Kulturë/Arte – Lajmi.net

Aktuale

I dashuri im, Nobel

Edhe sivjet, shumë emra shkrimtarësh do të përmenden si kandidatë për ta fituar Çmimin Nobel për Letërsi. Haruki Murakami ka filluar të spikatet si kandidati më i mundshëm. Njëjtë si vjet. Kur s'fitoi....

20 September, 2013 Lexo më shumë

Roger Waters pishmanli

“Kur shkuam te juristët dhe u thamë: ‘Shikoni, ne jemi ndarë, nuk ka më Pink Floyd’, ata u përgjigjën: ‘Si po mendoni? Kjo që thoni ju është e parëndësishme. Pink Floyd është brend, ka vlerë komerciale. Nuk mund të pushojë së ekzistuari\"....

19 September, 2013 Lexo më shumë

Revolucioni i fshehtë i Madonnës

Projekti Art for Freedom (Art për Liri) është krijuar nga Madonna në formatin e projektit të artit publik që promovon shprehjen e lirë si mënyrë për t’i adresuar persekutimet dhe padrejtësitë në botë....

18 September, 2013 Lexo më shumë

Elton John: Kërcimi mjeshtëror

Elton John: The Diving Board...

17 September, 2013 Lexo më shumë

Dëshmitari Henry Moore

Artisti tiranas, Maks Velo, këtyre ditëve po e përmend me kënaqësi emrin e njërit prej kryeskulptorëve të shekullit XX, Henry Moore. Paradoksalisht, dekada më parë, ky emër ishte pjesë e aktakuzës të cilën regjimi shqiptar e kishte ngritur kundër Velos....

17 September, 2013 Lexo më shumë

Foto Warhol

John Lennon, Mick Jagger, William Burroughs, Lou Reed, Madonna, Bruce Springsteen dhe Sting, janë disa prej artistëve që janë përzgjedhur nga Andy Warhol për t'u shndërruar në foto-personazhe të tij....

15 September, 2013 Lexo më shumë

Mbreti ëndërronte Filmin

“Nëse nuk koncentrohem në film, nuk do të bëhem i pavdekshëm”, shkroi Jackson në ditarin e tij. “Më i mirë se Gene Kelly dhe Fred Astaire. Më i madhi i të gjitha kohërave”....

14 September, 2013 Lexo më shumë

Yeah, Yeah, Yeah… Album i ri i The Beatles

Adhuruesit e bendit më të famshëm të të gjitha kohërave kanë arsye të madhe për festë. Në muajin nëntor do t’i dëgjojnë disa këngë të papublikuara deri më tash. ...

13 September, 2013 Lexo më shumë

Tortura muzikore

Lëshimi i muzikës me zë të lartë ishte pjesë e planit për të shkaktuar vuajtje psikike gjatë sesioneve torturuese. Këtij eksperimenti u janë nënshtruar një pjesë e mijëra kundërshtarëve politikë që ishin burgosur kur Pinochet erdhi në pushtet, në vitin 1973. Dr. Katia Chronik, hulumtuese në Universitetin e Manchester’it, është duke e studiuar përdorimin e […]...

11 September, 2013 Lexo më shumë

Borges për Librin

Jorge Luis Borges Ndërmjet veglave të ndryshme që përdor njeriu, vegla më e çuditshme është libri. Të gjitha të tjerat mund t’i quash zgjatime të tij fizike. Mikroskopi dhe teleskopi janë vazhdimësi e syrit, telefoni – vazhdim i zërit, plugu dhe shpata – i duarve. Por libri është një punë krejt tjetër, libri është vazhdim […]...

10 September, 2013 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO