Music – Lajmi.net

Aktuale

Filarmonia e Kosovës gati për koncertin në Romë, ja detajet

Drejtuesit e Filarmonisë së Kosovës, sot në një konferencë për media kanë njoftuar për detajet e koncertit që do të mbahet në Romë të Italisë për nder të humanistes shqiptare, Nënë Tereza....

29 August, 2016Lexo më shumë

Një këngë në katër gjuhë të Ballkanit (Video)

Organizata për Trashëgimi pa Kufijë, CHwB, ka publikuar një këngë të realizuar në katër gjuhë të Ballkanit....

2 August, 2016Lexo më shumë

Placido Domingo do ta inaugurojë teatrin “Dubai Opera”

Performanca e tenorit të madh Placido Domingo do të inaugurojë, në fund të gushtit, teatrin “Dubai Opera”....

31 July, 2016Lexo më shumë

Elbenita, sopranoja kosovare që po jeton ëndrrën nëpër teatrot evropiane

Sopranoja kosovare, Elbenita Kajtazi, po jeton ëndrrën e saj duke performuar nëpër teatrot më prestigjioze të Evropës....

3 July, 2016Lexo më shumë

‘ReMusica’ befasoi sërish publikun me muzikë akusmatike

Një mbrëmje e veçantë dhe e pazakontë ishte përgatitur të hënën në kuadër të festivalit ‘ReMusica’. E pazakonta qëndronte së pari në llojin e muzikës akusmatike....

10 May, 2016Lexo më shumë

Rreth 600 artistë marrin pjesë në “Anadrina Jehon”

Në fshatin Dejnë të Komunës së Rahovecit, nesër nis festivali i folklorit “Anadrinia Jehon 2016”, edicioni i 15-të....

10 May, 2016Lexo më shumë

Nesër nis java e xhazit turk në Kosovë

Edicioni i pestë i Turkish Jazz Week (TJW) sivjet për herë të parë organizohet nga Yunus Emre Enstitüsü Qendra Kulturore Turke në Prishtinë. ...

11 April, 2016Lexo më shumë

Violinistët turq motër e vëlla “përplasen” në Prishtinë

Nesër nga ora 20:00 në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë, Festivali DAM prezanton serinë e koncerteve të ashtuquajtur “Përplasje”....

28 March, 2016Lexo më shumë

Sopranoja shqiptare i bënë për spital spektatorët anglez

Sopranoja shqiptare Ermonela Jaho, ka disa javë që performon në Operan Mbretërore të Londrës me “Triptikun” e Puccini-t, në rolin e murgeshës Angelica. ...

17 March, 2016Lexo më shumë

“Rolling Stones”, koncert në Kubë

Grupi legjendar i rokut ”Rolling Stones” do të performojë në Kubë për herë të parë më 25 mars, në një koncert, ku hyrja do të jetë e lirë, në Havanë, njoftoi dje ky grup....

2 March, 2016Lexo më shumë

Zbulohet violina 127-vjeçare e këngëtares Hafize Leskoviku

Një violinë 127-vjeçare e këngëtares së njohur Hafize Leskoviku është objekti më i veçantë që është ekspozuar në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë. Objekti është sjellë në muze për projektin e çelur nga ky institucion që titullohet “Muzeu im”....

1 March, 2016Lexo më shumë

‘Minatori’ mban koncert për ditën e pavarësisë

Me rastin e 8-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, grupi "Minatori", do të mbajë një koncert festiv sonte në sheshin "Skënderbeu" të Shkupit....

16 February, 2016Lexo më shumë

Rita Ora do të performojë në Dubai

Është rikthyer festivali më i madh i muzikës në Dubai. Festivali RedFex DXB është dyditor dhe këtë vit është rikthyer me një tjetër formacion. ...

10 February, 2016Lexo më shumë

Barack Obama duke kënduar me Snoop Dogg (Video)

Gjatë një mbrëmje që është mbajtur në vitin 2013, për nder të muzikantit amerikan Herbie Hancock, reperi Snoop Dogg, kishte qenë surpriza më e bukur për audiencën....

4 February, 2016Lexo më shumë

Muzikë klasike në tavolinë pingpongu (Video)

Festivali ‘Music In The Summer Air’ në Shangai, ka befasuar edhe kësaj radhe audiencën e vet, me performancë të jashtëzakonshme....

4 February, 2016Lexo më shumë

Dua Lipa e ‘çmend’ Londrën (Foto)

Është turneu i saj i parë nëpër disa vende, dhe kësisoj ka ardhur deri te i fundit. Dua Lipa, emri që po ngjitet fuqishëm në skenën botërore, ka përfunduar në Londër turneun e saj të parë....

3 February, 2016Lexo më shumë

Kënga ‘Thriller’ e Michael Jackson e kënduar në 20 versione të ndryshme

Artisti i '10 seconds song' ka zgjedhur këtë herë këngën hit të Michael Jackson 'Thriller' për ta kënduar në 20 versione të ndryshme me rastin e festës së Halloween....

28 October, 2014Lexo më shumë

Engjëll Berisha, laureat i Çmimit Kombëtar për Vepër Jetësore ‘Niketë Dardani’

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka dorëzuar çmimet për fushën e muzikës. Çmimi Kombëtar për Vepër Jetësore ‘Niketë Dardani’ i është dhënë Engjëll Berishës....

17 September, 2014Lexo më shumë

Metallica me këngë të re

\"Është treguese për gjendjen e tanishme të kokës tonë kreative,\" thotë Lars Ulrich për magazinën Rolling Stone....

17 March, 2014Lexo më shumë

Genc Salihu na fton në skijim ‘Ditë e Natë’

Genci dhe Bloody Foreigners sjellin borën që na ka munguar këtë dimër, në këngën e re të realizuar me dy videoklipe. Kënga quhet ‘Eja në Skijim’ dhe është edhe një nga ato këngët karakteristike të Gencit. Këngës i janë realizuar dy klipe, të ndryshme por me personazhe të njejtë. Klipet poashtu janë shumë karakteristike, me […]...

12 March, 2014Lexo më shumë

TROJA gati albumin e ri

‘Incizimet janë gati në përfundim, kështu që albumit edhe pakëz kohë i ka mbetë deri në përfundim’ kanë shkruar Troja në faqen e tyre zyrtare në Facebook, duke mos caktuar ndonjë datë dhe duke lënë fansat në pritje. Troja poashtu do të sjellin edhe videoklip, të cilin nuk e dinë se kur do ta lansojnë, […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

Pikturat me ëmbëlsira

Artisti Will Cotton ka një formë të veçantë të të bërit art. Shumica e punëve të tij janë piktura të bëra nga ëmbëlsirat. Ai mëton të eksplorojë lakminë, bukurinë dhe dëshirën. Për më shumë, shikoni fotografitë brenda....

28 February, 2014Lexo më shumë

Befasisht, Coldplay

Coldplay kanë publikuar këngën e tyre më të re, bashkë me spotin, “Midnight”. Kësaj radhe, vijnë ashtu siç nuk i kemi dëgjuar më parë. Tingëllojnë si Bon Iver....

25 February, 2014Lexo më shumë

Daft Punk triumfon në ‘Grammy 2014’

Ajo ishte bërë hit në mbarë botën dhe s’mund të shkonte ndryshe. Projekti i Daft Punk, në bashkëpunim me Pharrell Williams, i quajtur ‘Get Lucky’, është zgjedhur kënga më e mirë e vitit, në edicionin e 56’të të ‘Grammy Awards 2014’, të mbajtur mbrëmë në palestrën ‘Staples Center’ të Los Angelesit. Duo franceze, ‘padron’ i […]...

27 January, 2014Lexo më shumë

Muzika n’2013

Çfarë kemi dëgjuar sivjet?...

29 December, 2013Lexo më shumë

Rebecca Ferguson – Freedom

Sinqeriteti Akustik i Lirisë....

22 December, 2013Lexo më shumë

Beyonce – Beyonce

Konspiracionet mund të jenë të bukura....

15 December, 2013Lexo më shumë

Nick Cave and The Bad Seeds – Live From KCRW

Një portret i sinqertë dhe intim....

8 December, 2013Lexo më shumë

Arcade Fire – Reflektor

Reflektim i U2'së së ardhshme....

1 December, 2013Lexo më shumë

Lady Gaga – ARTPOP

Lady Gaga nuk është Andy Warhol...

22 November, 2013Lexo më shumë

Ditë e Zezë për Yellow Dogs

Dy anëtarë të grupit Yellow Dogs dhe një artist i tretë janë vrarë nga një tjetër muzikant, Ali Akbar Mahammadi Rafie, i cili më vonë i dha fund edhe jetës së tij. Policia beson se sulmi ndodhi pasi Rafie, 29 vjeç, ishte i zhgënjyer pasi ishte përjashtuar nga një tjetër grup muzikor. Dy prej të […]...

12 November, 2013Lexo më shumë

Paul McCartney – New

Rikthimi artistik i Beatlesit Le'xh'endar....

24 October, 2013Lexo më shumë

HAIM – Days Are Gone

Motrat e Pop Rockut...

5 October, 2013Lexo më shumë

Elton John: Kërcimi mjeshtëror

Elton John: The Diving Board...

17 September, 2013Lexo më shumë

Franz Ferdinand: Të gjitha gjërat e duhura

Morën një pushim të gjatë. Djemtë skocezë krijuan tre rock albume të jashtëzakonshme të dekadës së kaluar gjatë një yryshi pesëvjeçar, prandaj nuk është për çudi nevoja për t’u mbushur frymë. Albumi Right Thoughts, Right Words, Right Action, është i pari në katër vitet e fundit. Kthehen të uritur për gjak, me punk glamurin e […]...

6 September, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Berry Rush
  • Play Stealth Sniper
  • Play Bow Master Japan
  • Play iStunt 2