Ekonomisti: Bitcoin është “nëna e të gjitha fluskave” – Lajmi.net
Ekonomisti: Bitcoin është “nëna e të gjitha fluskave”
Autori: Lajmi.net Auto & TekKriptovalutat 22:53, 3 February 2018
Ekonomisti Nouriel Roubini parashikoi krizën e fundit ekonomike botërore në detaje. Tani ai shkon në gjykatë me kripto-valutat.

Bitcoin dhe kripto-valutat tjera kanë pësuar humbje masive në vlerë gjatë ditëve të fundit. Si rezultat, kapitalizimi i tregut të monedhave më të mëdha ranë ndjeshëm. Brenda rreth 24 orësh, 150 miliardë dollarë u tërhoqën nga tregu, transmeton lajmi.net.

Ekonomisti amerikan Nouriel Roubini i Universitetit të Nju Jorkut e përshkruan Bitcoin në një intervistë me Bloomberg në këtë kontekst si “nëna e të gjitha fluskave”, si dhe “fluska më e madhe në historinë njerëzore”. Roubini fitoi famë, sepse ai parashikoi krizën financiare globale pak më shumë se dhjetë vjet më parë në detaje.

Edhe më shumë ai shkon me të ashtuquajturat Altcoins në gjykat “Shumica janë edhe më keq,” tha ekonomisti. Humbja aktuale e çmimit e sheh Roubini si fillimin e një aksidenti që shtyn vlerën e Bitcoin edhe më poshtë. “Vlera themelore e Bitcoin është zero”.

Ekonomisti gjithashtu e konsideron teknologjinë blockchain të jetë më pak novatore se shumë ekspertë të tjerë. “Blockchain ka qenë rreth e rrotull për dhjetë vjet. Aplikacioni i vetëm që e ka prodhuar është kripto-valuta, por është mashtrim”, thotë Roubini.

Tregu tregon shenja të rimëkëmbjes

Të shtunën pasdite, tregu i kripto-valutave u zvogëlua disi, monedhat më të mëdha arritën të fitonin gjatë 24 orëve të fundit. Në ndërkohë, Bitcoin sërish e tejkalonte shifrën prej 9.000 dollarësh. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO