Kulturë/Arte – Page 29 – Lajmi.net

Aktuale

Lamtumira me këngë dhe duartrokitje

Miq, kolegë dhe personalitetet më të larta të politikës, si dhe shumë qytetarë,  i kanë dhënë lamtumirën e fundit mbretëreshës së muzikës shqiptare Vaçe Zela, e cila ndërroi jetë në Basel të Zvicrës në moshën 75 vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë. Në ambientet e jashtme të TKOB ishte instaluar fonia ku gjatë gjithë kohës kumbonin […]...

8 February, 2014Lexo më shumë

Amaneti në vend

Artistja e Madhe Shqiptare, Vaçe Zela, kishte lënë amanet që para se të vdiste të kthehej në Kosovë. Kjo dëshirë iu përmbush, pasi që trupi i saj i pajetë erdhi në Aeroportin e Prishtinës. Nexhmije Pagarusha thotë se kurrë s’ka parë dikë të shkëlqejë si Vaçja....

7 February, 2014Lexo më shumë

Ku kanë përfunduar fëmijët e filmave horror?

Ju ndoshta i keni në mendje ende pamjet e filmave horror, me protagonistë fëmijët e ‘frikshëm’. Ku kanë përfunduar motrat Grady që kanë terrorizuar në filmin e Stanley Kubrick, Shining? Lisa e Louise Burns e kanë lënë botën e spektaklin: e para ishte diplomuar në Literaturë, ndërsa e dyta është biologe. Po vogëlushja Regan, protagoniste […]...

6 February, 2014Lexo më shumë

Dashuritë që lindën në xhirime

Dashuri të pavdekshme, flirtime dhe intriga: gjatë xhirimeve shihen të gjitha llojet e dashurisë dhe gjëja e vetme e qartë se, derisa ata kalojnë orë të tëra së bashku duke xhiruar skena, mund të ndizen shkëndija të dashurisë. Kjo është ekzakt ajo që ju ka ndodhur shumë aktorëve, të cilët janë goditur në zemër pikërisht […]...

5 February, 2014Lexo më shumë

Jeta pas Letërsisë

Shkrimtari i famshëm Philip Roth nuk e ka ndërmend t’i kthehet shkrimit. Në moshën 80 vjeçare ai ka zbuluar se mund të jetosh edhe pa letërsi. Dhe të jesh i lumtur....

2 February, 2014Lexo më shumë

Roli i Fundit

Philip Seymour Hoffman njihej për rolet e mrekullueshme dytësore. Ndonëse Çmimin Oscar e fitoi për rolin kryesor - në Capote. Vdiq të dielën. Nga mbidoza e heroinës. Ishte 46 vjeçar....

2 February, 2014Lexo më shumë

Ngjyra e Kuqe duhet

Javën e ardhshme, Sotheby's dhe Christie's do të ofrojnë vepra nga Picasso, Van Gogh, Magritte, Monet, Warhol, Freud, Richter... Në këto vepra do të dominojë ngjyra e kuqe, e cila përveç Adrian Gaxhës, duket se iu pëlqen edhe koleksionuesve aziatikë....

1 February, 2014Lexo më shumë

Krimi ndaj ‘Degjenerimit’

Adolf Hitler kishte kritere të çuditshme artistike. Me urdhrin e tij, 16.000 vepra ishin larguar nga muzetë dhe galeritë gjermane. Arsyeja zyrtare – “Degjenerimi”. ...

29 January, 2014Lexo më shumë

Puthja Franceze e Robotëve Muzikorë

Triumfuan në Grammy. U lavdëruan globalisht. U injoruan nga kritika në Francë. U imituan nga Presidenti Hollande. Të këtillë janë Daft Punk....

28 January, 2014Lexo më shumë

Daft Punk triumfon në ‘Grammy 2014’

Ajo ishte bërë hit në mbarë botën dhe s’mund të shkonte ndryshe. Projekti i Daft Punk, në bashkëpunim me Pharrell Williams, i quajtur ‘Get Lucky’, është zgjedhur kënga më e mirë e vitit, në edicionin e 56’të të ‘Grammy Awards 2014’, të mbajtur mbrëmë në palestrën ‘Staples Center’ të Los Angelesit. Duo franceze, ‘padron’ i […]...

27 January, 2014Lexo më shumë

Lamtumirë Ustah Laver Bariu…

Kultura dhe muzika popullore shqiptare kanë humbur një ndër kolosët e saj, Laver Bariun, i cili u nda nga jeta në moshën 85-vjeçare....

26 January, 2014Lexo më shumë

Jehona e Grammy’t

Paul McCartney, Ringo Star, Stevie Wonder, Madonna, Metallica, Nine Inch Nails... do të performojnë të dielën në ceremoninë e Çmimeve Grammy. Jay Z ka 9 nominime, Daft Punk pret fitore speciale....

25 January, 2014Lexo më shumë

Cannes hapet me nur

Filmi për aktoren që u bë princeshë mund të shndërrohet në premierën botërore të Festivalit. Ndoshta jo. Grace of Monaco nuk ka kuptim pa kontradikta dhe zhurmë mediale....

24 January, 2014Lexo më shumë

I pari ishte Dali

Salvador Dali e shndërroi promovimin e vetvetes në art, duke e hapur shtegun për të gjithë artistët të cilët që prej atëherë u bënë ikona të pop kulturës. ...

23 January, 2014Lexo më shumë

Jeta ime… në Wikipedia

Mick Jagger nuk do të shkruajë memoare. Të gjithë të interesuarve për jetën e tij u sugjeron të klikojnë në Wikipedia. Tash është duke xhiruar film biografik për James Brown....

22 January, 2014Lexo më shumë

Dokumentar Babait

Robert De Niro është bërë djalë i mirë. Ka realizuar një dokumentar për babanë e tij homoseksual, Robert De Niro Sr., i cili ishte piktor i njohur në vitet 1940 dhe 1950. ...

21 January, 2014Lexo më shumë

Simfonia e Kthimit

Pas një dekade, George Michael do të publikojë album të ri. Symphonica përmban këngë të reja dhe të vjetra, të tijat dhe të të tjerëve. ...

20 January, 2014Lexo më shumë

Një Botë me Anime

Anime – term i krijuar në mesin e shekullit të kaluar, është fjala më me të cilën nënkuptohen animacionet japoneze. Sipas Jonathan Clements, “Anime nuk është zhanër. Është medium”. Dhe ky është fakti kryesor që e bën të jetë jashtëzakonisht i llojllojshëm. Libri Anime: A History bazohet në doktoraturën e Clements dhe është tentimi i […]...

19 January, 2014Lexo më shumë

Flaka Filmike e Janarit

American Hustle u zgjodh Filmi më i Mirë në SAG, kurse heroi i Breaking Bad tregoi se dikur kishte punuar si hamall. Blanchett dhe McConaughey sërish u vlerësuan më të mirët....

19 January, 2014Lexo më shumë

Kulturë e Gjallë

15 mijë letonë qëndruan stoikisht në temperatura të ulëta në Riga për ta krijuar “Zinxhirin e Libërdashësve”, të gjatë 2 kilometra. Ata bënë bartjen e librave dorë më dorë nga ndërtesa e vjetër e Bibliotekës Kombëtare në atë të re....

18 January, 2014Lexo më shumë

Prezantohen nominimet për Oscar

Janë prezantuar sot të gjitha nominimet për edicionin e 86’të të Academy Awards, më mirë i njohur me emrin Oscar, i cili do të mbahet më 2 mars në ‘Dolby Theatre’ të Hollywoodit, California. Për t’i prezantuar nominimet, i pranishëm ishte edhe Chris Hemsworth, aktor i njohur për publikun, pasi e mbuloi rolin e Thor. […]...

16 January, 2014Lexo më shumë

Roli dytësor i grave në Hollywood

Diskriminimi gjinor në industrinë filmike amerikane është i thellë. Në Top 250 filmat e vitit 2013, vetëm 6 për qind e regjisorëve janë gra....

15 January, 2014Lexo më shumë

Mashtrimi Estetik

Filmat e mirë të shtyjnë t'ua besosh ngjarjen. Efektet vizuale ndikojnë në rritjen e kualitetit të përjetimit filmik. The Wolf of Wall Street është një shembull i tillë....

13 January, 2014Lexo më shumë

Pritjet e Arta

Çmimet Golden Globe zakonisht konsiderohen si indikatorë për Oscar. Prandaj, “12 Years a Slave”, “American Hustle”, Blanchett, DiCaprio, McConaughey, Cuaron, U2, mund ta presin të qetë ceremoninë hollywoodiane më 2 mars 2014. ...

13 January, 2014Lexo më shumë

12 Years a Slave

Njëri nga tregimet për egërsinë njerëzore....

12 January, 2014Lexo më shumë

Poeti Revolucionar

Fillimisht ishte pjesë e Gjeneratës Beat, së bashku me poetët Allen Ginsberg dhe Jack Kerouac. Pastaj u shndërrua në avokat të Lëvizjes separatiste militante të zezakëve. U konvertua në Islam. Poeti aktivist amerikan Amiri Baraka ka vdekur në moshën 79 vjeçare...

10 January, 2014Lexo më shumë

Epoka e Ekstremeve

Industria muzikore britanike do ta kujtojë vitin 2013 si vit të paradoksit. Dy formatet më të skajshme – pllakat e gramafonit dhe shërbimet muzikore online – shënuan rritje historike....

7 January, 2014Lexo më shumë

Dëgjojeni Springsteen’in

High Hopes, albumi i 18’të i Bruce Springsteen, do të dalë në shitje më 14 janar. Por, lexuesit e Lajmi.net nuk kanë nevojë të presin edhe një javë. Ata mund ta dëgjojnë që tash këtë album të mrekullueshëm....

6 January, 2014Lexo më shumë

Isharetet për Oscar

Vëllezërit Coen kanë arsye ta presin me shpresë ndarjen e sivjetme të Çmimeve Oscar. Filmi i tyre, Inside Llewyn Davis, është shpallur më i miri në vitin 2013, nga Shoqata e Kritikëve Filmikë Amerikanë....

5 January, 2014Lexo më shumë

Filmi n’2013

Çfarë kemi shikuar sivjet?...

29 December, 2013Lexo më shumë

Libri n’2013

Librat më të vlerësuar të vitit 2013…   AMAZON Përzgjedhja editoriale 1. The Goldfinch – Donna Tartt 2. And the Mountains Echoed – Khaled Hosseini 3. Thank You for Your Service – David Finkel 4. Life After Life – Kate Atkinson 5. Pilgrim’s Wilderness: A True Story of Faith and Madness on the Alaska Frontier […]...

29 December, 2013Lexo më shumë

Arti n’2013

Lajmi.net ditëve në vijim do t’i paraqesë top listat e autoriteteve më të respektuara globale për vlerësimin e librave, albumeve dhe filmave që janë krijuar gjatë vitit 2013. Me disa do të pajtoheni, disa tjera do t’i kundërshtoni. ...

29 December, 2013Lexo më shumë

Muzika n’2013

Çfarë kemi dëgjuar sivjet?...

29 December, 2013Lexo më shumë

Statusi: Recycle Bin

Në gjuhën e teknologjisë: si politikë, si shoqëri, jemi në atë formatin analog, të stërvjetëruar. Na duhet një politikë dhe një shoqëri HD për fillim, për të dalë pastaj në 3D. ...

28 December, 2013Lexo më shumë

Ikja e Njeriut Jose

Strip artisti i famshëm, Jose Ortiz, të cilin stripdashësit kosovarë e kanë njohur përmes krijimeve Hombre, Tarzan dhe Tex Willer, ka vdekur në moshën 82 vjeçare....

26 December, 2013Lexo më shumë

Kartolinat Kontemporane

Shtatë artistë të famshëm kontemporanë kanë dizajnuar kartolina për Krishtlindje. Natyrisht, nuk janë të ngjashme me ato që i blini në librari apo qendra tregtare....

25 December, 2013Lexo më shumë

Kartolina Muzikore e Krishtlindjeve

Ndonëse atmosfera e përgjithshme, përfshirë edhe këngët, shpesh ndërlidhet me klishe dhe kiç, as emrat më të famshëm të rockut nuk kanë qenë imunë ndaj përfshirjes në këtë valle festive. ...

24 December, 2013Lexo më shumë

Maestro në Parajsën e Kinemasë

Mimmo Pintacuda, operatori i kinemasë së vogël lokale, i cili ishte modeli inspirues për dramën italiane Cinema Paradiso, ka vdekur në moshën 86 vjeçare, në shtëpinë e tij në Aspra, një fshat i vogël afër Palermos në Sicili....

23 December, 2013Lexo më shumë

Shkolla e Jetës

Më 9 tetor 2012, dy talibanë të armatosur e ndalën autobusin e shkollës me të cilin nxënëset nga Lugina Swat në Pakistan po ktheheshin në shtëpi. Njëri prej tyre hyri brenda dhe pyeti: “Kush është Malala?”. I Am Malala (Unë jam Malala) është memoar i vajzës së guximshme e cila u bë simbol global i […]...

22 December, 2013Lexo më shumë

American Hustle

Mjeshtrit e Mashtrimeve....

22 December, 2013Lexo më shumë

Kohë Haverash

Lajm fantastik për të gjithë haverat e Haverave. Episodi i ri i serialit antologjik Only Fools And Horses, pritet të shfaqet në marsin e vitit të ardhshëm. Del Boy dhe Rodney, me shumë gjasa, do të rikthehen në ekran....

22 December, 2013Lexo më shumë

Rebecca Ferguson – Freedom

Sinqeriteti Akustik i Lirisë....

22 December, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

Kim Jung, bëhet pjesë e batutave
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Urban Basketball
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bow Master Japan