Kulturë/Arte – Lajmi.net

Aktuale

Sot hapet ekspozita ‘Përnjëherë e Mjegullt dhe e Pashmangshme: Modernitetet 1945—1989’

Gjysma e dytë e shekullit XX në Kosovë ka qenë një periudhë e ndryshimeve radikale kulturore, e shënuar më shumë fillime të reja; identitare dhe të tjera. Qytete moderne janë krijuar, nxitur nga arkitektura moderniste, urbanizimi masiv dhe monumentet e Luftës së Dytë Botërore. Kjo periudhë e transformimit të shpejtë po ashtu ka sjellur zhvillim intelektual, kulturor dhe industrial, e njohur si “koha e artë”. Kjo periudhë nuk ka zgjatur shumë, por ende qëndron në themel të kujtesës institucionale të Kosovës. ...

2 November, 2018 Lexo më shumë

Teatri i Qytetit të Gjilanit me dy premiera gjatë nëntorit, njëra për fëmijë

Dy premiera teatrore do të shfaqen gjatë muajit nëntor në Teatrin e Qytetit të Gjilanit, repriza të shfaqjeve të realizuar nga ky teatër dhe shfaqje mysafire....

2 November, 2018 Lexo më shumë

Teatri i Gjilanit me shfaqje dhe performancë të jashtëzakonshme për Halloween

Në ditën e Halloween, Teatrit i Gjilanit ka mbajtur shfaqje dhe performancë të jashtëzakonshme për fëmijët e Gjilanit, “Hanting Houese”. ...

1 November, 2018 Lexo më shumë

Përfundojnë xhirimet e filmit “Vulë”, me skenar dhe regji nga Valmir Tertini

Filmi “Vulë” i regjisorit Valmir Tertini, ka përfunduar xhirimet, me skenën e fundit e cila u xhirua ne Aeroportin e Prishtinës....

26 October, 2018 Lexo më shumë

Dashnor Asllani, një nga nyjet e filmit më të ri shqiptar

Emri i Dashnor Asllanit, çdo ditë e më shumë po njeh rritje artistike....

26 October, 2018 Lexo më shumë

Ministria e Kulturës dekoron me çmim kompozitorin Blond Krasniqi

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit sot e ka dekoruar me çmim kompozitorin Blond Krasniqi....

24 October, 2018 Lexo më shumë

Tri gra kosovare në garë për çmimin Oscar

Sivjet është vit i veçantë për industrinë e filmit kosovar, pasi që tri regjisore të saj, Lendita Zeqiraj, Blerta Zeqiri dhe More Raça, janë kualifikuar për edicionin e 91-të të Çmimeve të Akademisë – Oscar. ...

24 October, 2018 Lexo më shumë

Kosova sërish me pavijon të filmit në Tokio

Qendra Kinematografike e Kosovës në koordinim me Ambasadën e Republikës së Kosovës në Japoni, kanë mundësuar që Kosova për herë të dytë të jetë pjesë e tregut të filmit “Japan Content Showcase - TIFFCOM 2018”, aleat i festivalit të madh “Tokyo International Film Festival”....

23 October, 2018 Lexo më shumë

May-Linda Kosumoviç merr titullin ‘Aktorja më e mirë’ në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit në Tetovë

Mbrëmë në Tetovë u ndanë çmimet për më të mirët e Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit në Tetovë. ...

17 October, 2018 Lexo më shumë

“Nëntori i Ftohtë” triumfon në “Zurich Film Festival”

Filmi "Nëntori i ftohtë" këto ditë është shfaqur në festivalin e filmit në Cyrih....

6 October, 2018 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO