Kulturë/Arte – Page 29 – Lajmi.net

Aktuale

Vdes aktori Bob Hoskins

Aktori Bob Hoskins ka vdekur nga Pneumonia në moshën 71 vjeçare pasi ka hequr dorë nga aktrimi pas diagnostifikimin me sëmundjen e Parkinsonit....

30 April, 2014Lexo më shumë

‘The Other Woman’ filmi më i shikuar në Amerikë për këtë javë

Filmi i femrave ‘The Other Woman’ kalon këtë javë filmin aksion ‘Captain America 2’ me shikueshmëri, fiton 24.7 milionë në javën e parë....

29 April, 2014Lexo më shumë

‘Happy’ edhe nga Prishtina

Epidemia e këngës ‘Happy’ nga Pharrell ka vërshuar botën, tani do të xhirohet edhe në Prishtinë këtë fundjavë, ku mund të merrni pjesë edhe ju....

25 April, 2014Lexo më shumë

Partia e Fortë organizon mbrëmje \”gala\” në Teatrin Oda

PF ka organizuar një mbrëmje festive për qytetarët e Kosovës. Për hir të kësaj mbrëmje, pjesëtar të kësaj Partie ditën e sotshme e kanë quajtur \"ditë speciale\". Do të ketë edhe artistë të ndryshëm. Mësohet se fondet e mbledhura nga kjo mbrëmje festive do të përdoren për çertifikimin e partisë në zgjedhjet parlamentare....

20 April, 2014Lexo më shumë

Partia e Fortë e quan Teatrin Kombëtar “Kadri Veseli”

Partia e Fortë ka gjetur edhe një rast për të satirizuar me përzgjedhjen e drejtorit të ri të Teatrit Kombëtar të Prishtinës....

19 April, 2014Lexo më shumë

Vepra e Podrimës vjen në frëngjisht me “Viatique”

Në kuadër të Javës së Bibliotekës, poezia e Ali Podrimës ka ardhur në gjuhën frënge, e titulluar “Viatique”. Sali Bashota, profesor në UP, ka deklaruar se Ali Podrimja është poet që e ka krijuar teorinë e krijimit dhe shkrimit të tij....

16 April, 2014Lexo më shumë

Mbi 60 filma do të shfaqen sivjet në PriFest

Këtë vit Festivali i filmit i Prishtinës premton një kënaqësi të madhe për adhuruesit e filmit. PriFest do të prezantojë rreth 60 filma, më shumë sesa çdo vit tjetër dhe ata do të ndahen në 7 programe të ndryshme. ...

15 April, 2014Lexo më shumë

Ilir Blakçori fiton çmimin e artë për veprën “Heroinat”

Ideatori dhe krijuesi i veprës “Heroinat”, Ilir Blakçori është shpallur fitues i çmimit të artë i “A' Design Award and Competition” në Milano....

14 April, 2014Lexo më shumë

Teatri i Pejës nuk i paguan borxhet ndaj artistëve

Teatri i “Istref Begolli” në Pejë, është në hall me borxhe ndaj regjisorëve qysh nga viti i kaluar. Shfaqja “Nata e Helverit”, nga regjisori Ben Apolloni, nuk është paguar akoma që nga 30 qershori i vitit të kaluar, kur është dhënë premierë në këtë teatër....

13 April, 2014Lexo më shumë

Mulliqi shfaq “balerinat energjike” në Rumani

Skulptori nga Kosova, Luan Mulliqi ka hapur ekspozitën e tij në Galerinë Triada të qytetit Timishoara në Rumani. Prezantimi i 20 skulpturave në bronz ka zgjuar interesim tek shumë artdashës dhe media rumune....

6 April, 2014Lexo më shumë

‘The Wedding Tape’ filmi kosovar prekës e njëkohësisht komik

‘The Wedding Tape’ (Kaseta e Dasmës) është film i shkurtër që tregon jetën e një të riu që me çdo kusht do të shkojë në Gjermani e për këtë duhet të sakrifikojë familjen, të ardhurat dhe dashurinë....

