E konfirmuar, rusët blenë reklama politike të Facebook përpara zgjedhjeve amerikane – Lajmi.net
E konfirmuar, rusët blenë reklama politike të Facebook përpara zgjedhjeve amerikane
Autori: Lajmi.net Auto & TekBotaTeknologji 17:48, 7 September 2017
Facebook ka konfirmuar zyrtarisht për herë të parë se rrjeti online është abuzuar për ndikim të paligjshëm politik nga Rusia gjatë fushatës zgjedhore të SHBA.

Facebook supozon se tifozët rusë kanë blerë hapësirë ​​reklamash në rrjetin online për rreth 100,000 dollarë për të ndërhyrë në politikën e brendshme të SHBA. Kjo u tha në një hetim më të thellë mbi ndikimin nga Rusia në zgjedhjet presidenciale të SHBA, shpjegoi Facebook në një hyrje në blog të mërkurën.

Janë identifikuar 470 profile të cilat do të kishin shërbyer rreth 3000 reklama në mes të qershorit 2015 dhe majit 2017. “Analiza jonë sugjeron që këto llogari dhe faqe u lidhën me njëri-tjetrin dhe vepronin nga Rusia”, tha shefi i sigurisë i Facebook Alex Stamos, transmeton lajmi.net.

Në një pjesë të madhe, zgjedhjet ose kandidatët nuk u përmendën, thanë ata. Sidoqoftë, ato ishin projektuar për të thelluar ndarjen në çështje të diskutueshme si tensionet midis grupeve etnike, imigracionit ose posedimit të armëve.

Rreth një e katërta e reklamave ishin vendosur në rajone të caktuara.

Nga llogaritë në gjuhën ruse me adresa amerikane të IP-së, janë blerë 2200 reklama me referenca të mundshme politike për rreth 50,000 dollarë. Facebook kishte njoftuar autoritetet amerikane për gjetjet. Në prag të zgjedhjeve të Bundestagut në Gjermani, asnjë aktivitet i tillë nuk ishte identifikuar deri më tani, thekson Facebook.
Shënime në prill

Facebook kishte deklaruar në prill se rrjeti në internet ishte keqpërdorur për ndikim politik dhe tani përforcon referencën e telekomanduesve në Rusi. Hetuesi special i SHBA Robert Mueller po heton ndikimin rus në zgjedhjet presidenciale të SHBA vitin e kaluar. Ndërhyrja e huaj në fushatën zgjedhore është përgjithësisht e ndaluar në SHBA.

Vetëm për këtë arsye, Facebook duhet të informojë autoritetet për çdo të ardhur të lidhur. Sipas njoftimeve të medias, Facebook gjithashtu njoftoi komitetet e rishikimit të Kongresit të SHBA dhe Senatit rreth gjetjeve.
Fillimisht ishte e paqartë se në cilat rajone dhe për të cilat grupet indigjene ishin në shënjestër reklamat dhe nëse fushata shkoi përtej llogarive të zbuluara 470. Profilet tani ishin mbyllur, tha Facebook.

Facebook është akuzuar se nuk ka bërë mjaft për të manipuluar opinionin publik përmes lajmit të falsifikuar dhe propagandës gjatë fushatës zgjedhore. Themeluesi dhe CEO Mark Zuckerberg mohuan se kjo kishte ndikuar në rezultatin e zgjedhjeve. Në të njëjtën kohë, rrjeti online ka forcuar tashmë procedurën kundër lajmit të rremë dhe ndikimit politik nga llogaritë e rreme. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO