Cinema – Lajmi.net

Aktuale

Dhjetë filmat më inspirues të të gjitha kohërave (Video)

Të gjithë kemi nevojë të inspirohemi dhe filmat janë një ndër rrugët më të mira për të arritur këtë qëllim....

14 August, 2017Lexo më shumë

Filmat më inspirues të vitit (Video)

Sa filma keni parë këtë muaj?...

13 August, 2017Lexo më shumë

Si sistemi e shkatërron kreativitetin, gjithçka përmes një filmi të animuar (Video)

Një njeri i cili ka dëshirë të argëtohet, do të pyeste se çfarë duan njerëzit, por një artist do të pyeste, për çfarë kanë nevojë njerëzit?...

3 July, 2017Lexo më shumë

“Agnus Dei” filmi më i mirë në London Cinematic International Film Festival

Nga më shumë se 5700 tituj filmash nga të katër anët e botës sa kishin konkurruar në edicionin 2017 të London Cinematic International Film Festival, në programin zyrtar kanë qenë të përzgjedhur 19 filma nga vende të ndryshme të botës, si SHBA, UK, Gjermania, Franca, Rusia, Irani, Kosova, etj, thuhet në njoftimin pwr medie, nw lidhje me pjesëmarrjen e filmit “Agnus Dei”, me regji tw Agim Sopit, shkruan KultPlus....

29 May, 2017Lexo më shumë

“Square” fiton Palmën e Artë në Kanë

Regjisori suedez, Ruben Oslund, me filmin “Square” fitoi Palmën e Artë në Festivalin e 70-të të Filmit në Kanë....

29 May, 2017Lexo më shumë

Filmat e animuar që përcjellin mesazh (Video)

Të gjithë mbesim fëmijë kur bëhet fjala për filma të animuar, shkruan lajmi.net...

28 May, 2017Lexo më shumë

‘Piratët e Karaibeve’ pushtojnë sallat e kinemave

Të vdekurit nuk tregojnë përalla”, me përjashtim të rasteve kur bëhet fjalë për piratë që kërkojnë thesare mitike në thellësitë e pamata të detit, në episodin e pestë të “Piratët e Karaibeve” të “Disney”-t....

27 May, 2017Lexo më shumë

Aktori kosovar Kushtrim Asllani bëhet pjesë e filimit ‘KanGur’ (Foto)

‘KanGur’ quhet projekti i ri filmik i regjisorit shqiptar Luan Kryeziu, i cili njihet si realizues i produksionit amerikan "SQUATTERS", gjithashtu i përzgjedhur për serialin amerikan të platformes Netflix "Clash of the Vampires''....

6 May, 2017Lexo më shumë

Filmi “Etjet e Kosovës” që prezantoi atë si shtet që në 2005

Etjet e Kosovës në Palm Beach Festival, flet shqip në Florida. Ndërsa në Vjenë vijonin bisedimet për statusin final, Kosova prezantohet si shtet në një nga festivalet më të rëndësishëm të filmit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. ...

19 February, 2017Lexo më shumë

Vjen një lajm i keq për adhuruesit e “Game of Thrones”

Sezoni i shtatë i serialit “Game of Thrones”, do të vijë me vonesë ...

3 January, 2017Lexo më shumë

Shpallen fituesit e Los Angeles CineFest, Tertini pjesë e tyre (Foto)

Los Angeles CineFest, është një nga ngjarjet ndërkombëtare më të mëdha në internet që ka të bëjë me industrinë e filmit. ...

20 December, 2016Lexo më shumë

Dalin nominimet për ‘Golden Globes’, këta janë filmat dhe seritë më të mira të vitit

'La La Land' është filmi që pritet të dominojë këtë sezonë të ndarjes së çmimeve për filmin më të mirë, e kjo ka filluar të dëshmohet me kryesimin në nominimet për Globin e Artë, që sapo janë shpallur....

12 December, 2016Lexo më shumë

Jepet premiera e filmit ‘Vrasës Ndalo’ (Foto)

Në teatrin ‘Faruk Begolli’ në Universitetin AAB mbrëmë në ora 18:00 është dhënë premiera e filmit ‘Vrasës Ndalo’....

11 December, 2016Lexo më shumë

“Tradhti me letra” fiton çmim në ‘Los Angeles CineFest’

Festivali ‘Los Angeles CineFest’ ka shpërblyer filmin “Tradhti me letra” nga Valmir Tertini, me çmimin e publikut. Ky është çmimi i tretë radhazi për këtë film pasi fitoi në Shqipëri çmimin kombëtar pastaj në Itali çmimin për aktoren më të mirë që u shpërblye Albulena Kryeziu dhe tani çmimi i publikut nga Kalifornia e SHBA-së....

4 December, 2016Lexo më shumë

Sakrifica e aktorit në filmin ‘The Pianist’, shiti gjithçka që kishte dhe u nda nga e dashura

Adrien Brody ishte shumë i dedikuar për rolin e tij si Wladyslaw Szpilman në filmin ‘The Pianist’. Madje aq i dedikuar, sa lejoi që karakteri i personazhit të ndikoj fort në jetën private tij....

6 November, 2016Lexo më shumë

“Shok-u” u shfaq edhe në Panama

Me përkrahjen e organizatës “Cine Alternativo” dhe producentët e filmit, Ambasada e Republikës së Kosovës në Panama shfaq për herë të parë në Amerikën Latine filmin e metrazhit të shkurtër “Shok”....

3 November, 2016Lexo më shumë

“Shok” dhe “Kolona” në Koln të Gjermanisë

Dy filmat kosovarë, të metrazhit të shkurtër, “Shok” dhe “Kolona”, që rrëfejnë histori të vërteta nga lufta e fundit në Kosovë, do të shfaqen në Koln të Gjermanisë....

18 October, 2016Lexo më shumë

Nesër në ‘ABC’ premiera e “Blood Father” me Mel Gibson (Video)

Premiera e filmit “Blood Father” me protagonistin Mel Gibson, do të shfaqet nesër në kinemanë ABC në Prishtinë....

21 September, 2016Lexo më shumë

“Agnus Dei” fitoi tri çmime në Spanjë

Filmi i regjisorit Agim Sopi është shpërblyer në festivalin spanjoll La Rioja es de Cine, si filmi më i mirë ndërkombëtar, për skenarin më të mirë dhe montazhin më të mirë...

18 September, 2016Lexo më shumë

Shuhet Edward Albee

Dramaturgu amerikan, Edward Albee, autor i “Who's Afraid of Virginia Woolf?” ka ndërruar jetë në moshën 88-vjeçare. Asistenti i Albee tha se ai vdiq të premten në shtëpinë e tij në Long Island në New York....

17 September, 2016Lexo më shumë

Ky është filmi që Kosova dërgon kësaj radhe në Oscar (Foto/Video)

Filmi ‘Home Sweet Home’ do të përfaqësoj Kosovën si propozimi zyrtar për konsiderim në kategorinë ‘Filmi më i mirë i huaj’ të Akademisë Oscar....

15 September, 2016Lexo më shumë

Johnny Depp ‘heton’ vrasjet e Tupac dhe Notorious B.I.G.

Johnny Depp do të luajë rolin e detektivit Russell Poole në filmin e tij të ri, që do të tregojë mbi vrasjet e Tupac Shakur dhe The Notorious B.I.G....

8 September, 2016Lexo më shumë

Kosova bëhet me kinema solare

Publiku së shpejti do të ketë mundësinë të shikojë një film në vendet e bukura të Kosovës, mu aty ku s’ka menduar që një ditë do të mund të relaksohet dhe të kënaqet nga filma të përzgjedhur, duke shfrytëzuar energjinë solare. ...

9 August, 2016Lexo më shumë

“Anestezion”, filmi që rrëfen trafikimin e organeve në Kosovë

Filmi “Anestezion” rrëfen për rrugëtimin e një personazhi të rëndomtë kosovar gjatë një kapitulli delikat në jetën e saj....

9 August, 2016Lexo më shumë

Vdes regjisori i famshëm iranian Abbas Kiarostami

Regjisori i famshëm Iranian, Abbas Kiarostami, ka vdekur në moshën 76 vjeçare në Paris të Francës, njofton BBC....

4 July, 2016Lexo më shumë

Momentet më gazmore nga filmat e aktorit Bud Spencer (Video)

Bud Spencer i cili vdiq sot në moshën 86 vjeçare, njihet për rolet e tij gazmore në filma me partnerin e tij Terence Hill, transmeton lajmi.net...

27 June, 2016Lexo më shumë

Tom Hardy do të luajë fotografin e famshëm ‘Don McCullin’

Suksesi që pati nga rolet në filmat ‘Mad Max’ dhe ‘The Revenant’ si edhe nominimi Oscar, ka sjellë aktorin Tom Hardy tek roli i radhës domethënës, në biografinë Don McCullin, njoftohet përmes portalit Deadline....

26 June, 2016Lexo më shumë

“Në Det”, premiera e radhës në Teatrin Kombëtar

Teatri Kombëtar i Kosovës ka njoftuar se premiera e radhës do të shfaqet për publikun më 24 qershor....

22 June, 2016Lexo më shumë

Spielberg jep detaje për episodin e ri të ‘Indiana Jones’

Fansat e serisë ‘Star Wars’ u patën zhgënjyer fort kur Han Solo, i luajtur nga Harrison Ford, u vra në ‘The Force Awakens’....

16 June, 2016Lexo më shumë

16 vjet Kino ABC, Vllahiu: Po sfidohemi nga pirateria

Kinemaja e vetme në kryeqytetin e Kosovës, ABC, sivjet shënon 16-vjetorin e themelimit. ...

24 May, 2016Lexo më shumë

“Tenderi”, filmi që konverton një njeri normal – në vrasës

“Ky film është duke u realizuar me një kastë shumë të mirë aktorësh, dhe e kemi bërë në mënyrë shumë shoqërore, jam shumë e kënaqur me ecuritë”, theksoi për KultPlus, Arlinda Morina....

23 May, 2016Lexo më shumë

Filmi i regjisorit britanik fiton Palmën e Artë në Kanë

Filmi “I, Daniel Blake” i regjisorit britanik Ken Loach ka fituar Palmën e Artë në Festivalin e Filmit në Kanë....

22 May, 2016Lexo më shumë

Kino Lumbardhi në fokus të institucioneve

Në holl të kinemasë u mbajt takimi i parë i palëve ku u diskutua rreth procesit të funksionalizimit të Kino Lumbardhit....

4 May, 2016Lexo më shumë

Më shumë se 2 mijë filma ndërkombëtarë aplikojnë në Anibar Festival

Thirrja për dërgimin e filmave në festivalin e filmit të animuar Anibar është mbyllur me 30 Prill....

4 May, 2016Lexo më shumë

QKK-ja e Shqipërisë mbështet tre filma nga Kosova

Qendra Kombëtare e Kinematografisë sot njofton se Këshilli Miratues i Projekteve u mblodh në takimin e radhës ku ka diskutuar projektet filmike të cilat do të mbështeten nga ky institucion....

28 April, 2016Lexo më shumë

“Home Sweet Home”, del e hidhur për luftëtarin e rikthyer

Agroni u shpall i vrarë në luftë. Rrugët e shkollat u pagëzuan me emrin e tij. Madje për ta nderuar, iu ngrit edhe një shtatore, ndërkaq familjes iu nda pensioni i tij. ...

26 April, 2016Lexo më shumë

SFA dhe PriFest dhurojnë bursë të plotë për kineastë kosovar

Në bazë të marrëveshjes midis Sarajevo Film Academy dhe Prishtina International Film Festival, një shtetas i Kosovës do të përfitojë një bursë të plotë studimi në SFA....

19 April, 2016Lexo më shumë

“Zori” sërish bashkon yjet, ja cilët këngëtarë do të luajnë

Filmi “Zori” do të vijë me pjesën e dytë. Projekti i parë i realizuar nga producentët Naser Gashi e Ilir Balija, sërish do të bëjë bashkë emra nga estrada shqiptare....

17 April, 2016Lexo më shumë

PriFesti lanson biletat javore për filma

Festivali Ndërkombëtar i Prishtinës, PriFest, ka lansuar biletat javore për filma....

17 April, 2016Lexo më shumë

E mbani mend Tomkën, ja si duket ai sot (Foto)

Tomka është një djalë i vogël që i pëlqen të luajë me top së bashku me shokët e tij. Por fushën e futbollit e marrin nazistët që kanë hyrë në qytet. Tomka nën kujdesin e të rriturve fillon të organizojë aksione kundër kampit ushtarak që është dislokuar në fushën e tyre të dikurshme të lojës....

21 March, 2016Lexo më shumë

Çfarë i ka ndodhur yllit të filmit “Harry Potter”? (Foto)

Ylli i filmit “Harry Potter” , Rupert Grint, ka tronditur opinionin publik pas publikimit të disa fotove ku ai shfaqet i lodhur dhe me rrathë të zinj në sy....

20 March, 2016Lexo më shumë

Fituesi i Oscar-it vjen në kinemanë ABC

Filmi më i mirë dhe fituesi i dyfishtë i ‘Academy Award’, “Spotlight” vjen për t’u shfaqur premierë edhe në kinemanë ABC nga dita e marte 15 mars 2016....

14 March, 2016Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Stealth Sniper
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Berry Rush
  • Play Zombie Big Trouble