Dy arsye më shumë që të hani çokollatë të zezë – Lajmi.net
Dy arsye më shumë që të hani çokollatë të zezë
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 2:15, 20 March 2017
Çokollata e zezë siç e dimë, është shumë e dobishme për zemrën dhe trurin, gjithashtu ndihmon edhe në kontrollimin e sheqerit në gjak, por përveç këtyre ka edhe benifite të tjera.

Çokollata e zezë është e mbushur me anti-oksidantë të cilët ndihmojnë trupin të largojë toksinat dhe materiet e panevojshme. Materiet e dëmshme të cilat gjenden në lëkurë dhe që mund të shkaktojnë krijimin dhe shumimin e qelizave të dëmshme duke u klonuar, mund të hiqen lehtësisht nëse ju zgjidhni të hani më shpesh çokollatë të zezë.

Një tjetër përfitim nga ky produkt mjaft i këndshëm janë vitaminat dhe mineralet të cilat gjenden në të dhe e mbështesin funksionimin normal të organizmit tuaj. Në çokollatë të zezë ka kalium, bakër, magnez dhe hekur.

Bakri dhe kaliumi ndihmojnë në parandalimin e sulmeve të zemrës dhe sëmundjeve kardiovaskulare. Hekuri mbron organizmin nga anemia dhe magnezi ndihmon në parandalimin e diabetit të tipit 2. Gjithashtu, ndihmon në sëmundjet e gjakut dhe të zemrës.

Fjalët kyçe: Çokollata

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Supercar Showdown
  • Play Urban Basketball
  • Play Bike Rivals