Dylan pranon çmimin Nobel pas 5 muajsh – Lajmi.net
Dylan pranon çmimin Nobel pas 5 muajsh
Autori: Lajmi.net Kulturë/ArteLajme 11:03, 30 March 2017
Pas 5 muajsh kantautori, Bob Dylan e ka pranuar çmimin Nobel për letërsinë.

Mësohet se të shtunën e kaluar është organizuar një takim mes Dylan dhe përfaqësueseve të Akademisë Suedeze për të rënë dakord për vendosjen e një date sepse do të zhvillohet një ceremoni private, ku kantautori do të përheq Nobelin.

Lajmi bëhet i ditur nga Akademia Suedeze, përgjegjëse për zgjedhjen e Laureatëve të Nobelit në Letërsi. Bob Dylan u shpërblye me këtë çmim tetorin e kaluar për krijimin e shprehjeve të reja poetike në traditën e këngëve amerikane, por ai zgjodhi të mos prononcohej e as të mos merrte pjesë në ceremoninë formale për pranimin e çmimit. Akademia konfirmoi se përfaqësues të saj do të takohen në mënyrë private me Dylan, në kryeqytetin suedez, ku 75-vjeçari pritet të performojë./Joq

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bubble Trouble
  • Play Rock Wheels
  • Play Supercar Showdown