Ëmbëlsirë sarajevase apo ëmbëlsirë meraku: Shumë e lehtë dhe e ëmbël! – Lajmi.net
Ëmbëlsirë sarajevase apo ëmbëlsirë meraku: Shumë e lehtë dhe e ëmbël!
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 9:51, 1 March 2017
Adhuruesit e kokosit mund të provojnë këtë recetë dhe do ngelen të kënaqur nga shija e saj.

Përbërësit:

– 12 të bardhë të vezëve,
– 300 g sheqer,
– 200 g kokos,
– 200 g arra.

Për mbushje:

– 12 të verdhë të vezëve,
– 200 g sheqer,
– 1 margarinë,

Për zbukurim:

Çokollatë e grirë në rende. Shtypeni dëborën e fortë nga 6 të bardhët e vezëve, shtoni 150 g sheqer dhe kokos.

Masën e lyer dhe miellin qiteni në tepsi dhe piqeni në temperaturë shumë të lehtë.

E njëjta procedurë përsëritet edhe me 6 të bardhët të vezëve të tjera, por që në vend të kokosit shtohen arrat e bluara.

Për mbushje, përzieni të verdhët e vezëve me sheqer dhe zieni në avull derisa të dendësohen.

Ftoheni, dhe pastaj shtoni shkumën e margarinës së përzier.

Mbushjen lëreni në kore me kokos, mbulojeni koren me arra, lyeni me mbushjen e verdhë dhe zbukurojeni me çokollatën e grirën rende.

Priteni në formë katrorësh.

Fjalët kyçe: emblesire, perberesit, Pergatitja

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play Urban Basketball
  • Play Supercar Showdown
  • Play Urban Basketball