Kulturë/Arte – Page 3 – Lajmi.net

Aktuale

Ky djalosh këndoi për vëllain e tij të vdekur, reagimi i publikut do ju lë pa fjalë… (Video)

Juria e X-Factor, gjithmonë ka pasur lloje të ndryshme të performancave. Në mesin e atyre që kanë mahnitur jurinë, ka pasur edhe të atilla performanca prej të cilave juria është shkrirë së qeshuri...

3 May, 2017Lexo më shumë

Shoqata e Malazezëve të Kosovës themelon çmimin “Radovan Zogoviq” për letërsi

Shoqata e Malazezëve të Kosovës, ka themeluar Shpërblimin Ndërkombëtar për Letërsi “Radovan Zogoviq”....

3 May, 2017Lexo më shumë

Tregtari i artit në Paris harron pikturën me vlerë 1.5 milion euro në taksi

Një vepër arti me vlerë 1.5 milionë euro është gjetur pasi është lënë aksidentalisht në një taksi në Paris....

3 May, 2017Lexo më shumë

Djaloshi që posedon shumë zëra (Video)

Craig Ball është djaloshi i cili ka marrë pjesë në Got Talent, për t'i ikur jetës së tij së mëparshme. Ai është 24 vjeçar dhe është marrë me lyerjen e mureve, shkruan lajmi.net...

30 April, 2017Lexo më shumë

Teatri inspektohet nga policia – për shkak të një shfaqje (VIDEO)

Forcat e rendit i kanë bërë sot një inspektim ndërtesë së teatrit kombëtar....

29 April, 2017Lexo më shumë

SHATK në mbrojtje të “Bordel Ballkan” dhe kundër kërcënimit të OVL të UÇK-së

Shoqata e Artistëve të Teatrit të Kosovës (SHATK) reagon ashpër ndaj kërcënimit të Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, e cila dje, përmes një kumtese për mediat, ka ftuar publikun që të mos marrë pjesë në premierën e shfaqjes teatrore “Bordel Ballkan” (pjesë përbërëse e repertorit të rregullt të Teatrit Kombëtar të Kosovës), ndërkohë që, në emër të “mbrojtjes së Luftës së UÇK-së e të vlerave tona kombëtare nga denigrimi e bastardimi”, ka kërcënuar që ajo do ta pengojë këtë shfaqje, thuhet në reagimin e SHATK ....

28 April, 2017Lexo më shumë

Kreacionet e Merita Harxhi Kocit, tashmë edhe në Tiranë (Foto)

Pra fustanet e Merita Harxhi Kocit, mund t’i gjeni edhe në Tiranë, në atelienë 'Hey Jude', ku Merita për KultPlus, tregoi se ka besim të plotë që puna e saj do të prezantohet shumë mirë....

26 April, 2017Lexo më shumë

Filmi “Memory” u shpërblye me dy çmime në Kaliforni

"Memory" ka nisur mbarë rrugëtimin e tij kinematografik...

25 April, 2017Lexo më shumë

Selman Jusufi fiton Çmimin e Aktorit më të Mirë, në një festival evropian

Janë ndarë çmimet e festivalit ÉCU The European Independent Film Festival, në të cilin aktori Selman Jusufi ka fituar çmimin ‘Aktori më i mirë’ për interpretimin e tij në filmin “Eho” nga Dren Zherka....

25 April, 2017Lexo më shumë

Del në skenë për të katërtën herë, i ndodh diçka e papritur (Video)

Keith Beukelaer, Matthew Paulson, Martik Manoukian dhe Chealsie Johnson gjykohen nga anëtari i jurisë së American Idol, Simon Cowell....

24 April, 2017Lexo më shumë

Vjen premiera e komedisë ‘Dy buqeta me trëndafila të kuq’ (Foto)

Të martën më datë 25 vjen premiera e komedisë 'Dy buqeta me trëndafila të kuq' që mbahet në qytetin e Suharekës....

23 April, 2017Lexo më shumë

Mësoni për origjinën e Beatbox (Video)

Beatbox është të përdorësh trupin, përkatësisht,të bësh muzikë me gjuhë, duke nxjerrë frymën ose duke marr frymë thellë, për të krijuar tinguj....

23 April, 2017Lexo më shumë

Ministria e Kulturës dhe SBASHK-u po punojnë për finalizimin e kontratës kolektive

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka takuar sot një delegacion të Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), të kryerusar nga kryetari, Rrahman Jasharin....

20 April, 2017Lexo më shumë

Këto janë fotot më të fuqishme që janë bërë ndonjëherë

Secila prej këtyre fotove shpreh domethënie shumë të fuqishme, shkruan lajmi.net...

19 April, 2017Lexo më shumë

Vajza që këndon si mashkull (Video)

Në Thailands got talent ka performuar një vajzë me dy zëra, vokali mashkullor dhe femëror dhe me të vërtetë e ka shokuar jurinë dhe publikun, transmeton lajmi.net...

19 April, 2017Lexo më shumë

Seriali më makabër në botë që po thyen rekorde (Video)

Seriali “13 Reasons why”, është seriali më i neveritshëm që ju keni parë ndonjëherë. Në këtë seri adoleshentja Hana Bejker tregon arsyen pse ajo bëri vetëvrasje dhe atë duke incizuar vetën në 13 kaseta....

18 April, 2017Lexo më shumë

Elena Lucrezia Peshkopia, e para femër në botë që ka marrë doktoraturë në Filozofi nga David Boseta

E para femër në botë që ka marrë doktoraturën në Filozofi ishte shqiptarja e famshme Elena Lucrezia Peshkopia....

16 April, 2017Lexo më shumë

Nuk e tregon emrin e tij, çmendet juria (Video)

Vitaly Voronko kaloi në skenën e Britain's Got Talent, për të performuar me muzikë, shkruan lajmi.net...

16 April, 2017Lexo më shumë

Tre shqiptarë në “Fast and Furious”

Data 13 prill mund të mos jetë një numër me fat për shumicën e atyre që besojnë në bestytni, ndërsa për aktorët e “Fast and Furious” duket të jetë një datë suksesi....

15 April, 2017Lexo më shumë

Filloi gabim, çfarë ndodh më pas do të ju mahnitë (Video)

Kjo vajzë provoi veten në audicionin e Britain's Got Talent për të shprehur talentin e saj në këndim, shkruan lajmi.net...

15 April, 2017Lexo më shumë

Këto janë performancat më të shikuara të të gjitha kohërave në Got Talent (Video)

Studentë, valltarë, pleq, fëmijë kanë mahnitur me perfomancat e tyre publikun dhe jurinë e Britain's Got Talent për vite me radhë, shkruan lajmi.net...

15 April, 2017Lexo më shumë

Fillojnë xhirimet e filmit të shkurtër ‘Një Muaj’

Kanë filluar xhirimet e filmit të metrazhit të shkurtër ‘Një Muaj’ me skenar dhe regji nga Zgjim Terziqi dhe producent Agon Syla, të cilat do të zgjasin deri më 3 maj 2017....

14 April, 2017Lexo më shumë

Kjo violë kushton 45 milionë dollar (Video)

Të luash në një instrument kaq të shtrenjtë, patjetër që duhet të jesh profesionst, apo jo?...

13 April, 2017Lexo më shumë

Përvoja e një studentjeje polake që studion njëkohësisht gjuhën shqipe dhe serbe

Shumë herë kemi dëgjuar se studentë nga Kosova dhe vendet e rajonit shkojnë të studiojnë në vende të ndryshme evropiane. Edhe pse nuk ndodhë shpesh e e kundërta, studentë nga vende të ndryshme (qoftë edhe për një semester) të zgjedhin të ndjekin studimet në Universitetin e Kosovës. Ngjajshëm ka vepruar edhe Aleksandra, e cila ka ardhur nga Polonia për të ndjekur një semester në Universitetin e Prishtinës....

12 April, 2017Lexo më shumë

Katër vjeçarja që thyen rekord për të luajtur piano (Video)

Kjo vajzë ka vetëm katër vjet, mirëpo aftësia e saj është marramendëse, shkruan lajmi.net...

12 April, 2017Lexo më shumë

80 vjeçarja shokon të pranishmit me ‘Salsa’, shkon në finale të ‘Britain’s Got Talent’ (Video)

"Nëse doni të arrini diçka, ju mund ta arrini atë," kjo është moto e çiftit që ka mahnitur jurinë dhe publikun e Britain's Got Talent....

12 April, 2017Lexo më shumë

Edi Shukriu laureate e çmimit për trashëgimi kulturore “DeaDardanicae”

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka themeluar çmimet për trashëgimi kulturore, dhe nëpërmjet tyre, synon të përkrah personalitet që kontribuojnë në ruajtjen, studimin dhe promovimin e trashëgimisë kulturore të Kosovës....

12 April, 2017Lexo më shumë

Bajram Muharremi promovon librin e tij të dytë ‘Vullkan i fjetur’

Shkrimtari Bajram Muharremi ka promovuar librin e tij të dytë që quhet ‘Vullkan i fjetur’....

11 April, 2017Lexo më shumë

Teatri “Neumarkt” nga Cyrihu vjen me një shfaqje në Prishtinë

Për herë të parë teatri profesional “Neumarkt” nga Cyrihu prezanton një shfaqje në Kosovë. Bëhet fjalë për shfaqjen “Ndërtimi” të Franc Kafkës....

11 April, 2017Lexo më shumë

Kjo është puna perfekte për muzikantin (Video)

Muzika është një ndër gjërat që depërton në shpirtin tuaj....

4 April, 2017Lexo më shumë

Performancat më inspiruese në The Voice (Video)

The voice ka përcjellur gjithmonë njerëz me zë të mrekullueshëm, shkruan lajmi.net...

2 April, 2017Lexo më shumë

Avioni dhe treni bibliotekë ngjallin interes të lartë (Foto)

Ndërsa fëmijët përmes këtyre ambienteve kanë mundësi të jenë në një tjetër ambient të këndshëm për të lexuar dhe studiuar, fëmijët që vijnë këtu kanë mundësi të luajnë me lodrat e pranishme në këto ambiente....

1 April, 2017Lexo më shumë

Këta janë popujt që lexojnë më së shumti

Sipas një sondazhi online të realizuar nga GFK – një kompani gjermane e marketingut, populli kinez lexon më së shumti libra në vit....

31 March, 2017Lexo më shumë

Dylan pranon çmimin Nobel pas 5 muajsh

Pas 5 muajsh kantautori, Bob Dylan e ka pranuar çmimin Nobel për letërsinë....

30 March, 2017Lexo më shumë

Gjuha shqipe tani zyrtare në: Podgoricë, Ulqin, Tivar, Plavë, Rozhajë dhe Tuz

Sipas autoriteteve malazeze gjuha shqipe përveç në Ulqin, Tuz dhe Plavë me ligjin e ri zyrtarizohet tani edhe në Rozhajë, Podgoricë dhe Tivar. Kjo përbën një hap të madh në drejtim të avansimit të drejtave të shqiptarëve në Mal të Zi. ...

29 March, 2017Lexo më shumë

Do të mendoni se këto pemë janë të pikturuara, por… (Foto/Video)

Kjo pamje është në parkun e Namibisë dhe nuk është thjesht një grup pemësh. Pemët janë të zeza dhe janë të vdekura....

29 March, 2017Lexo më shumë

Bob Dylan, në këtë fundjavë do të pranojë çmimin Nobel për Letërsi

Bob Dylan , përpos që kishte befasuar shumë adhurues të letërsisë, ai më pas bëri bujë edhe me mosparaqitjen e tij për këtë çmim, duke mos marrë pjesë në ceremoninë kryesore të Nobel, pos dërgimit të një letre ku u pat lexuar në këtë ceremoni, shkruan KultPlus. ...

29 March, 2017Lexo më shumë

Ismail Kadare, laureat i Çmimit Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, sot, në konsultim me Këshillin e Librit, ka vendosur që Çmimi Ndërkombëtar "Letërsia Shqipe" t’i jepet shkrimtarit Ismail Kadare, për kontributin e madh dhënë letërsisë shqipe dhe asaj botërore....

29 March, 2017Lexo më shumë

92 vjet nga vdekja e Bajram Currit

Shkaqet që e çuan Bajram Currin në përfundimin tragjik janë të evidentuara në dokumentet arkivore të shtetit shqiptar, një pjesë e të cilave, për arsye të ndryshme, akoma nuk janë bërë publike. ...

29 March, 2017Lexo më shumë

Varri i lashtë i Egjiptit hapet për herë të parë në 4000 vjet, shokohen arkeologët (Foto)

Një varr i lashtë është hapur për herë të parë në gati 4.000 vjet, duke zbuluar thesare të pabesueshme, raporton “Daily Star”. Shkencëtarët vendosëm të hapnin varrin e nëndheshëm në brigjet e lumit Nil në Asëan të Egjiptit për restaurim,...

28 March, 2017Lexo më shumë

PriFest nuk do të mbahet në muajin prill

PriFest poashtu ka njoftuar se ky edicion do të mbahet në objektin e TKK-së, pikërisht në institucionin ku edhe e ka nis rrugëtimin, shkruan KultPlus. ...

28 March, 2017Lexo më shumë

700 spektatorë i aplaudojnë violinistes Ervis Gega, e kthejnë tri herë në skenë

Rreth 700 spektatorë në Bad Neunahr të entuziazmuar në kulm kanë dhuruar duartrokitje të gjatë për krijimin dhe për interpretuesit, në veçanti për violinisten Ervis Gega...

28 March, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bubble Trouble
  • Play Bow Master Japan
  • Play Urban Basketball