Kulturë/Arte – Lajmi.net

Aktuale

Almodovar Antiqeveritar

Artisti 64 vjeçar e ka konsideruar Qeverinë e Spanjës “të shurdhër dhe të pandjeshme” ndaj problemeve vendore, dhe ka shpërthyer në akuza kundër “politikave të tmerrshme kulturore”....

8 December, 2013 Lexo më shumë

Kill Your Darlings

Daniel Radcliffe e pasqyron Allen Ginsberg’un në mënyrë të drejtpërdrejtë dhe të çiltër, duke e theksuar idealizmin e tij dhe naivitetin seksual....

8 December, 2013 Lexo më shumë

Nick Cave and The Bad Seeds – Live From KCRW

Një portret i sinqertë dhe intim....

8 December, 2013 Lexo më shumë

Jared Diamond – The World Until Yesterday

Fituesi i Çmimit Pulitzer, autori i bestsellerëve Guns, Germs, and Steel dhe Collapse, i kthehet të kaluarës për ta kërkuar një të ardhme më të mirë. Shumica prej nesh nuk mendojnë shumë për karakteristikat e shoqërisë sonë moderne – nga fluturimi në ajër dhe telekomunikimet, deri te shkrim-leximi dhe mbipesha. Por, pothuajse gjatë gjithë ekzistencës së saj […]...

8 December, 2013 Lexo më shumë

Politika Kot

Nuk ka kund më shumë llafe, fjalë, thashetheme, pallavra të kota, se këtu ndër ne, në Kosovë....

7 December, 2013 Lexo më shumë

Pesë këngë zie për Mandelën

Nelson Mandela ishte inspirim për këngëtarët më të famshëm botërorë. Për të u mbajtën koncerte antologjike. Lajmi.net sjell këngët që ia dedikuan U2, Simple Minds, Santana, Tracy Chapman, Public Enemy....

5 December, 2013 Lexo më shumë

1.000 dëgjime për 7 dollarë

Përfitimi komercial nga muzika online është njëra ndër temat më të debatuara – si nga artistët, ashtu edhe nga kompanitë muzikore. Spotify, njëri ndër shërbimet më të njohura për transmetimin e muzikës në internet, është kritikuar kohëve të fundit për pagesat e vogla që iu bën artistëve, këngët e të cilëve i ka në ofertë. […]...

4 December, 2013 Lexo më shumë

Imami Rocker

A është rock muzika e papërputhshme me Islamin? Kjo është pyetja me të cilën ballafaqohet Imami i një xhamie të vogël në Turqinë Jugore, i cili është nën hetime për shkak të këndimit në një bend gjatë kohës së lirë. Autoritetet fetare turke kanë filluar procesin për të kuptuar nëse Ahmet Muhsin Tuzer, 42 vjeçar, […]...

2 December, 2013 Lexo më shumë

Jhumpa Lahiri: The Lowland

Dy vëllezër të bashkuar nga një tragjedi; një grua ashpërsisht brilante e përndjekur nga e kaluara; një shtet i ndarë prej revolucionit. Një roman i ri, i fuqishëm – ngjarja e të cilit zhvillohet në Indi dhe në Amerikë – i cili e hulumton çmimin e idealizmit dhe dashurisë që mund të zgjatë shumë kohë […]...

1 December, 2013 Lexo më shumë

Mandela: Long Walk to Freedom

Mandela: Long Walk to Freedom ia del ta përçojë agoninë dhe fisnikërinë e betejës së Mandelës për barazinë racore në Afrikën e Jugut. ...

1 December, 2013 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO