Eksploruesit zhyten 1.000 metra nën akullin e Antarktidës – ajo që ata gjejnë është e pabesueshme – Lajmi.net
Eksploruesit zhyten 1.000 metra nën akullin e Antarktidës – ajo që ata gjejnë është e pabesueshme
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 19:19, 9 March 2018
Pamjet e publikuara nga thellësia e Antarktidës janë thjesht të mrekullueshme.

Video ka lënë të habitur shumë shikuesit, teksa eksploruesit kanë përdorur teknologjinë e fundit për të dërguar një nëndetëse më shumë se një kilometër poshtë Antarktidës, transmeton lajmi.net.

Filmuar në partneritet me kompaninë televizive Alucia Productions, disa nga pamjet u transmetuan në serinë e fundit të BBC Earth, Blue Planet II , të transmetuar nga Sir David Attenborough.

“Është si udhëtimi prapa në kohë,” shpjegon shkencëtari dhe eksploruesi i detit të thellë, Jon Copley.
“Janë invertebrorët, kafshët pa bosht, që dominojnë – dhe ata dominojnë si grabitqarë.

Mijëra njerëz kanë parë videon e zhytjes së këtyre eksploruesve n% oqeanin e ngrirë, dhe i ka lënë shikuesit të uritur për më shumë. /Lajmi.net/

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO