Ekspertët: Një në katër infermierë janë obezë – Lajmi.net
Ekspertët: Një në katër infermierë janë obezë
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 17:44, 5 December 2017
Një në katër infermierë të vendit janë obezë.

Sipas ekspertëve kjo ka të bëjë me stresin dhe orët e gjata që lidhen me punën, ndërsa shifrat thonë se janë “shqetësuese”.

Me pothuajse gjysmën e infermiereve angleze mbi moshën 45 vjeçare, kjo “paraqet një barrë të mundshme të së ardhmes të shëndetit të sëmurë për fuqinë punëtore të kujdesit shëndetësor”, thanë hulumtuesit.

Nga 422 infermierë të anketuar në një studim, 25.1 përqind ishin obezë ose mbipeshë, me një rezultat BMI prej më shumë se 30.

Në mesin e 18,500 njerëzve nga popullata e përgjithshme e anketuar, shkalla e obezitetit është gjetur të jetë 23 për qind, transmeton Klan Kosova.

One in three unregistered care workers - such as care home workers and nursing assistants - were also found to have a Body Mass Index (BMI) score which classed them as obese

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO