Edhe kamionët e mbeturinave do të lëvizin pa shoferë (Foto) – Lajmi.net
Edhe kamionët e mbeturinave do të lëvizin pa shoferë (Foto)
Autori: Lajmi.net AutoTeknologji 16:40, 19 May 2017
Kompania e njohur e veturave Volvo, tani ka nisur të testojë kamionin e mbeturinave, i cili do të lëvizë pa shoferë.

Projekti është nisur si ide nga një kompani lokale që mbledh mbeturinat dhe bën riciklimin e tyre, Renova, e cila synon që të kontribuojë në përmirësimin e sigurisë rrugore, por edhe në kushtet e punës për punëtorët.

Kamioni i mbeturinave ndjek një program duke lëvizur nga një kazan mbeturinash tek një tjetër. Në këtë mënyrë punonjësi ekologjik mund të arrijë makinën pa iu dashur të ngjitët e të zbresë në kamion.

Ky kamion gjithashtu do të ketë reduktim maksimal të konsumit të karburantit dhe emetimit të tij në ambient.

download-1 download

Fjalët kyçe: Kamionët, pa shofere

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Rock Wheels
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Berry Rush