Biblioteka – Lajmi.net

Aktuale

U promovua libri për luftën nga dr. Ibish Ahmeti

"Duke i shëruar plagët e luftës", autori Ibish Ahmeti e ka shkruar gjatë angazhimit të tij në luftë. Libri përmbledh zhvillime të bujshme në formën e një kronike ngjarjeje, në frontin e Budakovës....

22 October, 2016Lexo më shumë

Shkrimtari kroat që me anijen “Besa” lundroi mbarë botën

Kur në tetor të vitit 2012 në moshën 98-vjeçare vdiq në Zagreb Jozha Horvat, mijëra njerëz në Kroaci ulën kokën në shenjë nderimi. Ai ishte shkrimtar, detar i regjur, partizan, intelektual i angazhuar, dëshmitar i shekullit të ’20. «Jozha Horvat pati një jetë jashtëzakonisht të pasur. ...

11 September, 2016Lexo më shumë

Revista kulturore “Symbol” bëhet partnere e rrjetit Eurozine

Revista kulturore shqiptare “Symbol” i është bashkëngjitur rrjetit Eurozine. E themeluar në vitin 2013, revista botohet në Prishtinë dhe shpërndahet në kryeqytetet e Kosovës, Maqedonisë dhe Shqipërisë. Stafi i revistës vjen prej këtyre tri shteteve....

7 August, 2016Lexo më shumë

Drama e autorit rumun për gratë shqiptare më 1898, e panjohur më parë

Një dramë shqiptare e panjohur, shkruar pothuaj një shekull më parë nga një shkrimtar rumun, vjen në shqip. “Shqiptarët” e autorit Stefan Xheorxhesku–Serxhent, është shqipëruar nga Kopi Kyçyku, botuar nga Shtëpia Botuese Klubi i Poezisë, Tiranë. ...

23 May, 2016Lexo më shumë

Kur intelekti nuk të hyn në punë

Shkrimtari Jean Améry pat kaluar dy vjet të jetës së tij nëpër kampe përqendrimi dhe e ka trajtuar nëpër një sërë esesh fatin e intelektualit në burgjet naziste. Më vonë ai u mor me pyetjen sesi vazhdon jeta pas Holokaustit. Përgjigjja e tij është trishtuese dhe tragjike njëkohësisht....

5 May, 2016Lexo më shumë

Dorëshkrimet e panjohura të De Radës

Njohja e re e Jeronim De Radës, Gjashtë vëllime të hartuara nga profesor Françesko Altimari sjellin të plotë dimensionin letrar të një prej figurave më të njohura të letërsisë arbëreshe… Nga Biblioteka e Kopenhagës, Kozencës, Napolit te familjet e vjetra shqiptare në Itali, në gjurmët e dorëshkrimeve që do ta bënin të plotë veprën e De Radës në 200-vjetorin e lindjes së tij. ...

18 April, 2016Lexo më shumë

Robert Elsie: Shqiptarët nuk kanë ende një histori, por vetëm parulla

Robert Elsie, shkrimtar, përkthyes, interpret dhe albanolog, prej mëse 30 vjetësh, studion albanologjinë, veçanërisht kulturën, letërsinë dhe historinë e shqiptarëve. Një kontribut i vyer i albanologut Elsie, na çon në variantet dialektore të gjuhës shqipe. Ai ka gjurmuar prej vitit 1999 gjithë variantet dialektore, në çdo kënd të Shqipërisë shtetërore, ndër shqiptarët e Malit të Zi dhe Maqedonisë, në Kosovë! Ka regjistruar variantet dialektore të Arbëreshëve të Italisë, të shqiptarëve në Greqi, Kroaci, Turqi, Bullgari. Në një intervistë për gazetaren Anisa Ymeri, në emisionin ‘Në Tempull’ në televizionin “News24”, flet për variantet dialektore të regjistruara, “Për Shqipërinë dhe shqiptarët”, “Për Millosheviçin dhe Hagën” “Për Tiranën e zhurmshme”....

11 April, 2016Lexo më shumë

Shfaqja e orientalizmit tek shqiptarët

Në Shqipëri ka një problem të radikalizimit islamik dhe të përfshirjes së disa qytetarëve në formacionet xhihadiste e terroriste në Lindjen e Mesme dhe ky problem kërkon përgjigje të nevojshme të strukturave të sigurisë dhe të mbarë shoqërisë, mirëpo orientalizmi nuk ndihmon aspak, në mos e përkeqëson problemin. Pikëpamja orientaliste e përplasjes së Perëndimit me islamin është pikërisht gjykimi i gabuar që e bën më të lehtë rekrutimin e disa myslimanëve prej rrjeteve xhihadiste....

9 April, 2016Lexo më shumë

Korrespodenca e shkrimtarit Repishti me novelistin francez Andre Malraux

Pasi kishe vuajtur 10 vite në burg e kampe pune, pasi kishte përjetuar vetë ferrin dhe kishte shpëtuar prej tij, vetëm duke u arratisur nga atdheu, Sami Repishti nisi një jetë të re në Shtetet e Bashkuara të Amerikës....

31 March, 2016Lexo më shumë

Çmimi “Kadare 2016” ndahet në muajin maj

Çmimi “Kadare” për prozën më të mirë shqipe me vlerë 10 mijë Euro, i akorduar nga Fondacioni Mapo, këtë vit do të jepet në fund të Majit gjatë “Ditëve Letrare të Razmës”....

30 March, 2016Lexo më shumë

Si u përjashtuan Fishta e Konica nga “Historia e letërsisë…”

Libër i ri për censurën në regjimin komunist: Si u ndalua në vitin 1968 publikimi i vëllimit të tretë të Historisë së letërsisë shqipe, përgatitur nga Dh. Shuteriqi, Mark Gurakuqi, Vehbi Bala, Jup Kastrati e Koço Bihiku....

27 March, 2016Lexo më shumë

Historia e idesë së çlirimit të njeriut, sipas filozofit Blerim Latifi

Filozofi Blerim Latifi, së shpejti pritet ta botoj librin “Metafizika e Emancipimit – Ideja e emancipimit të njeriut në historinë e mendimit perëndimor”. ...

24 March, 2016Lexo më shumë

Letërsia n’biçikletë, hapet konkursi për poezi e prozë

Është hapur konkursi për çmimin letrar për shkrime/krijime e vepra të reja, të pabotuara më parë, garë kjo e organizuar nga skuadra Ecovolis. Qëllimi i BicikLetërsisë është sensibilizimi përmes shprehisë letrare i një numri sa më të madh qytetarësh, artistësh e dashamirësh me temë MJEDISIN në tërësi, e në veçanti përdorimin e përditshëm të mjetit ekologjik ME DY RROTA. ...

22 March, 2016Lexo më shumë

Ndryshe nga Kafka, ankthi në botën e Kadaresë ekzistonte

Kafka duhej të qëmtonte në cepat e errëta të perandorisë Austro-Hungareze në rrënim, që të mblidhte materiale për botën imagjinare hiper-reale, ku ngjizen trillimet e tij. Ndërtesat e tij, të tejmbushura si fole milingonash, zyrat e zymta, dhomat e gjumit dhe sallat e gjyqeve, identifikohen menjëherë si mjedisi i fundit të shekullit të 19-të, dhe fillimit të atij të 20-të....

14 March, 2016Lexo më shumë

George Steiner: Planeti po mbyllet, filozofia e letërsia po rrezikohen

Intervistë me George Steiner, filozof, kritik arti dhe eseist i njohur amerikan me origjinë franceze. Vepra e tij është fokusuar më së shumti në studimin e shoqërisë, gjuhës, letërsisë dhe efekteve që kanë pasur ato në zhvillimet e rëndësishme pas luftës së dytë botërore....

6 March, 2016Lexo më shumë

Ja si i thuri lavde Kadare, Enver Hoxhës kur ia dhuroi librin “Dimri i madh”

Mediat e Shqipërisë kanë rikthyer vëmendjen ndaj shkrimtarit Ismail Kadare, rreth polemikave për raportet e tij me ish-diktatorin Enver Hoxha....

16 February, 2016Lexo më shumë

“Heshtja e Kohës”,  romani më i ri nga Kaltrina Maloku

Vitrinave të romaneve në gjuhën shqipe në bibliotekat tona, iu është shtuar edhe një roman nga shkrimtarja e re dhe mjaft premtuese, Kaltrina Maloku. ...

5 August, 2015Lexo më shumë

Fjala OK feston ditëlindjen e 175-të

Kjo fjalë, për herë të parë në shtyp është paraqitur në \"Boston Morning Post\", në vitin 1839, transmeton AFP....

22 March, 2014Lexo më shumë

Oriana Fallaci: Penelopa në luftë

Dashuria e njëanshme nuk mjafton. Dashuria është dialog dhe jo monolog....

7 March, 2014Lexo më shumë

Një Botë me Anime

Anime – term i krijuar në mesin e shekullit të kaluar, është fjala më me të cilën nënkuptohen animacionet japoneze. Sipas Jonathan Clements, “Anime nuk është zhanër. Është medium”. Dhe ky është fakti kryesor që e bën të jetë jashtëzakonisht i llojllojshëm. Libri Anime: A History bazohet në doktoraturën e Clements dhe është tentimi i […]...

19 January, 2014Lexo më shumë

Libri n’2013

Librat më të vlerësuar të vitit 2013…   AMAZON Përzgjedhja editoriale 1. The Goldfinch – Donna Tartt 2. And the Mountains Echoed – Khaled Hosseini 3. Thank You for Your Service – David Finkel 4. Life After Life – Kate Atkinson 5. Pilgrim’s Wilderness: A True Story of Faith and Madness on the Alaska Frontier […]...

29 December, 2013Lexo më shumë

Shkolla e Jetës

Më 9 tetor 2012, dy talibanë të armatosur e ndalën autobusin e shkollës me të cilin nxënëset nga Lugina Swat në Pakistan po ktheheshin në shtëpi. Njëri prej tyre hyri brenda dhe pyeti: “Kush është Malala?”. I Am Malala (Unë jam Malala) është memoar i vajzës së guximshme e cila u bë simbol global i […]...

22 December, 2013Lexo më shumë

Të Ushqyerit me Art

Noma, restoranti në një depo të vjetër në Kopenhagë, u bë i famshëm në vitin 2010 kur një ekip i kritikëve dhe profesionistëve të ushqimit e vlerësuan atë si restoranti më i mirë në botë, titull të cilin e mbrojti edhe për dy vitet e ardhshme. Rene Rexhepi, Kryeshefi i Noma’s, me prejardhje shqiptare natyrisht, […]...

15 December, 2013Lexo më shumë

Jared Diamond – The World Until Yesterday

Fituesi i Çmimit Pulitzer, autori i bestsellerëve Guns, Germs, and Steel dhe Collapse, i kthehet të kaluarës për ta kërkuar një të ardhme më të mirë. Shumica prej nesh nuk mendojnë shumë për karakteristikat e shoqërisë sonë moderne – nga fluturimi në ajër dhe telekomunikimet, deri te shkrim-leximi dhe mbipesha. Por, pothuajse gjatë gjithë ekzistencës së saj […]...

8 December, 2013Lexo më shumë

Jhumpa Lahiri: The Lowland

Dy vëllezër të bashkuar nga një tragjedi; një grua ashpërsisht brilante e përndjekur nga e kaluara; një shtet i ndarë prej revolucionit. Një roman i ri, i fuqishëm – ngjarja e të cilit zhvillohet në Indi dhe në Amerikë – i cili e hulumton çmimin e idealizmit dhe dashurisë që mund të zgjatë shumë kohë […]...

1 December, 2013Lexo më shumë

Charlie LeDuff: Detroit, An American Autopsy

Në zemër të Amerikës, një metropol është duke u shkatërruar qetas. Detroiti, njëherë qyteti më i pasur në vend, tash është më i varfri. Dikur pararojë e epokës së makinave në Amerikë – prodhimtari masive, automobila dhe punëtorë me jaka të bardha, aktualisht është kryeqyteti i Amerikës për papunësi, analfabetizëm dhe konfiskim të shtëpive për […]...

25 November, 2013Lexo më shumë

Malcolm Gladwell: David and Goliath

Çfarë do të ndodhte sikur të jetonim në një botë ku të dobëtit janë të fortë, kurse mangësitë tona lehtësisht mund të shndërrohen në përparësi? Në librin e tij të ri, David and Goliath: Underdogs, Misfits, and the Art of Battling Giants, autori bestseller Malcolm Gladwell thotë se ne tashmë jemi duke jetuar në një […]...

5 October, 2013Lexo më shumë

Margaret Atwood: “MaddAddam”

Për çfarë bëhet fjalë? Pjesa e tretë e trilogjisë së Atwood, me të njëjtin titull – “MaddAddam”, vazhdon aty ku e kishin lënë “The Year of the Flood” dhe “Oryx and Crake”. Dy veprat e para janë kronika të një katastrofe biologjike, parë prej dy perspektivave: atë të qytetarëve të privilegjuar, përfshirë edhe shkencëtarin e […]...

9 September, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Urban Basketball
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play 8 Ball Pool