Mix – Lajmi.net

Aktuale

Obama, Beckham e Middleton, portrete nga mbeturinat

Jane Perkins është një artiste unike. Ajo mbledh mbeturinat ngado dhe bën art me to. Jo gjithfarë arti. Nga ato mbeturina, ajo ka rikrijuar fytyrat e më të famshmëve. Për kë bëhet fjalë, shikoni punimet....

24 February, 2014Lexo më shumë

Brenda Shpirtit të Peter Gabriel

The Guardian pyet, Peter Gabriel përgjigjet. Në një intervistë të shkurtër, e cila zbulon atë që ndjen dhe mendon artisti i madh, thotë se fjala më e dashur për të është “PO”. Natyrisht, thotë edhe shumë fjalë të tjera të mëdha. Lexojeni më poshtë. Kur jeni më i lumtur? Kur jam i rrethuar nga familja […]...

20 February, 2014Lexo më shumë

‘Kid A’ i Radiohead si Ushqim

Kyle Hanley, kuzhinier në Detroit Golf Club, ka krijuar një meny të bazuar nga këngët e albumit të vitit 2000 ‘Kid A’, të Radiohead, ndërsa Joseph Allerton, drejtor i ushqimit dhe pijeve, e ka zgjedhur verën dhe koktejet, duke konsideruar se muzika do të konsumohet më shumë se ushqimi, raporton The Huffington Post. Hanley thotë […]...

16 February, 2014Lexo më shumë

Njeriu që krijoi Studimet Kulturore

Sociologu Stuart Hall ishte themelues i disiplinës akademike Studime Kulturore. Intelektuali i fuqishëm britanik bëri punë pioniere në formësimin e debateve kulturore mbi racën, gjininë, mediat dhe identitetin. Vdiq sot, në moshën 82 vjeçare....

10 February, 2014Lexo më shumë

Realizmi Letrar… i Murakamit

Shkrimtari i famshëm i ka nervozuar banorët e një qyteze japoneze. Ata kërkojnë Drejtësi në Letërsi. Në një tregim i ka paraqitur si njerëz të pakulturuar. Shkaku madhor: bishtat e cigareve. ...

9 February, 2014Lexo më shumë

Lamtumira me këngë dhe duartrokitje

Miq, kolegë dhe personalitetet më të larta të politikës, si dhe shumë qytetarë,  i kanë dhënë lamtumirën e fundit mbretëreshës së muzikës shqiptare Vaçe Zela, e cila ndërroi jetë në Basel të Zvicrës në moshën 75 vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë. Në ambientet e jashtme të TKOB ishte instaluar fonia ku gjatë gjithë kohës kumbonin […]...

8 February, 2014Lexo më shumë

Amaneti në vend

Artistja e Madhe Shqiptare, Vaçe Zela, kishte lënë amanet që para se të vdiste të kthehej në Kosovë. Kjo dëshirë iu përmbush, pasi që trupi i saj i pajetë erdhi në Aeroportin e Prishtinës. Nexhmije Pagarusha thotë se kurrë s’ka parë dikë të shkëlqejë si Vaçja....

7 February, 2014Lexo më shumë

Dashuritë që lindën në xhirime

Dashuri të pavdekshme, flirtime dhe intriga: gjatë xhirimeve shihen të gjitha llojet e dashurisë dhe gjëja e vetme e qartë se, derisa ata kalojnë orë të tëra së bashku duke xhiruar skena, mund të ndizen shkëndija të dashurisë. Kjo është ekzakt ajo që ju ka ndodhur shumë aktorëve, të cilët janë goditur në zemër pikërisht […]...

5 February, 2014Lexo më shumë

Jeta pas Letërsisë

Shkrimtari i famshëm Philip Roth nuk e ka ndërmend t’i kthehet shkrimit. Në moshën 80 vjeçare ai ka zbuluar se mund të jetosh edhe pa letërsi. Dhe të jesh i lumtur....

2 February, 2014Lexo më shumë

Roli i Fundit

Philip Seymour Hoffman njihej për rolet e mrekullueshme dytësore. Ndonëse Çmimin Oscar e fitoi për rolin kryesor - në Capote. Vdiq të dielën. Nga mbidoza e heroinës. Ishte 46 vjeçar....

2 February, 2014Lexo më shumë

Ngjyra e Kuqe duhet

Javën e ardhshme, Sotheby's dhe Christie's do të ofrojnë vepra nga Picasso, Van Gogh, Magritte, Monet, Warhol, Freud, Richter... Në këto vepra do të dominojë ngjyra e kuqe, e cila përveç Adrian Gaxhës, duket se iu pëlqen edhe koleksionuesve aziatikë....

1 February, 2014Lexo më shumë

Krimi ndaj ‘Degjenerimit’

Adolf Hitler kishte kritere të çuditshme artistike. Me urdhrin e tij, 16.000 vepra ishin larguar nga muzetë dhe galeritë gjermane. Arsyeja zyrtare – “Degjenerimi”. ...

29 January, 2014Lexo më shumë

Puthja Franceze e Robotëve Muzikorë

Triumfuan në Grammy. U lavdëruan globalisht. U injoruan nga kritika në Francë. U imituan nga Presidenti Hollande. Të këtillë janë Daft Punk....

28 January, 2014Lexo më shumë

Lamtumirë Ustah Laver Bariu…

Kultura dhe muzika popullore shqiptare kanë humbur një ndër kolosët e saj, Laver Bariun, i cili u nda nga jeta në moshën 85-vjeçare....

26 January, 2014Lexo më shumë

Jehona e Grammy’t

Paul McCartney, Ringo Star, Stevie Wonder, Madonna, Metallica, Nine Inch Nails... do të performojnë të dielën në ceremoninë e Çmimeve Grammy. Jay Z ka 9 nominime, Daft Punk pret fitore speciale....

25 January, 2014Lexo më shumë

Cannes hapet me nur

Filmi për aktoren që u bë princeshë mund të shndërrohet në premierën botërore të Festivalit. Ndoshta jo. Grace of Monaco nuk ka kuptim pa kontradikta dhe zhurmë mediale....

24 January, 2014Lexo më shumë

I pari ishte Dali

Salvador Dali e shndërroi promovimin e vetvetes në art, duke e hapur shtegun për të gjithë artistët të cilët që prej atëherë u bënë ikona të pop kulturës. ...

23 January, 2014Lexo më shumë

Jeta ime… në Wikipedia

Mick Jagger nuk do të shkruajë memoare. Të gjithë të interesuarve për jetën e tij u sugjeron të klikojnë në Wikipedia. Tash është duke xhiruar film biografik për James Brown....

22 January, 2014Lexo më shumë

Dokumentar Babait

Robert De Niro është bërë djalë i mirë. Ka realizuar një dokumentar për babanë e tij homoseksual, Robert De Niro Sr., i cili ishte piktor i njohur në vitet 1940 dhe 1950. ...

21 January, 2014Lexo më shumë

Simfonia e Kthimit

Pas një dekade, George Michael do të publikojë album të ri. Symphonica përmban këngë të reja dhe të vjetra, të tijat dhe të të tjerëve. ...

20 January, 2014Lexo më shumë

Flaka Filmike e Janarit

American Hustle u zgjodh Filmi më i Mirë në SAG, kurse heroi i Breaking Bad tregoi se dikur kishte punuar si hamall. Blanchett dhe McConaughey sërish u vlerësuan më të mirët....

19 January, 2014Lexo më shumë

Kulturë e Gjallë

15 mijë letonë qëndruan stoikisht në temperatura të ulëta në Riga për ta krijuar “Zinxhirin e Libërdashësve”, të gjatë 2 kilometra. Ata bënë bartjen e librave dorë më dorë nga ndërtesa e vjetër e Bibliotekës Kombëtare në atë të re....

18 January, 2014Lexo më shumë

Prezantohen nominimet për Oscar

Janë prezantuar sot të gjitha nominimet për edicionin e 86’të të Academy Awards, më mirë i njohur me emrin Oscar, i cili do të mbahet më 2 mars në ‘Dolby Theatre’ të Hollywoodit, California. Për t’i prezantuar nominimet, i pranishëm ishte edhe Chris Hemsworth, aktor i njohur për publikun, pasi e mbuloi rolin e Thor. […]...

16 January, 2014Lexo më shumë

Roli dytësor i grave në Hollywood

Diskriminimi gjinor në industrinë filmike amerikane është i thellë. Në Top 250 filmat e vitit 2013, vetëm 6 për qind e regjisorëve janë gra....

15 January, 2014Lexo më shumë

Mashtrimi Estetik

Filmat e mirë të shtyjnë t'ua besosh ngjarjen. Efektet vizuale ndikojnë në rritjen e kualitetit të përjetimit filmik. The Wolf of Wall Street është një shembull i tillë....

13 January, 2014Lexo më shumë

Pritjet e Arta

Çmimet Golden Globe zakonisht konsiderohen si indikatorë për Oscar. Prandaj, “12 Years a Slave”, “American Hustle”, Blanchett, DiCaprio, McConaughey, Cuaron, U2, mund ta presin të qetë ceremoninë hollywoodiane më 2 mars 2014. ...

13 January, 2014Lexo më shumë

Poeti Revolucionar

Fillimisht ishte pjesë e Gjeneratës Beat, së bashku me poetët Allen Ginsberg dhe Jack Kerouac. Pastaj u shndërrua në avokat të Lëvizjes separatiste militante të zezakëve. U konvertua në Islam. Poeti aktivist amerikan Amiri Baraka ka vdekur në moshën 79 vjeçare...

10 January, 2014Lexo më shumë

Epoka e Ekstremeve

Industria muzikore britanike do ta kujtojë vitin 2013 si vit të paradoksit. Dy formatet më të skajshme – pllakat e gramafonit dhe shërbimet muzikore online – shënuan rritje historike....

7 January, 2014Lexo më shumë

Dëgjojeni Springsteen’in

High Hopes, albumi i 18’të i Bruce Springsteen, do të dalë në shitje më 14 janar. Por, lexuesit e Lajmi.net nuk kanë nevojë të presin edhe një javë. Ata mund ta dëgjojnë që tash këtë album të mrekullueshëm....

6 January, 2014Lexo më shumë

Isharetet për Oscar

Vëllezërit Coen kanë arsye ta presin me shpresë ndarjen e sivjetme të Çmimeve Oscar. Filmi i tyre, Inside Llewyn Davis, është shpallur më i miri në vitin 2013, nga Shoqata e Kritikëve Filmikë Amerikanë....

5 January, 2014Lexo më shumë

Arti n’2013

Lajmi.net ditëve në vijim do t’i paraqesë top listat e autoriteteve më të respektuara globale për vlerësimin e librave, albumeve dhe filmave që janë krijuar gjatë vitit 2013. Me disa do të pajtoheni, disa tjera do t’i kundërshtoni. ...

29 December, 2013Lexo më shumë

Statusi: Recycle Bin

Në gjuhën e teknologjisë: si politikë, si shoqëri, jemi në atë formatin analog, të stërvjetëruar. Na duhet një politikë dhe një shoqëri HD për fillim, për të dalë pastaj në 3D. ...

28 December, 2013Lexo më shumë

Ikja e Njeriut Jose

Strip artisti i famshëm, Jose Ortiz, të cilin stripdashësit kosovarë e kanë njohur përmes krijimeve Hombre, Tarzan dhe Tex Willer, ka vdekur në moshën 82 vjeçare....

26 December, 2013Lexo më shumë

Kartolinat Kontemporane

Shtatë artistë të famshëm kontemporanë kanë dizajnuar kartolina për Krishtlindje. Natyrisht, nuk janë të ngjashme me ato që i blini në librari apo qendra tregtare....

25 December, 2013Lexo më shumë

Kartolina Muzikore e Krishtlindjeve

Ndonëse atmosfera e përgjithshme, përfshirë edhe këngët, shpesh ndërlidhet me klishe dhe kiç, as emrat më të famshëm të rockut nuk kanë qenë imunë ndaj përfshirjes në këtë valle festive. ...

24 December, 2013Lexo më shumë

Maestro në Parajsën e Kinemasë

Mimmo Pintacuda, operatori i kinemasë së vogël lokale, i cili ishte modeli inspirues për dramën italiane Cinema Paradiso, ka vdekur në moshën 86 vjeçare, në shtëpinë e tij në Aspra, një fshat i vogël afër Palermos në Sicili....

23 December, 2013Lexo më shumë

Kohë Haverash

Lajm fantastik për të gjithë haverat e Haverave. Episodi i ri i serialit antologjik Only Fools And Horses, pritet të shfaqet në marsin e vitit të ardhshëm. Del Boy dhe Rodney, me shumë gjasa, do të rikthehen në ekran....

22 December, 2013Lexo më shumë

Vetëngulfatja historike

A e kujtuam ne si duhet historinë tonë kombëtare një vit më parë, kur shënuam njëqind vjetorin e krijimit të Shqipërisë, në Vlorën e 28 Nëntorit të vitit 1912?...

21 December, 2013Lexo më shumë

Komplimenti i Trent

Frontmani i Nine Inch Nails, Trent Reznor, e ka shfrytëzuar periudhën melankolike të fundvitit për t’ia dedikuar një ese me tone poetike mikut të tij, David Bowie....

19 December, 2013Lexo më shumë

Vlerësimi i Famshëm

Kiss, Nirvana, Peter Gabriel, Hall & Oates, Linda Ronstadt, Cat Stevens dhe E Street Band do të bëhen pjesë e Rock and Roll Hall of Fame, në ceremoninë që do të zhvillohet në prill të vitit të ardhshëm....

18 December, 2013Lexo më shumë

Censurë Alla Turka

Përkthimi dhe botimi i një romani erotik të Guillaume Apollinaire, shkruar para 100 viteve, sivjet mund t’i kushtojë dy turqve me burgosje 10 vjeçare. Akuza është e rëndë dhe e veçantë – prishje e moralit publik....

16 December, 2013Lexo më shumë

Aventurieri i Jetës në Film

Peter O’Toole, i cili u bë pjesë e historisë së kinematografisë me filmin epik Lawrence of Arabia, ka vdekur në moshën 81 vjeçare. Kishte karrierë të gjatë në teatër dhe film. Tetë herë u nominua për Oscar, por mori një Oscar Nderi....

15 December, 2013Lexo më shumë

Nuk ka qasje në rrjet

Si shqiptarë kemi probleme të mëdha në qasjen tonë në Rrjetin e bashkëkohësisë Perëndimore, tashmë kur Botën e kemi në shuplakën e dorës, 24 orë në ditë....

14 December, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master
  • Play World Soccer Champion
  • Play Rock Wheels
  • Play Urban Basketball