatë vitit të kaluar, 98 shtëpi botuese në Mbretërinë e Bashkuar kanë pushuar së ekzistuari. Kjo shifër është 42 për qind më e madhe në krahasim me vitin 2011....

4 November, 2013Lexo më shumë

Përkujtim muzikor për Lou Reed

Albumet e Lou Reed gjatë javës së kaluar kanë pasur rritje impozante te shitjes, 607 për qind. Në kujtim të tij, këngët ia kanë kënduar Neil Young, Pearl Jam, Arcade Fire, Arctic Monkeys....

2 November, 2013Lexo më shumë

Një Familje Moderne

Familja e çuditshme Addams do t'i përshtatet edhe epokës sonë, duke u rikthyer në formën e filmit të animuar....

31 October, 2013Lexo më shumë

Rishfaqet Mrekullia Stevie Wonder

Gjeniu i muzikës ka njoftuar se vitin e ardhshëm do t’i publikojë dy albume të reja. Befasia e tij multikulturale do të jetë këndimi i muzikës gospel – në gjuhën arabe....

30 October, 2013Lexo më shumë

Belushi përsëri në film

Pranverën e ardhshme do të xhirohet një film biografik për John Belushin, komikun legjendar dhe yllin e filmit Blues Brothers. Producent ekzekutiv është Dan Aykroyd, njëri ndër miqtë më të mirë të Belushit....

29 October, 2013Lexo më shumë

Ikja e rock shtërgut

Lou Reed, kronisti poetik i anës së egër, të pistë dhe të dëshpëruar të jetës, njëri ndër artistët muzikorë më me ndikim në epokën tonë, ka vdekur të dielën në New York, në moshën 71 vjeçare....

27 October, 2013Lexo më shumë

Ditë të ftohta për Metallica

Koncerti i parë në historinë e Antarktikut mbahet këtë dhjetor. Mirëpo, në kontinentin e akullt nuk do të jehojë kënga, s'do të ketë zmadhuese të zërit. Metallica do t'i këndojë publikut - në vesh....

26 October, 2013Lexo më shumë

Më i miri i të gjitha kohëve, për NME

The Queen Is Dead, albumi i bendit the Smiths, i publikuar në vitin 1986, është vlerësuar si albumi më i mirë i të gjitha kohëve nga revista New Musical Express....

25 October, 2013Lexo më shumë

Gruaja që lëviz botën e artit

Sheikja 30 vjeçare nga Katari çdo vit harxhon nga 700 milionë euro për të blerë vepra artistike. Ajo është personi më i rëndësishëm i artit në botë....

24 October, 2013Lexo më shumë

Paul McCartney – New

Rikthimi artistik i Beatlesit Le'xh'endar....

24 October, 2013Lexo më shumë

Përfitimet nga bota e amshuar

Mbreti i Pop muzikës është shpallur i Famshmi i Vdekur që ka fituar më së shumti para gjatë vitit të kaluar. Pasojnë Elvis Presley, Charles M Schulz, Elizabeth Taylor, Bob Marley, Marilyn Monroe, John Lennon, Albert Einstein......

23 October, 2013Lexo më shumë

I dhanë shans paqes

Vjet, Paul McCartney e pranoi se ndarja e The Beatles nuk kishte ndodhur për fajin e Yoko Ono. Dje, Ono u falënderua për këtë shfajësim. Paqe....

23 October, 2013Lexo më shumë

Dashuri e Zakonshme nga U2

Adhuruesit e U2 kanë arsye për gëzim. Kënga e re e bendit, Ordinary Love, është pjesë e kolonës zanore të filmit biografik Mandela: Long Walk to Freedom. Kurse, albumi i ri do të publikohet muajin e ardhshëm....

21 October, 2013Lexo më shumë

Reklama pirate

Krijuesi i kult serialit Breaking Bad ka thënë se pirateria i ka ndihmuar që të bëhet i popullarizuar dhe e ka rritur vetëdijesimin e njerëzve për këtë brend. “Falë piraterisë, shumë njerëz që ndoshta s'do ta kishin shikuar asnjëherë serialin, e kanë shikuar\"....

19 October, 2013Lexo më shumë

Përbërja dhe shpërbërja e Thom Yorke

Në videon e animuar, fytyra e Yorke fillimisht formësohet nga një peizazh i valëzuar shkretinoro-çokollator, pastaj nis të shpërbëhet në mes të një tërmeti. Për të përfunduar në spiralet psikodelike. Diçka e zakonshme për Thom Yorke. ...

18 October, 2013Lexo më shumë

Një Booker e bukur

Eleanor Catton, 28 vjeçarja nga Zelanda e Re, është fituesja më e re e Çmimit Man Booker. Bukuria e romanit të saj është në strukturën komplekse që përputhet me hartat astrologjike. Kritikon qasjen stereotipizuese të mediave ndaj grave shkrimtare....

17 October, 2013Lexo më shumë

10 fakte për Alice Munro

Si studente shiste gjakun e saj dhe hiqte barishte nga fushat me duhan. Me burrin e parë hapi librari, kurse me të dytin u martua pasi piu tre martini. Ka fituar betejën me kancerin. Vepra e saj konsiderohet “pothuajse e përsosur”....

11 October, 2013Lexo më shumë

“Virgjëresha Shqiptare” fiton Çmimin Nobel

Shkrimtarja kanadeze Alice Munro është fituese e Çmimit Nobel për Letërsi. Ajo u quajt “mjeshtre e tregimit të shkurtër bashkëkohor”. Njëri prej tregimeve të saj është \"Virgjëresha Shqiptare\"....

10 October, 2013Lexo më shumë

Rihapet kopshti filmik i Edenit

Një lajm i mrekullueshëm për adhuruesit e kinematografisë. Do të rihapet kinemaja më e vjetër në botë, l’Eden Theatre, në të cilën u shfaqën filmat e parë të vëllezërve Lumiere, në vitin 1899. ...

8 October, 2013Lexo më shumë

Del Boy.xxx

Sir David Jason, i njohur me rolin e legjendarit Del Boy Trotter, në serialin Only Fools and Horses, në autobiografinë që do ta botojë të enjten ka zbuluar se filmi i tij i parë ishte një komedi erotike....

7 October, 2013Lexo më shumë

Motra e madhe e Mona Lizës

Debatit gjysmëshekullor nëse Kryemjeshtri Da Vinci e kishte përfunduar këtë vepër ndonjëherë, me gjasë, po i vjen fundi. Mona Liza mund ta ketë një motër të madhe....

5 October, 2013Lexo më shumë

Malcolm Gladwell: David and Goliath

Çfarë do të ndodhte sikur të jetonim në një botë ku të dobëtit janë të fortë, kurse mangësitë tona lehtësisht mund të shndërrohen në përparësi? Në librin e tij të ri, David and Goliath: Underdogs, Misfits, and the Art of Battling Giants, autori bestseller Malcolm Gladwell thotë se ne tashmë jemi duke jetuar në një […]...

5 October, 2013Lexo më shumë

HAIM – Days Are Gone

Motrat e Pop Rockut...

5 October, 2013Lexo më shumë

Walesa: Man of Hope

Pas filmit, të cilin e kishte shikuar bashkë me djalin e tij, Lech Walesa ishte shprehur: “Nuk kam qenë një klloun i tillë”. Por, djali Jaroslaw ka thënë se babai disa herë i kishte kërkuar faculeta. Për t’i fshirë lotët....

4 October, 2013Lexo më shumë

David Bowie hap librat

Jack Kerouac, Truman Capote, Mikhail Bulgakov, Vladimir Nabokov, George Orwell, Anthony Burgess, Yukio Mishima, revista të stripave, histori alternative... Këto janë rekomandimet letrare të David Bowie....

4 October, 2013Lexo më shumë

Ndalim qarkullimi, lejim inspirimi

Një artist misterioz i grafiteve në Angli po e transformon shenjën “Ndalim qarkullimi”, duke ndërhyrë artistikisht për të krijuar imazhe zbavitëse. Askush nuk e di identitetin e personit që mban autorësinë....

3 October, 2013Lexo më shumë

Addio Giuliano

Ishte idhulli i djemve adoleshentë kosovarë, në gjysmën e dytë të viteve 1960. Shkonin në kinema vetëm për ta parë atë. Aktori italian Giuliano Gemma, i njohur me rolet në filmat “spaghetti western”, ka vdekur të martën në mbrëmje, në moshën 75 vjeçare....

2 October, 2013Lexo më shumë

Arti i të pasuruarit

Eric Clapton sërish do të bëhet pjesë e botës së artit vizuel. Heroi i kitarës synon ta shesë veprën e artistit Gerhard Richter, të titulluar \"Abstraktes Bild (809-1)\", për të cilën llogaritet se në auksionin e Christie’s do ta arrijë çmimin 25 milionë dollarë...

30 September, 2013Lexo më shumë

Komandant Shkrimtari

Shkrimtari i famshëm amerikan, Philip Roth (80), prej mbrëmë edhe zyrtarisht është - Komandant. I Legjionit të Nderit. “Franca po ju jep atë që ju i keni dhënë asaj”, tha Ministri i Jashtëm Francez....

29 September, 2013Lexo më shumë

Muzika na bën më inteligjentë

Sipas një hulumtimi të realizuar në Skoci, personat të cilët luajnë në ndonjë instrument muzikor kanë predispozita për t’i zgjidhur problemet jetësore më mirë se të tjerët. ...

29 September, 2013Lexo më shumë

Njeriu vs. Kompjuteri

Në vitin 1997, Deep Blue, superkompjuteri i IBM, e mundi kryemjeshtrin e kryemjeshtërve – Garry Kasparov. Rrëfimi për këtë garë historike do të ekranizohet nga Disney....

27 September, 2013Lexo më shumë

Trokitja në Portat e Hekurta të Bob Dylan

Ekspozita \"Mood Swings\" do t'i përmbajë shtatë porta të hekurta, të cilat këngëtari legjendar i ka bërë nga përpunimi i hekurit të vjetër. “Përherë kam qenë i fascinuar me saldimin dhe përpunimin e metalit”. ...

25 September, 2013Lexo më shumë

Na duhet investimi social

Në një intervistë me Rudina Xhungën, babai i “Rrugës së Tretë” ka folur për ideologjinë, globalizimin, Europën, të majtën, kapitalizmin, industrializmin, mediat, komunikimin, Margaret Thaçerin, etj. E ka vlerësuar mikpritjen dhe miqësinë shqiptare....

24 September, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Berry Rush
  • Play Turbo Racing 3
  • Play World Soccer Champion
  • Play Bubble Trouble