Kulturë/Arte – Lajmi.net

Aktuale

Gresa Pallaska dhe Shkëlzen Veseli vlerësohen me çmim në Festivalin Mbarëkombëtar të Teatrove

Mbrëmjen e kësaj të diele u ndanë çmimet e Festivalit Mbarëkombëtar të Teatrove. Drejtori i Teatrit Kombëtar, Hervin Çuli, i shprehu dëshirën ministres së Kulturës, e pranishme në sallë, që këtë festival ta kthejë të përvitshëm....

2 October, 2018 Lexo më shumë

Ndërron jetë kompozitori e dirigjenti Bahri Çela

Ka vdekur në moshën 77 vjeçare, kompozitori e dirigjenti, Bahri Çela....

30 September, 2018 Lexo më shumë

Green Art Fest vjen me edicionin e dytë!

Green Art Fest, festivali mjedisor në Obiliq vjen me edicionin e dytë “Hello Tomorrow”. Në këtë edicion festivali orientohet në veprimet individuale të gjithësecilit për një mjedis më të pastër....

27 September, 2018 Lexo më shumë

“UKA” – një homazh për dajën, një elegji për njeriun

Diku e dikur në Dukagjin, ka jetuar Uka, një njeri i rëndomtë, që nuk lakmonte të huajën, që nuk ia mendonte askujt të keqen. Ai ishte asket i kohëve moderne, model i nderit dhe i moralit. Por, jeta e shpërbleu me vuajtje dhe dhembje… ...

27 September, 2018 Lexo më shumë

Një serial i jashtëzakonshëm mbi UÇK-në së shpejti në ekranet televizive /VIDEO

Një serial i jashtëzakonshëm televiziv pritet në fund të nëntorit ose në fillim të dhjetorit të shfaqet në njërin nga televizionet kombëtare të Kosovës....

25 September, 2018 Lexo më shumë

U mbajt Ekspozita/Performanca – “Memtamorphosis”

Objekti që për gati 40 vite shërbeu si mensë e punëtorëve të ish-kompanisë “Ramiz Sadiku”, e më pas kreu edhe funksione të tjera, deri pas luftës së fundit në vend, të enjten u rivitalizua. Të paktën për një orë. Tingujt e muzikës repetitive që vinin nga dhoma që dikur do të shërbente si kuzhinë, ishin sinjali i parë që të pranishmit të futeshin brenda për të parë performancën dhe ekspozitën “Metamorphosis” që u organizua nga fondacioni “Shtatëmbëdhjetë”....

7 September, 2018 Lexo më shumë

Ansambli ‘Shota’ hyn në ditën e dytë të grevës

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve “Shota” ka hyrë në ditë e dytë të grevës së përgjithshme, për shkak të mos përmbushjes së kërkesave të tyre për rritje pagash....

6 September, 2018 Lexo më shumë

Lansohet promo zyrtare e Hardh Fest 2018

Tashmë është lansuar edhe promo zyrtare e Festivalit Hardh Fest 2018, që do të mbahet më 7, 8 dhe 9 shtator në Rahovec....

31 August, 2018 Lexo më shumë

“Kur hana del”, shfaqja me temë fatin e njerëzve me sëmundje mentale si pasojë e luftës në Kosovë

Në teatrin “Adriana Abdullahu” në Ferizaj shumë shpejt vjen premiera e shfaqjes “Kur hana del”...

28 August, 2018 Lexo më shumë

MKRS nderon me çmim regjisoren Blerta Zeqiri

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, sot në një ceremoni solemne ka bërë ndarjen e Çmimit Vjetor për Kinematografi dhe Çmimit Kombëtar për Vepër Jetësore “Bekim Fehmiu”....

27 August, 2018 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO