E gjithë bota çuditet me këto zakone të shqiptarëve – Lajmi.net
E gjithë bota çuditet me këto zakone të shqiptarëve
Autori: Lajmi.net LajmeRajoni 18:42, 10 March 2018
Shqipëria vendi i çudirave dhe paradokseve të mëdha, por sa më shumë që po hapemi me botën aq më shumë pa mend po i lëmë të huajt. Kjo gjë konstatohet edhe me të huajt që vijnë për turizëm a punë në Shqipëri.

Edhe pse ata përshtaten dhe ambientohen shpejt me vendin, përsëri janë disa gjëra që ata nuk arrijnë dot t’i konceptojnë.

Por vijnë dhe ikin të çuditur me këto zakone të shqiptarëve që nuk ndryshojnë.

Toni i zërit.

Kudo bërtitet. Burra dhe gra që bërtasin të gjithë në të njëjtën kohë. Prindër që kritikojnë, apo përkëdhelin fëmijët duke bërtitur

Kafenetë

Kafenetë e mbushura plot nëpër qytete të vogla vetëm me burra dhe djem të rinj

Dhënia e mendëve

Këmbëngulja për t’i dhënë mend kujtdo. Grupet e soditësve të grumbulluar rreth një apo dy punëtorëve që hapin rrugës një kanal, duke u treguar se sa thellë e sa gjerë duhet hapur kanali

Mëngjesi
Mëngjesi popullor me byrekë dhe dhallë

Gatimet

Gatimet me të brendshme (Pse, hahen këto?!)

Takimet

Takimet e punës në kafene

Puthje burrash

Burrat që puthen në faqe kur takohen.

Qerasja

Sherret për të paguar tavolinën

Vajzat

Vajzat që dalin xhiro kapur për dore

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO