E dini sekretin për një gjumë dhe një zgjim ideal? – Lajmi.net
E dini sekretin për një gjumë dhe një zgjim ideal?
Autori: Lajmi.net Lifestyle 13:07, 8 May 2018
Nëse dëshironi të mos keni probleme me gjumin, atëherë duhet ta filloni një aktivitet pas pune.

 

Sipas një studimi të ri, mosgjetja e kohës për ta pushuar mendjen nga puna është gjëja e cila na ndalon të flemë mirë.

I publikuar në ‘American Psychological Association’s Journal of Occupational Health’, hulumtimi ka konstatuar se një pushim pas pune dhe kryerja e ndonjë aktiviteti është çelësi për gjumë të mirë.

Kjo mund të jetë diçka e vështirë nëse keni fëmijë apo punoni në dy vende, por për një gjumë të thellë e kualitativ është e domosdoshme ta qetësoni mendjen.

Prandaj ata rekomandojnë që pas pune të pushoni mendërisht dhe të merreni me ndonjë aktivitet, siç është vrapi apo thjesht të takoheni me miqtë për kafe.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO