Kulturë/Arte – Page 31 – Lajmi.net

Aktuale

Vetëngulfatja historike

A e kujtuam ne si duhet historinë tonë kombëtare një vit më parë, kur shënuam njëqind vjetorin e krijimit të Shqipërisë, në Vlorën e 28 Nëntorit të vitit 1912?...

21 December, 2013Lexo më shumë

Komplimenti i Trent

Frontmani i Nine Inch Nails, Trent Reznor, e ka shfrytëzuar periudhën melankolike të fundvitit për t’ia dedikuar një ese me tone poetike mikut të tij, David Bowie....

19 December, 2013Lexo më shumë

Vlerësimi i Famshëm

Kiss, Nirvana, Peter Gabriel, Hall & Oates, Linda Ronstadt, Cat Stevens dhe E Street Band do të bëhen pjesë e Rock and Roll Hall of Fame, në ceremoninë që do të zhvillohet në prill të vitit të ardhshëm....

18 December, 2013Lexo më shumë

Censurë Alla Turka

Përkthimi dhe botimi i një romani erotik të Guillaume Apollinaire, shkruar para 100 viteve, sivjet mund t’i kushtojë dy turqve me burgosje 10 vjeçare. Akuza është e rëndë dhe e veçantë – prishje e moralit publik....

16 December, 2013Lexo më shumë

Aventurieri i Jetës në Film

Peter O’Toole, i cili u bë pjesë e historisë së kinematografisë me filmin epik Lawrence of Arabia, ka vdekur në moshën 81 vjeçare. Kishte karrierë të gjatë në teatër dhe film. Tetë herë u nominua për Oscar, por mori një Oscar Nderi....

15 December, 2013Lexo më shumë

Të Ushqyerit me Art

Noma, restoranti në një depo të vjetër në Kopenhagë, u bë i famshëm në vitin 2010 kur një ekip i kritikëve dhe profesionistëve të ushqimit e vlerësuan atë si restoranti më i mirë në botë, titull të cilin e mbrojti edhe për dy vitet e ardhshme. Rene Rexhepi, Kryeshefi i Noma’s, me prejardhje shqiptare natyrisht, […]...

15 December, 2013Lexo më shumë

Inside Llewyn Davis

Vëllezërit Coen na japin një rrëfim për vuajtjet e pashpërblyera në altarin e artit. ...

15 December, 2013Lexo më shumë

Beyonce – Beyonce

Konspiracionet mund të jenë të bukura....

15 December, 2013Lexo më shumë

Nuk ka qasje në rrjet

Si shqiptarë kemi probleme të mëdha në qasjen tonë në Rrjetin e bashkëkohësisë Perëndimore, tashmë kur Botën e kemi në shuplakën e dorës, 24 orë në ditë....

14 December, 2013Lexo më shumë

Miniera The Beatles

Me reklamim minimal dhe mungesë të dukshme entuziazmi, të martën e ardhshme Apple Records do t’i publikojë 59 këngë të The Beatles. Kompania do ta bëjë të mundshme shkarkimin e këtyre këngëve, të cilat për një kohë të gjatë kanë qarkulluar si kopje ilegale, por kurrë nuk janë ofruar në formatin e produksionit zyrtar. Ato janë […]...

12 December, 2013Lexo më shumë

Johnny Cash, sërish

Një album i ri i Johnny Cash do të publikohet vitin e ardhshëm nga trashëgimtarët e tij. “Jemi shumë të lumtur që e kemi zbuluar këtë material”, deklaroi John Carter Cash, djali i Johnny’t. “Thamë: ‘Perëndi, ky është një album i mrekullueshëm të cilin askush nuk e ka dëgjuar deri më tash’. Out Among The […]...

11 December, 2013Lexo më shumë

Metallica shkrin akullin

U bë bendi i parë në historinë e muzikës që performoi në të shtatë kontinentet e botës. Në Antarktikun e acartë, Metallica mbajti koncertin më të veçantë, për qejfin e një publiku minimal prej 120 njerëzve....

10 December, 2013Lexo më shumë

eLGBTon John në Frontin Rus

Ambasadori global për të drejtat e homoseksualëve loboi në njërin ndër vendet më homofobike në botë. Pop legjendari mbajti dy koncerte në Rusi, Kritikoi legjislacionin “jonjerëzor dhe izolues” ndaj komunitetit LGBT....

9 December, 2013Lexo më shumë

Almodovar Antiqeveritar

Artisti 64 vjeçar e ka konsideruar Qeverinë e Spanjës “të shurdhër dhe të pandjeshme” ndaj problemeve vendore, dhe ka shpërthyer në akuza kundër “politikave të tmerrshme kulturore”....

8 December, 2013Lexo më shumë

Kill Your Darlings

Daniel Radcliffe e pasqyron Allen Ginsberg’un në mënyrë të drejtpërdrejtë dhe të çiltër, duke e theksuar idealizmin e tij dhe naivitetin seksual....

8 December, 2013Lexo më shumë

Nick Cave and The Bad Seeds – Live From KCRW

Një portret i sinqertë dhe intim....

8 December, 2013Lexo më shumë

Jared Diamond – The World Until Yesterday

Fituesi i Çmimit Pulitzer, autori i bestsellerëve Guns, Germs, and Steel dhe Collapse, i kthehet të kaluarës për ta kërkuar një të ardhme më të mirë. Shumica prej nesh nuk mendojnë shumë për karakteristikat e shoqërisë sonë moderne – nga fluturimi në ajër dhe telekomunikimet, deri te shkrim-leximi dhe mbipesha. Por, pothuajse gjatë gjithë ekzistencës së saj […]...

8 December, 2013Lexo më shumë

Politika Kot

Nuk ka kund më shumë llafe, fjalë, thashetheme, pallavra të kota, se këtu ndër ne, në Kosovë....

7 December, 2013Lexo më shumë

Pesë këngë zie për Mandelën

Nelson Mandela ishte inspirim për këngëtarët më të famshëm botërorë. Për të u mbajtën koncerte antologjike. Lajmi.net sjell këngët që ia dedikuan U2, Simple Minds, Santana, Tracy Chapman, Public Enemy....

5 December, 2013Lexo më shumë

1.000 dëgjime për 7 dollarë

Përfitimi komercial nga muzika online është njëra ndër temat më të debatuara – si nga artistët, ashtu edhe nga kompanitë muzikore. Spotify, njëri ndër shërbimet më të njohura për transmetimin e muzikës në internet, është kritikuar kohëve të fundit për pagesat e vogla që iu bën artistëve, këngët e të cilëve i ka në ofertë. […]...

4 December, 2013Lexo më shumë

Imami Rocker

A është rock muzika e papërputhshme me Islamin? Kjo është pyetja me të cilën ballafaqohet Imami i një xhamie të vogël në Turqinë Jugore, i cili është nën hetime për shkak të këndimit në një bend gjatë kohës së lirë. Autoritetet fetare turke kanë filluar procesin për të kuptuar nëse Ahmet Muhsin Tuzer, 42 vjeçar, […]...

2 December, 2013Lexo më shumë

Jhumpa Lahiri: The Lowland

Dy vëllezër të bashkuar nga një tragjedi; një grua ashpërsisht brilante e përndjekur nga e kaluara; një shtet i ndarë prej revolucionit. Një roman i ri, i fuqishëm – ngjarja e të cilit zhvillohet në Indi dhe në Amerikë – i cili e hulumton çmimin e idealizmit dhe dashurisë që mund të zgjatë shumë kohë […]...

1 December, 2013Lexo më shumë

Mandela: Long Walk to Freedom

Mandela: Long Walk to Freedom ia del ta përçojë agoninë dhe fisnikërinë e betejës së Mandelës për barazinë racore në Afrikën e Jugut. ...

1 December, 2013Lexo më shumë

Arcade Fire – Reflektor

Reflektim i U2'së së ardhshme....

1 December, 2013Lexo më shumë

Çfarë shteti jemi

Marrja me vetveten është punë tejet e rëndë. As njeriu si individ, dhe as populli, nuk ka fort dëshirë me pa se çka është në të vërtetë. Cilat janë të metat. Çka nuk është në rregull....

30 November, 2013Lexo më shumë

Një rrëfim për tri tregime

Publikimi i tri tregimeve të shkurta të kult shkrimtarit J.D.Salinger është i mbështjellë me vellon e misterit. Tipike për njeriun që zgjodhi të mos jetonte jetë të zakonshme. Lajmi.net ju mundëson t'i lexoni tregimet....

28 November, 2013Lexo më shumë

Kauboji Quentin

Filmi i ardhshëm i Quentin Tarantino's do të jetë vestern, por jo një projekt i ngjashëm me Django Unchained. \"Vesternët i dua shumë. Pasi u mësova si bëhen filmat e tillë, thash ‘OK’, le ta bëj edhe një tjetër\". ...

27 November, 2013Lexo më shumë

Dylan ndryshon kohërat

Nëse ndonjëherë keni ëndërruar ta bëheni regjisor i video klipit të Bob Dylan, është vetë ai që tash ua ofron këtë mundësi....

26 November, 2013Lexo më shumë

Charlie LeDuff: Detroit, An American Autopsy

Në zemër të Amerikës, një metropol është duke u shkatërruar qetas. Detroiti, njëherë qyteti më i pasur në vend, tash është më i varfri. Dikur pararojë e epokës së makinave në Amerikë – prodhimtari masive, automobila dhe punëtorë me jaka të bardha, aktualisht është kryeqyteti i Amerikës për papunësi, analfabetizëm dhe konfiskim të shtëpive për […]...

25 November, 2013Lexo më shumë

1000 më të mirët

Gjashtëdhjetë vjet. Njëmijë albume. Kjo është historia e Top Listës Muzikore në Mbretërinë e Bashkuar. Trashëgimi kulturore e civilizimit bashkëkohor....

24 November, 2013Lexo më shumë

Llogaritë e gabuara

Shkalla e besimit të qytetarëve në përfaqësuesit e shtetit të Kosovës, në politikën e Kosovës në përgjithësi, është e ulët, në variantin e mirë, dhe nuk ekziston fare, në atë të keqin. ...

23 November, 2013Lexo më shumë

Lady Gaga – ARTPOP

Lady Gaga nuk është Andy Warhol...

22 November, 2013Lexo më shumë

Vlerat Perëndimore janë dorëzuar

Orhan Pamuk akuzon vendet perëndimore për gjendjen në Egjipt. Thotë se këto vende nuk kanë pranuar grusht-shtetin si mjet që zgjidh konfliktet politike....

21 November, 2013Lexo më shumë

E tash… Rikthimi i gjenive

Nostalgjikët e Monty Python vështirë se do t’i besojnë këtij lajmi. Por, mirë bëjnë t’i besojnë. Mjeshtrit e komedisë do të kthehen. Faleminderit prej tyre. ...

19 November, 2013Lexo më shumë

Lamtumira e gjyshes së letërsisë

Vizionare, profete sociale, ikonë feministe, Nobeliste. Doris Lessing, e cila vdiq në moshën 94 vjeçare, ishte njëra ndër shkrimtaret më të rëndësishme në letërsinë botërore të shekullit 20. ...

18 November, 2013Lexo më shumë

Hobbesi si Kosovar

Lufta e të gjithëve kundër të gjithëve i paraprin shtetit. Tek Hobbesi. Lufta e të gjithëve kundër të gjithëve vjen pasi që të bëhet shteti. Tek ne. Në Kosovë. ...

16 November, 2013Lexo më shumë

Google ka të drejtë

Një gjykatë në New York e ka hedhur poshtë padinë ndaj Google të cilën një shoqatë e shkrimtarëve e kishte ngritur kundër gjigantit të internetit për shkak të kopjimit të miliona librave dhe krijimit të një mega-biblioteke online pa kërkuar pëlqimin e tyre....

15 November, 2013Lexo më shumë

I shtrenjti Art

Piktura e Francis Bacon, që paraqet mikun e tij Lucian Freud, është bërë vepra më e shtrenjtë e të gjitha kohëve. Ajo u shit sot për 142 milionë dollarë. Besohet se blerësi është Roman Abramovich....

12 November, 2013Lexo më shumë

Ditë e Zezë për Yellow Dogs

Dy anëtarë të grupit Yellow Dogs dhe një artist i tretë janë vrarë nga një tjetër muzikant, Ali Akbar Mahammadi Rafie, i cili më vonë i dha fund edhe jetës së tij. Policia beson se sulmi ndodhi pasi Rafie, 29 vjeç, ishte i zhgënjyer pasi ishte përjashtuar nga një tjetër grup muzikor. Dy prej të […]...

12 November, 2013Lexo më shumë

Gravity

I krijuar me anë të kombinimit të përpiktë të performansës fizike dhe digjitale, që shkrin kufirin mes aktrimit dhe animacionit, Gravity na fton që t’i kullotim sytë në spektaklin kinematografik të kozmosit dhe të mahnitemi me mrekullitë e tij. ...

11 November, 2013Lexo më shumë

Kufijtë kulturorë

Autori i Family Guy, Seth McFarlaine, do ta krijojë një serial të ri - Bordertown, me fokus në ndryshimet kulturore të Amerikës. Personazhet do të jetojnë në Texas, simbolin e kufijve....

10 November, 2013Lexo më shumë

Gratë e artit bashkëkohor

Historikisht, arti ka qenë hapësirë e rezervuar për burra. Por, në dekadat e fundit, gratë artiste kanë arritur të fuqizohen dhe të shndërrohen në promotore të trendeve bashkëkohore....

8 November, 2013Lexo më shumë

Supervasha Hallall

Marvel, njëri ndër botuesit më të mëdhenj të stripave në botë, ka një supervashë që dallohet prej të tjerave. Ajo i përket besimit islam. Përveç betejave kundër njerëzve të këqij, asaj i duhet të luftojë edhe ndaj stereotipeve....

6 November, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Rock Wheels
  • Play Bike Rivals
  • Play Bow Master Japan
  • Play Stealth Sniper