3 April, 2014Lexo më shumë

‘Frozen’ filmi i animuar më i suksesshëm i të gjitha kohëve

Filmi super i suksesshëm i kompanisë ‘Disney’ tani është filmi i animuar me fitim më të madh në arkën filmike në gjithë botën....

31 March, 2014Lexo më shumë

“Population Boom” – Skenari i një katastrofe

7 miliardë njerëz në botë. Burime në zhdukje, male me mbeturina toksike, uri, varfëri. Të gjitha pasojë e mbipopullimit? Kjo tezë zhvleftësohet si një pretekst në filmin \"Population Boom\" të dokumentaristit Werner Boote....

28 March, 2014Lexo më shumë

Ndërron jetë aktori amerikan

Aktori amerikan mjaft i njohur, i cili ka luajtur disa role në shumë filma, James Rebhorn, ka ndërruar jetë në moshën 65 vjeçare....

24 March, 2014Lexo më shumë

Fjala OK feston ditëlindjen e 175-të

Kjo fjalë, për herë të parë në shtyp është paraqitur në \"Boston Morning Post\", në vitin 1839, transmeton AFP....

22 March, 2014Lexo më shumë

Shpjegohet përfundimi i serialit “The Lost”

Pas spekulimeve të shumta dhe pas katër vjetësh të përfundimit të serialit të njohur \"The Lost\", producentët e saj, Damon Lindelof dhe Carlton Cuse kanë vendosur ta shpjegojnë fundin e tij....

19 March, 2014Lexo më shumë

Metallica me këngë të re

\"Është treguese për gjendjen e tanishme të kokës tonë kreative,\" thotë Lars Ulrich për magazinën Rolling Stone....

17 March, 2014Lexo më shumë

Genc Salihu na fton në skijim ‘Ditë e Natë’

Genci dhe Bloody Foreigners sjellin borën që na ka munguar këtë dimër, në këngën e re të realizuar me dy videoklipe. Kënga quhet ‘Eja në Skijim’ dhe është edhe një nga ato këngët karakteristike të Gencit. Këngës i janë realizuar dy klipe, të ndryshme por me personazhe të njejtë. Klipet poashtu janë shumë karakteristike, me […]...

12 March, 2014Lexo më shumë

U2 vijnë sivjet me album

Nuk keni arsye të mërziteni. Lajmi për shtyrjen e publikimit të albumit më të ri të U2 ishte i pavërtetë. Atë do të mund ta dëgjojmë gjatë vitit 2014....

10 March, 2014Lexo më shumë

Oriana Fallaci: Penelopa në luftë

Dashuria e njëanshme nuk mjafton. Dashuria është dialog dhe jo monolog....

7 March, 2014Lexo më shumë

Mirë se vjen, Morrissey

Morrissey do të vijë gjatë verës, në fund të qershorit ose fillim të korrikut, me albumin e tij të dhjetë. Tashmë ia ka vënë emrin dhe ai quhet 'World Peace Is None of Your Business'....

7 March, 2014Lexo më shumë

TROJA gati albumin e ri

‘Incizimet janë gati në përfundim, kështu që albumit edhe pakëz kohë i ka mbetë deri në përfundim’ kanë shkruar Troja në faqen e tyre zyrtare në Facebook, duke mos caktuar ndonjë datë dhe duke lënë fansat në pritje. Troja poashtu do të sjellin edhe videoklip, të cilin nuk e dinë se kur do ta lansojnë, […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

DiCaprio kur u shpall Oscar

Megjithëse thuhet që Leo është shprehur se nuk i bën shumë përshtypje tanimë fitimi i Oscar, nuk mund ta mendojmë ndryshe momentin kur ai e humbi atë, përsëri. Më poshtë, shihni një përmbledhje me foto të asaj se si e priti Leo ndarjen e çmimit të aktorit më të mirë për Oscar. 1. Momenti kur […]...

3 March, 2014Lexo më shumë

Mbretëreshat e Oscar’it 2014

Tepihu i kuq ka përfshrë arritjen e yjeve me shumë glamur, intervistat dhe rënien e Jennifer Lawrence që bëri gjiron e botës. Pavarësisht të gjithave, sytë ishin në dukjen e yjeve, se çfarë, kë dhe si ata ishin veshur. Me Dior, Gucci, Lanvin, Oscar De La Renta, Elie Saab… këto janë yjet që vodhën sytë dhe […]...

3 March, 2014Lexo më shumë

Gravity me 7 çmime, 12 Years a Slave filmi më i mirë, Leo pa Oscar

Leonardo DiCaprios i duhet të presë të paktën edhe një vit për të fituar çmimin e shumëpritur Oscar. Si duket, edhe në 2014'tën do vazhdojnë shakatë në faqet satirike e rrjetet sociale për të....

3 March, 2014Lexo më shumë

Pikturat me ëmbëlsira

Artisti Will Cotton ka një formë të veçantë të të bërit art. Shumica e punëve të tij janë piktura të bëra nga ëmbëlsirat. Ai mëton të eksplorojë lakminë, bukurinë dhe dëshirën. Për më shumë, shikoni fotografitë brenda....

28 February, 2014Lexo më shumë

Adios, Paco

Paco de Lucia, legjenda e kitarës, e cila ndihmoi në promovimin e flamengos në audiencën globale, ka ndërruar jetë në Meksikë, pas një sulmi në zemër, në moshën 66 vjeçare, kanë njoftuar zyrtarët andaluzianë të mërkurën. I lindur si Francisco Sanchez Gomez, gjiganti i flamengos është njohur me modernizimin e muzikës tradicionale spanjolle ‘gypsy’, me […]...

26 February, 2014Lexo më shumë

Befasisht, Coldplay

Coldplay kanë publikuar këngën e tyre më të re, bashkë me spotin, “Midnight”. Kësaj radhe, vijnë ashtu siç nuk i kemi dëgjuar më parë. Tingëllojnë si Bon Iver....

25 February, 2014Lexo më shumë

Obama, Beckham e Middleton, portrete nga mbeturinat

Jane Perkins është një artiste unike. Ajo mbledh mbeturinat ngado dhe bën art me to. Jo gjithfarë arti. Nga ato mbeturina, ajo ka rikrijuar fytyrat e më të famshmëve. Për kë bëhet fjalë, shikoni punimet....

24 February, 2014Lexo më shumë

Brenda Shpirtit të Peter Gabriel

The Guardian pyet, Peter Gabriel përgjigjet. Në një intervistë të shkurtër, e cila zbulon atë që ndjen dhe mendon artisti i madh, thotë se fjala më e dashur për të është “PO”. Natyrisht, thotë edhe shumë fjalë të tjera të mëdha. Lexojeni më poshtë. Kur jeni më i lumtur? Kur jam i rrethuar nga familja […]...

20 February, 2014Lexo më shumë

‘Kid A’ i Radiohead si Ushqim

Kyle Hanley, kuzhinier në Detroit Golf Club, ka krijuar një meny të bazuar nga këngët e albumit të vitit 2000 ‘Kid A’, të Radiohead, ndërsa Joseph Allerton, drejtor i ushqimit dhe pijeve, e ka zgjedhur verën dhe koktejet, duke konsideruar se muzika do të konsumohet më shumë se ushqimi, raporton The Huffington Post. Hanley thotë […]...

16 February, 2014Lexo më shumë

Njeriu që krijoi Studimet Kulturore

Sociologu Stuart Hall ishte themelues i disiplinës akademike Studime Kulturore. Intelektuali i fuqishëm britanik bëri punë pioniere në formësimin e debateve kulturore mbi racën, gjininë, mediat dhe identitetin. Vdiq sot, në moshën 82 vjeçare....

10 February, 2014Lexo më shumë

Realizmi Letrar… i Murakamit

Shkrimtari i famshëm i ka nervozuar banorët e një qyteze japoneze. Ata kërkojnë Drejtësi në Letërsi. Në një tregim i ka paraqitur si njerëz të pakulturuar. Shkaku madhor: bishtat e cigareve. ...

9 February, 2014Lexo më shumë

Lamtumira me këngë dhe duartrokitje

Miq, kolegë dhe personalitetet më të larta të politikës, si dhe shumë qytetarë,  i kanë dhënë lamtumirën e fundit mbretëreshës së muzikës shqiptare Vaçe Zela, e cila ndërroi jetë në Basel të Zvicrës në moshën 75 vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë. Në ambientet e jashtme të TKOB ishte instaluar fonia ku gjatë gjithë kohës kumbonin […]...

8 February, 2014Lexo më shumë

Amaneti në vend

Artistja e Madhe Shqiptare, Vaçe Zela, kishte lënë amanet që para se të vdiste të kthehej në Kosovë. Kjo dëshirë iu përmbush, pasi që trupi i saj i pajetë erdhi në Aeroportin e Prishtinës. Nexhmije Pagarusha thotë se kurrë s’ka parë dikë të shkëlqejë si Vaçja....

7 February, 2014Lexo më shumë

Ku kanë përfunduar fëmijët e filmave horror?

Ju ndoshta i keni në mendje ende pamjet e filmave horror, me protagonistë fëmijët e ‘frikshëm’. Ku kanë përfunduar motrat Grady që kanë terrorizuar në filmin e Stanley Kubrick, Shining? Lisa e Louise Burns e kanë lënë botën e spektaklin: e para ishte diplomuar në Literaturë, ndërsa e dyta është biologe. Po vogëlushja Regan, protagoniste […]...

6 February, 2014Lexo më shumë

Dashuritë që lindën në xhirime

Dashuri të pavdekshme, flirtime dhe intriga: gjatë xhirimeve shihen të gjitha llojet e dashurisë dhe gjëja e vetme e qartë se, derisa ata kalojnë orë të tëra së bashku duke xhiruar skena, mund të ndizen shkëndija të dashurisë. Kjo është ekzakt ajo që ju ka ndodhur shumë aktorëve, të cilët janë goditur në zemër pikërisht […]...

5 February, 2014Lexo më shumë

Jeta pas Letërsisë

Shkrimtari i famshëm Philip Roth nuk e ka ndërmend t’i kthehet shkrimit. Në moshën 80 vjeçare ai ka zbuluar se mund të jetosh edhe pa letërsi. Dhe të jesh i lumtur....

2 February, 2014Lexo më shumë

Roli i Fundit

Philip Seymour Hoffman njihej për rolet e mrekullueshme dytësore. Ndonëse Çmimin Oscar e fitoi për rolin kryesor - në Capote. Vdiq të dielën. Nga mbidoza e heroinës. Ishte 46 vjeçar....

2 February, 2014Lexo më shumë

Ngjyra e Kuqe duhet

Javën e ardhshme, Sotheby's dhe Christie's do të ofrojnë vepra nga Picasso, Van Gogh, Magritte, Monet, Warhol, Freud, Richter... Në këto vepra do të dominojë ngjyra e kuqe, e cila përveç Adrian Gaxhës, duket se iu pëlqen edhe koleksionuesve aziatikë....

1 February, 2014Lexo më shumë

Krimi ndaj ‘Degjenerimit’

Adolf Hitler kishte kritere të çuditshme artistike. Me urdhrin e tij, 16.000 vepra ishin larguar nga muzetë dhe galeritë gjermane. Arsyeja zyrtare – “Degjenerimi”. ...

29 January, 2014Lexo më shumë

Puthja Franceze e Robotëve Muzikorë

Triumfuan në Grammy. U lavdëruan globalisht. U injoruan nga kritika në Francë. U imituan nga Presidenti Hollande. Të këtillë janë Daft Punk....

28 January, 2014Lexo më shumë

Daft Punk triumfon në ‘Grammy 2014’

Ajo ishte bërë hit në mbarë botën dhe s’mund të shkonte ndryshe. Projekti i Daft Punk, në bashkëpunim me Pharrell Williams, i quajtur ‘Get Lucky’, është zgjedhur kënga më e mirë e vitit, në edicionin e 56’të të ‘Grammy Awards 2014’, të mbajtur mbrëmë në palestrën ‘Staples Center’ të Los Angelesit. Duo franceze, ‘padron’ i […]...

27 January, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play Bubble Trouble
  • Play Urban Basketball
  • Play Stealth Sniper