Kulturë/Arte – Lajmi.net

Aktuale

Mbreti ëndërronte Filmin

“Nëse nuk koncentrohem në film, nuk do të bëhem i pavdekshëm”, shkroi Jackson në ditarin e tij. “Më i mirë se Gene Kelly dhe Fred Astaire. Më i madhi i të gjitha kohërave”....

14 September, 2013 Lexo më shumë

Yeah, Yeah, Yeah… Album i ri i The Beatles

Adhuruesit e bendit më të famshëm të të gjitha kohërave kanë arsye të madhe për festë. Në muajin nëntor do t’i dëgjojnë disa këngë të papublikuara deri më tash. ...

13 September, 2013 Lexo më shumë

Tortura muzikore

Lëshimi i muzikës me zë të lartë ishte pjesë e planit për të shkaktuar vuajtje psikike gjatë sesioneve torturuese. Këtij eksperimenti u janë nënshtruar një pjesë e mijëra kundërshtarëve politikë që ishin burgosur kur Pinochet erdhi në pushtet, në vitin 1973. Dr. Katia Chronik, hulumtuese në Universitetin e Manchester’it, është duke e studiuar përdorimin e […]...

11 September, 2013 Lexo më shumë

Borges për Librin

Jorge Luis Borges Ndërmjet veglave të ndryshme që përdor njeriu, vegla më e çuditshme është libri. Të gjitha të tjerat mund t’i quash zgjatime të tij fizike. Mikroskopi dhe teleskopi janë vazhdimësi e syrit, telefoni – vazhdim i zërit, plugu dhe shpata – i duarve. Por libri është një punë krejt tjetër, libri është vazhdim […]...

10 September, 2013 Lexo më shumë

The Butler

Lee Daniel’s The Butler është i bazuar në ngjarjen e vërtetë të shërbëtorit afro-amerikan Cecil Gaines (Forest Whitaker), i cili ka punuar në Shtëpinë e Bardhë gjatë tri dekadave, duke shërbyer në tetë administrata presidenciale. Filmi e ka kryesuar listën e fitimeve për tri javë me radhë, me fitime totale prej më shumë se 90 […]...

10 September, 2013 Lexo më shumë

Gënjeshtra Klasike

Dëshira për t’u dukur të mençur i shtyn më shumë se 60 për qind të njerëzve të gënjejnë se i kanë lexuar romanet klasike. Një ekip hulumtues i ka anketuar 2.000 britanikë për t’i mësuar taktikat më të shpeshta për t’u treguar më të mençur se ç’janë vërtet. Shprehia më shpeshtë është shtirja për leximin […]...

10 September, 2013 Lexo më shumë

Margaret Atwood: “MaddAddam”

Për çfarë bëhet fjalë? Pjesa e tretë e trilogjisë së Atwood, me të njëjtin titull – “MaddAddam”, vazhdon aty ku e kishin lënë “The Year of the Flood” dhe “Oryx and Crake”. Dy veprat e para janë kronika të një katastrofe biologjike, parë prej dy perspektivave: atë të qytetarëve të privilegjuar, përfshirë edhe shkencëtarin e […]...

9 September, 2013 Lexo më shumë

Franz Ferdinand: Të gjitha gjërat e duhura

Morën një pushim të gjatë. Djemtë skocezë krijuan tre rock albume të jashtëzakonshme të dekadës së kaluar gjatë një yryshi pesëvjeçar, prandaj nuk është për çudi nevoja për t’u mbushur frymë. Albumi Right Thoughts, Right Words, Right Action, është i pari në katër vitet e fundit. Kthehen të uritur për gjak, me punk glamurin e […]...

6 September, 2013 Lexo më shumë

Vajzë Islande

Bjork Guðmundsdóttir, (47), këndimin profesional e filloi në moshën 11 vjeçare, kur e publikoi albumin e parë Bjork (1977). Pas shpërbërjes së bendit të saj Sugarbabes, në 1992, u shpërngul në Londër, ku punoi në albumet Debut (1993) dhe Post (1995). Në vitin 2000 u shpërblye me çmimin e aktores më të mirë në Festivalin […]...

3 September, 2013 Lexo më shumë

Ndahen rolet për Fifty Shades of Grey

Britaniku Charlie Hunnam dhe aktorja amerikane Dakota Johnson kanë marrë rolet kryesore për versionin bestsellerit erotik. Autorja EL James zbuloi se Christian Grey dhe Anastasia Steele kanë marrë rolet kryesore për filmin “Fifty Shades of Grey” duke i dhënë kështu fund spekulimeve të disa muajve rreth kësaj çështjeje. Hunnam 33, është më i njohur për […]...

3 September, 2013 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO