Kulturë/Arte – Page 32 – Lajmi.net

Aktuale

Ç’duhet të jesh për të kuptuar Niçen?

Fridrih Niçe dhe librat e tij janë të rezervuar ndaj pak njerëzve. ...

16 June, 2018 Lexo më shumë

Kadare nderohet me çmimin e karrierës

Kadare nderohet me çmimin e karrierës nga Akademia e Shkencave....

16 June, 2018 Lexo më shumë

Çmimin “Mujë Krasniqi” e fitoi Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Shotë Galica” e Drenasit

Në Klinë përfundoi Festivali Folklorik Mbarëkombëtar “I këndojmë Lirisë”, që u mbajt me 6, 7 dhe 8 qershor....

9 June, 2018 Lexo më shumë

“Skopje Calling” mbledh emra të mëdhenj të muzikës botërore

Tashmë kanë mbetur vetëm dy javë që Shkupi do të jetë nikoqiri i festivalit të tretë me radhë “SKOPJE CALLING” që nisë me 21 qershor e përfundon me 24 të këtij muaji....

7 June, 2018 Lexo më shumë

‘Copë Copë’ solli në Beograd zërat e të mbijetuarave të dhunës

Shfaqja “Copë Copë” kishte mbledhur publikun në Qendrën për Dekontaminim Kulturor, aty kur për tri ditë radhazi publiku nga Beogradi është takuar me artin dhe kulturën e Kosovës, në kuadër të edicionit të pestë të Festivalit “Mirëdita, Dobar Dan”....

2 June, 2018 Lexo më shumë

Filarmonia e Kosovës mban koncert me vepra të cilësuara si emblematike për muzikën shqiptare korale

Vepra të cilësuara emblematike të autorëve shqiptarë do të interpretohen sonte në koncertin e Filarmonisë së Kosovës....

2 June, 2018 Lexo më shumë

Adriana Matoshi fiton çmimim “Aktorja më e mirë “ në SEEFF në Berlin

Aktorja kosovare Adriana Matoshi është shpërblyer me çmimin aktorja më e mirë në “South East European Film Festival, që është mbajtur së fundi në Berlin të Gjermanisë, shkruan KultPlus. ...

28 May, 2018 Lexo më shumë

Morgan Freeman akuzohet për ngacmim ndaj grave në vendin e punës

Aktori i famshëm në Hollywood, Morgan Freeman, tha se akuzat drejtuar tij për ncacmim ndaj grave dhe pengim në vend të punës, nuk janë të vërteta, si dhe ka kërkuar falje për këdo që mund të jetë ndier keq pas raportimit të mediave....

26 May, 2018 Lexo më shumë

Shoqata Rinia magjeps publikun e Berlinit (Video)

Vallëzuezet dhe vallëzuesit kanë qenë të ftuar në festivalin e madh të “Karnevalit dhe Kulturës”, shkruan wochenblatt.net....

24 May, 2018 Lexo më shumë

Ndërron jetë krijuesi i posterave më të famshëm të filmave “Hollywoo-ian”,

Bill Gold, një nga krijuesit më të famshëm në Hollywood të posterave të filmave, ka vdekur në moshën 97-veçare....

22 May, 2018 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO