E konfirmon shkenca, patatet janë më të shëndetshmet – Lajmi.net
E konfirmon shkenca, patatet janë më të shëndetshmet
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 17:26, 13 February 2018
Për dekada me radhë, patatet janë quajtur si jo të shëndetshme dhe këshillohej që të shmangej konsumimi i shumë prej tyre.

Por tani, studiuesit thonë se përdorimi i patateve për t’i konsumuar s’i patate të skuqura – është në fakt e shëndetshme për ju.

Në fakt, ata tani pretendojnë se ju mund të hani patate dhe asgjë tjetër përveç tyre, e për pjesën tjetër të jetës tuaj mbeteni mjaft të shëndetshëm.

Në një kthesë mjekësore, shkencëtarët që shqyrtuan një mori provash po deklarojnë që patatet të rivlerësohen për përfitimet e tyre shëndetësore “të qarta”.

Studiuesit po ashtu sipas këtij hulumtimi të fundit britanik kanë zbuluar prova në një raport prej 60 faqesh, që kulture e përulur mund të zvogëlojnë rrezikun e një sulmi në zemër dhe mund të mbrojnë gjithashtu nga çmenduria.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO