Edukimi lufton sëmundjen Alzheimer – Lajmi.net
Edukimi lufton sëmundjen Alzheimer
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 19:03, 7 December 2017
Arsimi zvogëlon rrezikun e zhvillimit të sëmundjes Alzheimer, një studim i madh ka përfunduar.

Studiuesit nga Universiteti i Cambridge zbuluan se sa më gjatë që dikush shpenzon në shkollë dhe universitet, aq më e ulët është rreziku i zhvillimit të kësaj sëmundjeje, njofton Klan Kosova.

Për çdo vit në arsim shanset për të qenë të diagnostikuar me Alzheimer më vonë në jetë bie 11 për qind, ata kanw llogaritur.

Shkencëtarët mendojnë se mendimi kompleks krijon ‘rezervë njohëse’ e cila ndihmon në shmangien e çmendurisë.

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play 8 Ball Pool
  • Play World Soccer Champion
  • Play Turbo Racing 3
  • Play iStunt 2