Mix – Lajmi.net

Aktuale

Adios, Paco

Paco de Lucia, legjenda e kitarës, e cila ndihmoi në promovimin e flamengos në audiencën globale, ka ndërruar jetë në Meksikë, pas një sulmi në zemër, në moshën 66 vjeçare, kanë njoftuar zyrtarët andaluzianë të mërkurën. I lindur si Francisco Sanchez Gomez, gjiganti i flamengos është njohur me modernizimin e muzikës tradicionale spanjolle ‘gypsy’, me […]...

26 February, 2014 Lexo më shumë

Obama, Beckham e Middleton, portrete nga mbeturinat

Jane Perkins është një artiste unike. Ajo mbledh mbeturinat ngado dhe bën art me to. Jo gjithfarë arti. Nga ato mbeturina, ajo ka rikrijuar fytyrat e më të famshmëve. Për kë bëhet fjalë, shikoni punimet....

24 February, 2014 Lexo më shumë

Brenda Shpirtit të Peter Gabriel

The Guardian pyet, Peter Gabriel përgjigjet. Në një intervistë të shkurtër, e cila zbulon atë që ndjen dhe mendon artisti i madh, thotë se fjala më e dashur për të është “PO”. Natyrisht, thotë edhe shumë fjalë të tjera të mëdha. Lexojeni më poshtë. Kur jeni më i lumtur? Kur jam i rrethuar nga familja […]...

20 February, 2014 Lexo më shumë

‘Kid A’ i Radiohead si Ushqim

Kyle Hanley, kuzhinier në Detroit Golf Club, ka krijuar një meny të bazuar nga këngët e albumit të vitit 2000 ‘Kid A’, të Radiohead, ndërsa Joseph Allerton, drejtor i ushqimit dhe pijeve, e ka zgjedhur verën dhe koktejet, duke konsideruar se muzika do të konsumohet më shumë se ushqimi, raporton The Huffington Post. Hanley thotë […]...

16 February, 2014 Lexo më shumë

Njeriu që krijoi Studimet Kulturore

Sociologu Stuart Hall ishte themelues i disiplinës akademike Studime Kulturore. Intelektuali i fuqishëm britanik bëri punë pioniere në formësimin e debateve kulturore mbi racën, gjininë, mediat dhe identitetin. Vdiq sot, në moshën 82 vjeçare....

10 February, 2014 Lexo më shumë

Realizmi Letrar… i Murakamit

Shkrimtari i famshëm i ka nervozuar banorët e një qyteze japoneze. Ata kërkojnë Drejtësi në Letërsi. Në një tregim i ka paraqitur si njerëz të pakulturuar. Shkaku madhor: bishtat e cigareve. ...

9 February, 2014 Lexo më shumë

Lamtumira me këngë dhe duartrokitje

Miq, kolegë dhe personalitetet më të larta të politikës, si dhe shumë qytetarë,  i kanë dhënë lamtumirën e fundit mbretëreshës së muzikës shqiptare Vaçe Zela, e cila ndërroi jetë në Basel të Zvicrës në moshën 75 vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë. Në ambientet e jashtme të TKOB ishte instaluar fonia ku gjatë gjithë kohës kumbonin […]...

8 February, 2014 Lexo më shumë

Amaneti në vend

Artistja e Madhe Shqiptare, Vaçe Zela, kishte lënë amanet që para se të vdiste të kthehej në Kosovë. Kjo dëshirë iu përmbush, pasi që trupi i saj i pajetë erdhi në Aeroportin e Prishtinës. Nexhmije Pagarusha thotë se kurrë s’ka parë dikë të shkëlqejë si Vaçja....

7 February, 2014 Lexo më shumë

Dashuritë që lindën në xhirime

Dashuri të pavdekshme, flirtime dhe intriga: gjatë xhirimeve shihen të gjitha llojet e dashurisë dhe gjëja e vetme e qartë se, derisa ata kalojnë orë të tëra së bashku duke xhiruar skena, mund të ndizen shkëndija të dashurisë. Kjo është ekzakt ajo që ju ka ndodhur shumë aktorëve, të cilët janë goditur në zemër pikërisht […]...

5 February, 2014 Lexo më shumë

Jeta pas Letërsisë

Shkrimtari i famshëm Philip Roth nuk e ka ndërmend t’i kthehet shkrimit. Në moshën 80 vjeçare ai ka zbuluar se mund të jetosh edhe pa letërsi. Dhe të jesh i lumtur....

2 February, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO