Emrat e ‘deputetëve’ të PDK-së, ngecin ministrat Rexhepi, Stavileci e Mujota – Lajmi.net
Emrat e ‘deputetëve’ të PDK-së, ngecin ministrat Rexhepi, Stavileci e Mujota
Autori: Lajmi.net Lajme 14:52, 16 June 2014
Bajram Rexhepi
Bajram Rexhepi

Sipas listës së Qendrës për Numërimin e Rezultateve të siguruar nga lajmi.net, kandidati më i votuar nga lista e koalicionit të Partisë Demokratike e Kosovës, pas liderit të kësaj liste, Hashim Thaçi, i cili ka marrë 125 mijë e 509 vota, është Kadri Veseli, i cili ka marrë 41 mijë e 500 vota.

Sipas rezultateve ende të pacertifikuara nga Komisioni Qendror Zgjedhor, Partia Demokratike e Kosovës pritet të ketë 36 deputetë gjithsej, prej tyre sipas kuotës prej 30 për qind, 11 duhet të jenë femra, ndërsa 25 meshkuj.

Në bazë të rezultateve të Qendrës së Numrimit të Rezultateve, del se ministrat në largim, Bajram Rexhepi, Blerand Stavileci dhe Fehmi Mujota nuk kanë marrë vota të mjaftueshme për të qenë deputetë të legjislaturës së re të Kuvendit të Republikës së Kosovës.

Bazuar në rezultate, 25 kandidatët më të votuar nga koalicioni i Partisë Demokratike të Kosovës janë:   

1 HASHIM THAÇI M 125,509

2 KADRI VESELI M 41,500

3 ENVER HOXHAJ M 17,117

4 ELMI REÇICA M 14,671

5 HAJREDIN KUÇI M 12,990

6 AGIM ALIU M 12,395

7 MEMLI KRASNIQI M 12,056

8 ARSIM BAJRAMI M 11,937

9 RAIF QELA M 11,448

10 RAFET RAMA M 10,740

11 XHAVIT HALITI M 9,786

12 RAMIZ KELMENDI M 9,686

13 BEKIM HAXHIU M 9,453

14 FADIL BEKA M 9,178

15 ZENUN PAJAZITI M 9,128

16 ADEM GRABOVCI M 8,710

17 AZEM SYLA M 8,584

18 NEZIR ÇOÇAJ M 8,408

19 LATIF GASHI M 8,390

20 AGIM ÇEKU M 8,208

21 BESIM BEQAJ M 7,821

22 GËZIM KELMENDI M 7,412

23 NAIM FETAHU M 7,359

24 NAIT HASANI M 7,290

25 FERID AGANI M 6,827

Pasojnë:

25 NUREDIN LUSHTAKU M 6,807

26 SHUKRI BUJA M 6,725

27 NEHAT BAFTIU M 6,657

28 FATMIR XHELILI M 6,637

29 SHAIP MUJA M 6,609

30 BLERAND STAVILECI M 6,497

31 HAJDAR BEQA M 6,530

32 RRUSTEM MUSTAFA M 6,486

33 BISLIM ZOGAJ M 6,408

34 FADIL DEMAKU M 6,195

Figurat tjera publike që kanë marrë nën 6 mijë vota janë; AVNI KLINAKU, 5,300; REXHEP HOTI, 3,452; BAJRAM REXHEPI, 5,692; FEHMI MUJOTA, 5,756; QEMAJL MUSTAFA  5,992; RAMË VATAJ,  5,655; BERAT LUZHA 2,952; BEHAR SELIMI, 5,222; BLERIM REXHA 3,583…

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO