Kulturë/Arte – Page 2 – Lajmi.net

Aktuale

Rama kujton Nikolla Lakon, mësuesin nga Korça (Foto)

Kryeministri Edi Rama, në rubrikën e tij Amarcord në facebook, përkujtoi të dielën publicistin dhe eruditin e madh, Nikolla Lako, nxënës dhe më pas mësues në Mësonjëtoren e Korçës....

6 March, 2017Lexo më shumë

“Bloodlands”, filmi i parë horror shqiptar, pas Skocisë në Portugali

“Bloodlands” i pari film horror shqiptar është shfaqur premierë në “Frightfilm”, një festival dedikuar filmave të frikshëm, raporton ATSH. Ky film i është xhiruar në Shqipëri në tetor të vitit 2014 nga produksioni australian “Kastlefilms”....

6 March, 2017Lexo më shumë

Revista Leka, shtator-tetor 1944: Me shka do të merret nji vajzë moderne?

Portreti i një zonjushe moderne të fillimviteve 1940, mund të duket shumë larg portretizimit të sotëm mbi modernitetin. Por, është e sigurt se vlerat morale që përçon në thelb ky koncept janë të pakohë....

6 March, 2017Lexo më shumë

Kosova dhe Shqipëria nënshkruajnë Kalendarin e Përbashkët Kulturor

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, dhe ministrja e Kulturës së Republikës së Shqipërisë, Mirela Kumbaro- Furxhi, nënshkruan sot në Prishtinë Protokollin e Bashkëpunimit në fushën e kulturës ndërmjet dy shteteve. ...

3 March, 2017Lexo më shumë

Mediet e Australisë raportojnë për restaurantin “Ku De Ta” të arkitektit shqiptar

Arkitekti Rama ka treguar për mediet australiane se pasuria më e madhe e projektit ka qenë pamja nga lumi Sëan River” dhe të vendosurit e 220 ulëseve për klientët të cilët do të kenë mundësinë që të pinë gjersa kanë pamjen e qytetit, rrugës dhe ishullit Heirisson, përcjellë KultPlus. ...

3 March, 2017Lexo më shumë

Magjia e leximit përmes fotografive

Fotografi i njohur britanik Steve McCurry ka realizuar së fundmi një libër me fotografi të mrekullueshme, të cilat shfaqin magjinë e leximit....

3 March, 2017Lexo më shumë

Krasniqi: Dita e shkrimtarëve përkujton gjendjen e tyre të keqe, nuk festohet

Muaji mars shënon disa ditë të veçanta. E sot, është Dita Ndërkombëtare e Shkrimtarëve....

3 March, 2017Lexo më shumë

250 mijë euro për ndërtimin e Qendrës Rinore në Klinë

Kryetari i Komunës së Klinës, Sokol Bashota, ka nënshkruar sot memorandum bashkëpunimi me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, për ndërtimin e Qendrës Rinore në Klinë....

2 March, 2017Lexo më shumë

Val Maloku do të jetë i pranishëm në premierën botërore të “The Zookeepers Wife” në Poloni (VIDEO)

Val Maloku, aktori kosovar që ka nis një sukses të hovshëm në botën e filmit, do të jetë i pranishëm në premierën botërore të filmit artistik “The Zookeepers Wife” që do të jetë më 7 mars në Poloni....

2 March, 2017Lexo më shumë

Filmi kosovar ‘Babai’ do të shfaqet në Beograd

Në film luajnë Adriana Matoshi, Val Maloku, Xhevdet Jashari, Astrit Kabashi e aktorë të tjerë....

1 March, 2017Lexo më shumë

Suksesi i filmit ‘Home’ përmendet në Këshillin e Sigurimit të OKB-së

Filmi i shkurtër ‘HOME’ është produksioni i parë kosovar që fiton çmimin prestigjioz BAFTA në kategorinë e filmave të shkurtër, dhe krahas regjisorit Daniel Mulloy dhe producentëve britanik Afolabi Kuti dhe Scott O’Donnell, trofeun BAFTA e morri edhe producenti kosovar Shpat Deda. ...

1 March, 2017Lexo më shumë

QKK hapë konkurs për projekte filmike

Qendra Kinematografike e Kosovës ka hapur konkursin për mbështetje të projekteve filmike për vitin 2017....

1 March, 2017Lexo më shumë

“Kërcënimi i mbuluar”, shqiptarja me libër kundër islamit politik dhe mbulesës së gruas

Vetë Zana Ramadani është rritur në një familje myslimane (shqiptare nga Maqedonia) dhe ka ardhur në Gjermani si vajzë e vogël 7 vjeçare. Ajo e ka ndjerë në lëkurën e vet forcën (dhunën) e së ëmës dhe e ka vënë atë në fokus të librit të saj. ...

1 March, 2017Lexo më shumë

Starton programi ‘Trashëgimia e Kujtesës në Kosovë’

Faza e parë e këtij programi konsiston në publikimin e botimit “Trashëgimia e Kujtesës në Kosovë: Konteksti i përgjithshëm; Ver. 1.0” përgaditur nga z. Shkëlzen Gashi dhe lansimin e platformës online www.kovovomemory.org. Ceremonia promovuese e këtyre produkteve do të organizohet me 07 mars 2017, në MIQT Pub në Prishtinë, prej orës 14.00. ...

28 February, 2017Lexo më shumë

Të famshmit që njihen edhe për një aspekt tjetër (Video)

Këngëtarë e aktorë, këto figura të famshme botërore, njihen edge për një aspekt tjetër në botën e artit....

27 February, 2017Lexo më shumë

7 vjeçari shqiptar që ngriti publikun e Belgjikës në këmbë (Video)

Të gjithë gëzohemi kur një shqiptar korr sukses në audiencën botërore, sidomos kur është i ri në moshë. ...

27 February, 2017Lexo më shumë

Përvjetori i botimit të “Alfabetares së gjuhës shqipe”

Duke shfletuar kalendarin historik, më 27 shkurt kujtojmë përvjetorin e botimit në Stamboll të “Alfabetares së gjuhës shqipe” të vitit 1897. Për ta kuptuar rëndësinë e këtij botimi, duhet të kthehemi pas në kohë e në histori....

27 February, 2017Lexo më shumë

Papagalli që imiton Rihanen bëhet hit në internet (Video)

Një papagall është bërë hit në rrjetet sociale, pasi videoja ku shfaqet ai duke e imituar Rihanen në këngën e Eminem është shpërndarë me të madhe....

25 February, 2017Lexo më shumë

Të dielën mbahet ekspozita për ushqimin dhe korrupsionin

Si do të shijonte hamburgeri i përgatitur nga receta që përdor shënimet si: 919 raste korruptive, 386 arrestime si rezultat? Këtë mund ta kuptoni të dielen, më 26 shkurt, në ambientet e lokalit “Papirun”, në Prishtinë, ku do të prezantohet ekspozita/degustimi me 5-6 lloje të ushqimeve të përgatitura gjatë punëtorisë dy ditore “Data Cuisine”, të organizuar nga projekti anti-korrupsion i UNDP-së. Veçoria e këtyre ushqimeve është se të gjitha janë përgatitur nga receta që kanë përdorur shënimet dhe statistikat mbi korrupsionin në vend....

25 February, 2017Lexo më shumë

Kosova, pjesë e dokumentarit ‘Jugosllavia iluzion’ (VIDEO)

Dokumentari është realizuar nga ARTE F në Francë, me regjisor Vincent De Cointet. ...

22 February, 2017Lexo më shumë

Sot prezantohet shpërblimi i filmit ‘Home’ me çmimin prestigjioz BAFTA

Sot do të prezantohet shpërblimi i filmit të shkurtër HOME me çmimin prestigjioz BAFTA në kategorinë e filmave të shkurtër. ...

22 February, 2017Lexo më shumë

Përfundojnë xhirimet e filmit të shkurtër ‘Drita’

Filmi ‘Drita’ me skenar nga Armend Smajli, regji nga Rita Krasniqi dhe producent Armend Smajli, ka filluar xhirimet në fillim të muajit shkurt dhe kanë përfunduar dje, me datë 20 shkurt 2017. Ky film është xhiruar në Prishtinë dhe Mitrovicë dhe faza e pasprodhimit është paraparë të ndodhë gjatë muajit prill dhe maj 2017....

21 February, 2017Lexo më shumë

Kosova anëtarësohet në një mekanizëm ndërkombëtar kulturor

Kosova anëtarësohet edhe në një mekanizëm ndërkombëtar kulturor. Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka marrë konfirmimin për anëtarësim në Federatën Ndërkombëtare të Këshillave të Arteve dhe Agjencive të Kulturës (IFACCA) i cili është rrjet global i këshillave të artit dhe ministrive të kulturës, me organizatat anëtare në mbi 70 vende....

21 February, 2017Lexo më shumë

21 shkurti ndër vite

Ngjarjet që kanë ndodhur ndër vite më 21 shkurt....

21 February, 2017Lexo më shumë

Sot promovohet monografia ‘Ditët e Shën Terezës’

Monografia ‘Ditët e Shën Terezës’ sot do të promovohet në Shtëpinë përkujtimore të Nënës Terezë në Shkup, përcjell Telegrafi Maqedoni....

21 February, 2017Lexo më shumë

20 shkurti, rënia e bustit të Enver Hoxhës (Video)

Në këtë video mund të shihni në rrëzimin e bustit të diktatorit Enver Hoxha ...

20 February, 2017Lexo më shumë

MI nënshkruan Memorandum për financimin e projekteve infrastrukturore në Prizren

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku dhe kryetari i Komunës së Prizrenit, Ramadan Muja, nënshkruan Memorandumin e mirëkuptimit për financimin e projekteve infrastrukturore në komunën e Prizrenit....

20 February, 2017Lexo më shumë

Filmi “Etjet e Kosovës” që prezantoi atë si shtet që në 2005

Etjet e Kosovës në Palm Beach Festival, flet shqip në Florida. Ndërsa në Vjenë vijonin bisedimet për statusin final, Kosova prezantohet si shtet në një nga festivalet më të rëndësishëm të filmit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. ...

19 February, 2017Lexo më shumë

Upss: Jo gjithmonë shkon si duan, ja reagimet e këngëtarëve kur ‘dështojnë’ në skenë (Video)

Momente të veçanta ‘dështimi’ kanë përjetuar secili prej këngëtarëve të famshëm në skenën botërore....

18 February, 2017Lexo më shumë

Komuna e Prishtinës me program të pasur kulturor në shënimin e përvjetorit të Pavarësisë së Kosovës

Ky program nis nga data 16 shkurt, në bibliotekën “Hivzi Sylejmani”, në ora 11:00, ku fillimisht do të bëhet Ceremonia e Pranim dorëzimit të Librave – donacion nga ASHAK, pas kësaj në program vazhdon me një këngë për fëmijë duke vazhduar tek Ars Albanica Shyqeri Nimani, Muhamer Ibrahimi dizajner i Flamurit, Karvani i Shkrimtarëve, Studio Mjellmat e deri tek grupi “Xixëllonjat” ku do t’i këndojnë këngët “Lulëkuqja” dhe “Pavarësia” me fillim nga ora 12:25....

15 February, 2017Lexo më shumë

Jep dorëheqje i gjithë stafi organizues i Eurovizionit

Festivali me i madh i muzikës ne Evropë, Eurovision, ka pësuar goditje te rëndë pasi 21 anëtaret e ekipit organizativ dhanë dorëheqje....

15 February, 2017Lexo më shumë

Prezantohen dy libra të rinj të autorëve shqiptarë të Austrisë

Krijuesit shqiptarë nga Austria sjellin para lexuesve dy vepra të reja: Antologjinë "Illyricum" dhe përmbledhjen "Malli i pashtershëm" nga Mair Istrefi...

15 February, 2017Lexo më shumë

Eqrem Bashës i ndahet çmimi “Azem Shkreli”

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, pas vlerësimit të Jurisë Profesionale, ka nënshkruar vendimet për laureatët për vitin 2016, për Çmimin Kombëtar Letrar për Vepër Jetësore “Azem Shkreli” dhe Çmimet Vjetore për letërsi....

15 February, 2017Lexo më shumë

Ansambli ‘Shota’ me koncert festiv për ditën e Pavarësisë së Kosovës

Koncerti do të jetë shumë i pasur me këngë e valle dhe do të vijë nën udhëheqjen artistike të Ylber Asllanaj, shkruan KultPlus. ...

15 February, 2017Lexo më shumë

Grammys 2017, Adele rrëmben të gjitha çmimet – Lista e plotë (Video)

Ishte një luftë mes Adele dhe Beyonce, por Adele është fituesja bindëse. ...

13 February, 2017Lexo më shumë

Filmi i metrazhit të shkurtë “Home”, fiton në festivalin e filmit “BAFTA”

Filmi "Home" me produksion kosovaro-anglez, ka fituar në festivalin e filmit "BAFTA" si filmi më i mirë i metrazhit të shkurtë....

13 February, 2017Lexo më shumë

Ky është traileri i filmit ‘Home’ i cili fitoi sonte në BAFTA (Video)

Daniel Mulloy ka fituar edhe një BAFTA vite më parë, në vitin 2006, me filmin “Antonios Breakfast”....

12 February, 2017Lexo më shumë

Filmi kosovar ‘Home’ merr çmim në BAFTA

Ka ndodhur para pak minutave. Filmi kosovaro-anglez “Home” ka marrë çmimin për filmin më të mirë të shkurtër britanik....

12 February, 2017Lexo më shumë

U hap muzeu i Muhamedit a.s. në Shkup (Video)

Përmes një muzeu të lëvizshëm,u prezantua për herë të parë në Shkup jeta e Muhamedit Alejhi Selam, nën organizimin e forumit Rinor Islam. Projekti i docentit Esmir Haliloviq, është i pari në botë i cili është i lëvizshëm dhe që ka mundësi të dërgohet në të gjitha vendet, ndërsa deri më tani është vizituar nga 38 mijë vizitorë....

12 February, 2017Lexo më shumë

Para dhe pas, do të mahniteni nga efektet speciale në filmat (Foto)

Kur ne shohim një film në ditët e sotme, mahnitemi nga pamjet por shpesh harrojmë se një pjesë e madhe e skenave të tyre janë të punuar në kompjuter...

11 February, 2017Lexo më shumë

Artistët shqiptarë shpalosin punën e tyre në Gjermani

Artistë shqiptarë do të prezantojnë punën dhe talentin e tyre në Köln të Gjermanisë, shkruan KultPlus. ...

10 February, 2017Lexo më shumë

Ermal Meta fiton çmim në Festivalin e Sanremos

Kantautori shqiptar, Ermal Meta, fitoi çmimin “Cover 2017” në Festivalin e Muzikës Italiane “Sanremo 2017”....

10 February, 2017Lexo më shumë

Fati mizor i shkrimtares së parë shqiptare: Në 33 vjet izolim punoi si kafshë për një copë bukë

Ishte viti i ri. 1 janar 1977. Në një dhomë të varfër, në barakën e saj, në një skaj të mjerë të Shqipërisë, i denjë për një vend vuajtjeje internimi, Musine Kokalari është në prag të pensionit, e shkatërruar nga puna dërrmuese, e zhgënjyer nga realiteti ku ishte zhytur atdheu i saj, me plagë të pashlyera të dhimbjeve e humbjeve familjare, e izoluar dhe e rrethuar me spiunë e njerëz të Sigurimit, por me forcën dhe aftësinë për të ngritur përreth vetes botën e saj të përkorë me dritën e diturisë, kulturës dhe mësimeve të shkollës së saj, Rilindjes…...

10 February, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Trudeau ndihmon një të ri me karrocë (Foto)
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play Supercar Showdown
  • Play Bike Rivals
  • Play Zombie Big Trouble