Kulturë/Arte – Lajmi.net

Aktuale

Nick Cave and The Bad Seeds – Live From KCRW

Një portret i sinqertë dhe intim....

8 December, 2013 Lexo më shumë

Jared Diamond – The World Until Yesterday

Fituesi i Çmimit Pulitzer, autori i bestsellerëve Guns, Germs, and Steel dhe Collapse, i kthehet të kaluarës për ta kërkuar një të ardhme më të mirë. Shumica prej nesh nuk mendojnë shumë për karakteristikat e shoqërisë sonë moderne – nga fluturimi në ajër dhe telekomunikimet, deri te shkrim-leximi dhe mbipesha. Por, pothuajse gjatë gjithë ekzistencës së saj […]...

8 December, 2013 Lexo më shumë

Politika Kot

Nuk ka kund më shumë llafe, fjalë, thashetheme, pallavra të kota, se këtu ndër ne, në Kosovë....

7 December, 2013 Lexo më shumë

Pesë këngë zie për Mandelën

Nelson Mandela ishte inspirim për këngëtarët më të famshëm botërorë. Për të u mbajtën koncerte antologjike. Lajmi.net sjell këngët që ia dedikuan U2, Simple Minds, Santana, Tracy Chapman, Public Enemy....

5 December, 2013 Lexo më shumë

1.000 dëgjime për 7 dollarë

Përfitimi komercial nga muzika online është njëra ndër temat më të debatuara – si nga artistët, ashtu edhe nga kompanitë muzikore. Spotify, njëri ndër shërbimet më të njohura për transmetimin e muzikës në internet, është kritikuar kohëve të fundit për pagesat e vogla që iu bën artistëve, këngët e të cilëve i ka në ofertë. […]...

4 December, 2013 Lexo më shumë

Imami Rocker

A është rock muzika e papërputhshme me Islamin? Kjo është pyetja me të cilën ballafaqohet Imami i një xhamie të vogël në Turqinë Jugore, i cili është nën hetime për shkak të këndimit në një bend gjatë kohës së lirë. Autoritetet fetare turke kanë filluar procesin për të kuptuar nëse Ahmet Muhsin Tuzer, 42 vjeçar, […]...

2 December, 2013 Lexo më shumë

Jhumpa Lahiri: The Lowland

Dy vëllezër të bashkuar nga një tragjedi; një grua ashpërsisht brilante e përndjekur nga e kaluara; një shtet i ndarë prej revolucionit. Një roman i ri, i fuqishëm – ngjarja e të cilit zhvillohet në Indi dhe në Amerikë – i cili e hulumton çmimin e idealizmit dhe dashurisë që mund të zgjatë shumë kohë […]...

1 December, 2013 Lexo më shumë

Mandela: Long Walk to Freedom

Mandela: Long Walk to Freedom ia del ta përçojë agoninë dhe fisnikërinë e betejës së Mandelës për barazinë racore në Afrikën e Jugut. ...

1 December, 2013 Lexo më shumë

Arcade Fire – Reflektor

Reflektim i U2'së së ardhshme....

1 December, 2013 Lexo më shumë

Çfarë shteti jemi

Marrja me vetveten është punë tejet e rëndë. As njeriu si individ, dhe as populli, nuk ka fort dëshirë me pa se çka është në të vërtetë. Cilat janë të metat. Çka nuk është në rregull....

30 November, 2013 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO